ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. Палац-училище та старовинний костел у місті над Случем

Туризм 9976
У палаці Сапегів зараз розмістився профліцей
У палаці Сапегів зараз розмістився профліцей. Фото: автора

Хоча Красилів не є популярним туристичним центром, у ньому збереглося кілька архітектурних пам'яток.

Красилів — навряд чи те місце, в яке мріють потрапити численні мандрівники. Втім, якщо ви мешкаєте у Хмельницькому, що всього у 40 кілометрах, туди можна влаштувати одноденну поїздку вихідного дня. Також у Красилів можна зазирнути по дорозі на Старокостянтинів, Антоніни чи Самчики. Тим паче, що містечку є чим здивувати: старовинним костелом, палацом-ліцеєм, затишним парком і будинками, прикрашеними мозаїкою.
Давня назва Красилова Красне, є кілька версій її походження. Найпростіша — від красивої природи, на якій розташувалося поселення. І дійсно, природа тут, вздовж річки Случ, мальовнича.
Інша — від поєднання слів красивий і сильний, мовляв, тут жили красиві і сильні люди. Третя версія: під час жорстоких набігів татари перерізали велику кількість населення, аж річка почервоніла від людської крові...


В'їзд у Красилів прикрашає знак із назвоюі гербом міста.

Дещо з історії
У 1444 році литовський князь Свидригайло порадував Красилів своєму слузі Михайлу Олехновичу. Містечко також перебувало у власності князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Сангушків... У середині ХVIII століття Красилів перейшов у володіння воєводи Мстиславського Ігнація Сапеги. Саме з цим прізвищем пов'язано поява у Красилові костелу та палацу, які збереглися до наших днів.


У центрі міста.

Костел
Костел Серця Ісуса звів його онук Миколай Сапега. Наступний спадкоємець міста, Костянтин Чорба (чоловік його доньки Ідалії) продовжив справу із його оздоблення костелу. Наступні власники Маньковські також прихильно ставилися до сакральної споруди, наприкінці ХІХ століття реставрували її. Радянські часи були не найкращим період для Красилівського храму, як і для багатьох інших. У 1947 році його закрили та влаштували тут склад, згодом палац піонерів.


Костел Серця Ісуса у наші дні.

Перші служби почалися у 1989 році, а у наступному костел був освячений єпископом Яном Ольшанським. Зараз костелом опікуються монахи-капуцини.


Центральний вхід до костелу.

Костел розташовується у центрі міста (вул. Центральна, 46), на підвищенні неподалік від центральної площі, а тому його складно не помітити. Фасад прикрашають скульптури святих.


Фасад прикрашають скульптури.

Палац Сапегів
А от знайти палац складніше, хоч він розташований по тій же вулиці Центральній (будинок 38). Потрібно йти у протилежний від костелу бік, оминувши центральну площу, парк та стадіон.


У Красилівському парку є млин добра і колесо бажань.

Пройшовши усе це, ви потрапите до Красилівського професійного ліцею, перед яким стоїть трактор на постаменті. Власне, центральний корпус навчального закладу за трактором і є палацом Сапегів, який місцеві мешканці називають палац пані Маньковської (за прізвищем останньої власниці).


Трактор перед входом до училища-палацу.

Припускають, що палац був зведений на початку ХІХ століття, він мав дві придубови, які, як і сам палац, зазнали суттєвих змін. У більш-менш первісному вигляді зберігся фасад будівлі з боку парку. Парадний же вхід тепер «прикрашає» незграбний ганок.


Маєток із парадного боку.


З боку парку будівля краще зберегла первісний вигляд.

Є легенда, що між палацом та костелом існував підземний хід. Але які старовинні будівлі не мають такої легенди?


У Красилові деякі будинки прикрашені веселою мозаїкою.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую