ye-logo.v1.2

«Містом» склепів

Історія 7039
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Прогулялися кореспонденти «Телеграфу» на одній з центральних вулиць обласного центру

Саме на Кам’янецькій (за залізничним переїздом) донині зберігся найстаріший міський цвинтар. Ще донедавна він перебував у повному запустінні. Хоча кілька років тому місце, де поховані люди, які творили історію нашого міста, обгородили бетонним парканом та встановили табличку «під охороною».

Відтоді, його періодично розчищають від чагарників, обрізають старі дерева. Живі безсоромно розпивають просто на могильних плитах алкогольні напої, залишаючи після себе купи сміття та недвозначні слова просто на пам’ятниках.


 

Загалом старе проскурівське кладовище може багато розповісти вам про історію Хмельницького.
Це був третій цвинтар, збудований у місті у 1870 роках. Його поділили на три частини: православну, католицьку і військову (остання сформувалася після звільнення міста у 1944 році). До нині проходячи його секторами, дивуєшся, якійсь містичній силі польських склепів із встановленими зверху величними пам’ятниками. Чи надгробків у вигляді дерев життя.

Де-не-де зустрічаєш і відреставровані пам’ятники чи навіть могили, яких не очікуєш побачити у Хмельницькому. Як, наприклад, поховання англійського офіцера, лейтенанта бронетанкового з`єднання Антанти Віктора Лоуренса Эдвардса. Він у серпні 1917 року в передмісті Проскурова обгорів в бронемашині, разом з нашими воїнами, захищаючи його від вторгнення німців. Його могилу у 1991 році знайшли члени військово-історичного клубу.

Похована на кладовищі й видатна проскурівська підпільниця Марія Трембовецька. Збереглися до наших днів могили двох видатних військовослужбовців XIX століття: генерал-майорів Троїцького та Картамишева.

Багато тут лежить видатних та відомих проскурівчан. Закрили старий цвинтар у 1964 році. Краєзнавці кажуть, що за одну ніч на кладовищі зруйнували ще одну святиню – капличку, яку побудували наприкінці XIX століття над склепом генерала Назанського, котрий помер у 1897 році. Сталося це у 1984-му році, коли цю твердиню християнства хотіли відновити до 1000-ліття Хрещення Русі.

А між тим у 1953 році у каплиці був похований єпископ Кам’янець-Подільський і Проскурівський Анатолій (Буссел), прах якого у 1994 році було ексгумовано та перезахоронено біля стін Святопокровського кафедрального собору. Одним словом, старе кладовище спокійно могло б претендувати на звання чергового туристичного об’єкта обласного центру.


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую