ye-logo.v1.2

В Лісових Гринівцях знайшли невідомі поховання

Історія 7911
На “гринівецькому“ могильнику було знайдено аж 15 поховань.. Фото: Фото автора.

Кістяки, знайдені біля траси, яка веде на Старокостянтинів, спочатку навіть прийняли за останки жертв бандитських «разборок» початку 1990-х років.

Потім була версія, що знайдене поховання належить загиблим часів Великої Вітчизняної війни. Та коли на місце прибули археологи, з’ясувалося, що на глибині двох метрів знайдено могильники, датовані ІІІ століттям нашої ери. Більше того, за словами завідувача відділом охорони пам’яток історії та культури при управлінні культури, туризму і курортів облдержадміністрації Сергія Шпаковського, знайдена кераміка належить до часів раннього залізного віку. Тобто, до V століття до нашої ери!

Несподівана знахідка
Земельна ділянка неподалік від села Лісові Гринівці, за словами подільських археологів, досліджувалася давно. Її навіть умовно поділили на чотири зони. Проте, у 2006 році це місце в зв’язку із будівництвом траси, а відтак, із руйнуванням, було виключене з реєстру пам’яток  культури України. Пізніше ділянку надали в оренду під будівництво кінного комплексу та аквапарку. Та коли робітники почали копати, побачили людські кістки! «Це безпрецедентний випадок, – каже Сергій Шпаковський, – коли орендатор землі звернувся до нас з проханням дослідити земельну ділянку. Вони уклали відповідну угоду з «Подільською археологією», заплатили гроші та дали своїх робітників на допомогу».

В результаті розкопок з’ясувалося, що могильник є унікальним захороненням часів черняхівської культури. Нині знайдені кістки перебувають в столиці на генетичному аналізі, проте, місцеві спеціалісти стверджують, що останки належать племенам готів. За словами археолога Сергія Демидка, цінність знахідки неймовірна. По-перше, якщо знайдені кістки справді належать готам, то це стане підтвердженням багатьох теорій про існування на території України ранніх держав. По-друге, знахідка дозволить урізноманітнити експонати хмельницького краєзнавчого музею. Між іншим, вже нині археологам вдалося поповнити музейну колекцію старовинними прикрасами, неушкодженим глиняним посудом та іншими предметами вжитку.

Викрадачі історії
Однією з проблем, яка супроводжує унікальні історичні знахідки, є так звані «чорні археологи». «Я навіть не хочу розповідати вам про те, що нам вдалося знайти, – каже Сергій Юрійович, – зберегти усі знахідки допомагає лише те, що орендатор землі виділив нам охорону. Та й це не зупиняє «чорних археологів». Вже є декілька підкопів, які вони зробили». До речі, нині на ділянці призупинено будь-які земляні роботи, а на самій території проводяться так звані “рятувальні” археологічні розкопки. Коли вони будуть завершені, невідомо. Принаймні, нині вдалося знайти 15 могил, та, за словами археологів, це далеко не межа. Заважає, в першу черга, погода. Та, як би там не було, основні роботи необхідно завершити до морозів. За словами археолога Сергія Демидка, коштів, які нині виплачує орендатор, вистачає лише на зарплатню декільком археологам. Проте, ентузіазм бере гору…

Перлини нашого часу
Сьогодні на Хмельниччині, за словами Сергія Шпаковського, згідно з даними державного реєстру, знаходиться 123 пам’ятки археології та 497 археологічних об’єктів. Останні донині не досліджені і саме на них складаються спеціальні паспорти. Усі вони охороняються державою. Проте, є випадки, коли на це ніхто не зважає. Між іншим, новим законодавством за такі дії буде передбачено кримінальну відповідальність. Та поки території курганів та могильників просто разпайовуються між людьми, які й гадки не мають про те, де вирощують картоплю. Щодо «гринівецького» могильника, то його доля вже вирішена. Після усіх пошукових та дослідницьких робіт, на його території розпочнеться будівництво. За словами спеціалістів, знайдені експонати помістять у музеї. Хоча на Хмельниччині ще багато територій, які через свою значущість та унікальність варті того, щоб стати історичними, а відтак, туристичними мекками Подільського краю.

                         

Коментарі:

Читатель 16.10.2010 09:41

Вот так, живешь рядом и даже не знаешь, что происходит рядом с тобой. Спасибо!

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую