ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. Мандрівка до незвичної ікони Миколая Чудотворця

Туризм 6648
Копія старовинної ікони зберігається у цьому храмі
Копія старовинної ікони зберігається у цьому храмі

Напередодні свята пропонуємо здійснити подорож простором і часом.

Колись у селі Западинці, що на Красилівщині, був величний старовинний храм, а у ньому — давня і шанована, але незвична ікона. Навколо образу Миколая Чудотворця зображені... руки, ноги, серця, вуха та інші частини людського тіла. Річ у тім, що за переказами та даними церковних архівів, біля неї зцілилося багато людей. І кожен, на подяку за одужання, залишав срібну підвіску у вигляді тих органів і частин тіла, що зцілилися.
На жаль, у радянські часи Западинський храм, який на честь ікони називався Свято-Миколаївським, розібрали, а саму ікону разом з іншими цінностями просто викинули, а потім передали в один з красилівських храмів. Де ж вона зараз, не відомо.
Тим не менш, на честь колишньої величі у Западинцях збудували нову церкву і відтворили старовинну ікону. І хоча це лише копія, ще й з архівного зображення, у селі її дуже шанують. Місцеві селяни стверджують, що ікона мироточить і зараз допомагає людям.


Такий вигляд має копія старовинної ікони. По боках намальовані руки, ноги та інші органи і частини тіла.

Вірити у чудеса чи ні — справа кожного, однак напередодні дня Святого Миколая пропоную здійснити невеличку подорож до цієї ікони. І хоча Западинці — далеко не туристичний центр, однак я переконана, що деяким мандрівникам (і не обов'язково набожним християнам) буде цікаво побувати у цьому мальовничому селі, у храмі, і послухати розповіді щирої і веселої старости...


Після будівництва нової церкви селяни принесли старі ікони, які зберігали у своїх домівках.

Невідомо, коли і де була написана западинська ікона. За повір'ям, вона з'явилася на дереві в лісі, і звідти її перенесли до місцевої, тоді ще дерев'яної церкви.
Ікона була дуже шанована, і до неї приходили паломники з різних міст і сіл. Народні перекази та церковні архіви зберегли свідчення про чудодійні зцілення біля ікони. Також в церковному архіві є опис, де зазначено, що по боках ікони розташовувалося понад сто вотив (вотива — дар переважно у вигляді підвіски, який людина приносила до ікони з вдячністю за одужання) у вигляді рук і ніг, а також військових знаків і медалей. На деяких із них були вказані імена і дати, найстаріші підвіски датуються 1712 роком.
Переказ про чудодійне зцілення місцевої княгині досі переповідають у селі.
“Після смерті свого чоловіка (у 1682 році) княгиня Теофілія Заславська дуже захворіла. Вона викликала найкращих лікарів і травниць, однак одужати не могла. Аж якось їй підказати помолитися біля нашої ікони, - розповідає староста нової Миколаївської церкви у Западинцях Любов Українець. – Вона молилася так щиро, що вийшла з церкви сама, хоча до храму її вели під руки. На знак подяки княгиня замовила для ікони срібний кіот з коштовними прикрасами”.
У 1809 році у селі почали будувати нову велику кам'яну церкву, у 1819 році її освятили. І окрасою храму була ікона Миколая Чудотворця у Западинцях.

 

Так виглядав Западинецький храм у давнину.

У 1937 році церкву розібрали до фундаменту, а із цієї цегли збудували ферму, будинок культури та житловий будинок. Однак усі ці споруди виявилися “нещасливими”: ферму знесло вітром, у клубу потріскалися стіни, а у будинку ніхто не міг довго жити.
На ікону Миколая також чекала жахлива участь. Її, разом з іншими церковними реліквіями, вивезли за село та викинули у яр. Та вночі чоловік, який вивозив речі, повернувся на це місце і завіз ікону до церкви у Красилові. Любов Українець каже, що ще на початку 2000-х ця ікона, можливо, була у храмі за вівтарем. Та коли згодом питали у храмі про неї, то чули у відповідь, що такої ікони немає.


Сучасна церква у Западинцях.

Вівтар храму.

Зараз мешканці Западинців шанують копію старовинної ікони і сподіваються, що оригінал також колись повернеться у село. Ще одна мрія прихожан — відродити Миколаївський храм на тому ж місці, де він стояв ще сто років тому. Однак у декількох селян тут земельні ділянки і вони відмовляються від обміну на інші. Прихожани вірять, що колись ситуація зміниться, а поки моляться біля ікони Миколая та інших ікон, серед яких є й старі.
“Ось бачите, з руки святого ніби крапельки крапають. Це наша ікона мироточить”, - показує Любов Українець на копію знаменитої ікони.
До речі, завтра, 19 грудня, у Миколаївській церкві у Западинцях буде храмове свято.


Коли ікону Хоми невіруючого принесли до храму, вона була повністю зафарбована. І лише з часом на ній проявився лик.

Є тут і сучасна ікона Миколая Чудотворця.

Читайте також про старовинні церкви у Пилипах і Ключівці Красилівського району.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую