ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Крехівський монастир: за неприступними мурами – квіти і доброта

Туризм 9782
Монастирський комплекс оточують високі мури
Монастирський комплекс оточують високі мури. Фото: автора

Колись Василіанський монастир на Львівщині був фортецею, тепер тут панують краса і спокій.

 Майже півтисячоліття налічує історія Крехівського монастиря святого Миколая, що на Львівщині. Стоїть він у надзвичайно мальовничій місцевості: з трьох боків оточений лісистими пагорбами зі скелями та урвищами, а з четвертого – тягнеться безкінечна рівнина з полями та селами…

У різні часи сюди прагнули паломники, а зараз і туристи. Адже тут можна не лише насолодитися гарною природою і спокоєм, помолитися чи помедитувати, напитися води із цілющого джерела, а й доторкнутися до історії та побачити старовинні пам’ятки. Адже комплекс Крехівського монастиря є пам’яткою архітектури національного значення.

Перші монахи оселилися у цій місцевості наприкінці ХVI століття. Як розповідають зараз у монастирі, це були православні монахи Йоїл та Сільвестр, згодом до них приєдналися й інші відлюдники. Вони заснували невеличкий монастир святого Миколая у печері (до речі, зараз туди може потрапити кожен охочий), сліди від якого збереглися і досі. Згодом вони збудували просто на скелях дві дерев’яні церквушки.

Читайте також: Жовква - ідеальне місто доби Ренесансу.

У цій печері оселилися монахи-відлюдники.

На табличці, прикріпленій до печери, повідомляється, що тут бували такі видатні історичні постаті, як Богдан Хмельницький, Петро Дорошенко та Іван Мазепа. А Вікіпедія повідомляє, що тут кілька разів був і Петро І. Зараз же у печері лазять діти і дорослі.

  

Зараз печера обладнана сходами, щоб кожен охочий міг зазирнути всередину.

Коли монастир почав розростатися, його перенесли в інше місце – туди, де він стоїть і зараз. Поступово монахи побудували три церкви, дзвіницю та келії. Крехівський монастир, який був ще й своєрідною фортецею, оточували могутні мури та вежі. До речі, мури з вежами, які замикають монастирський комплекс у неправильний п’ятикутник, збереглися і до тепер.

Монастирський комплекс має форму неправильного п'ятикутника.

Також до наших днів стоять три корпуси монастирських келій (збудовані вони в різні часи, від 1755 до 1902 року) та кам’яна церква Святого Миколая, споруджена у 1721-37 роках. У храмі були розкішні інтер’єри та розписи, виконані знаними майстрами свого часу. Однак після закриття монастиря у середині ХХ століття вони були втрачені.

Старовинна Миколаївська церква.

Також монастир славився чудотворними іконами, яких тут було аж чотири! І у 1990-х, після відродження монастиря, два чудотворних образи, Святого Миколая та Діви Марії, які зберігалися у львівських храмах, були повернені до монастиря.

Також на території комплексу є дерев’яна Преображенська церква, зведена у 2002 році. Старий дерев’яний храм розібрали ще три століття тому.

Дерев'яний храм у монастирі звели нещодавно.

Зараз монастир діючий та належить отцям василіанам – чернечому ордену української греко-католицької церкви. До речі, греко-католицьким він став ще у 1721 році і був таким до закриття у 1949 році.

  

До в'їзної брами веде кам'яний місток. Верхня вежа, охайні газони та зелені насадження.

Монахи тримають монастир у зразковому порядку, на його території розбиті симпатичні квітники та сади, усюди охайні газони, ліхтарі й лавочки для відвідувачів. Та й почуваєшся тут вільніше, ніж, наприклад, у Почаївській Лаврі, тут нормально ставляться до жінок у брюках чи з непокритою головою.

Надбрамна вежа.

Ось і виходить, що спершу могутні фортечні мури і башти вражають своєю суворістю та неприступністю, а коли потрапляєш всередину, то потопаєш у квітах і відчуваєш доброзичливе ставлення. І хоча я хрещена у православ’ї, у рідкісному православному храмі чи монастирі я можу почуватися так затишно і невимушено, як тут.

  

На території Крехівського монастиря чимало квітів.

Оглянувши комплекс Василіанського монастиря, не поспішайте додому! Рекомендую піднятися стежкою, яка тікає від нього у ліс. Вона, хоч іноді і підіймається круто вгору, однак обладнана перилами.

Дорога до джерела і печери.

Досить скоро ви натрапите на джерело під дерев’яним навісом із солом’яним дахом. Не знаю, як там на рахунок цілющих властивостей, однак на смак вода добра і чудово вгамовує спрагу.

Джерело із цілющою водою.

Пройшовши ще трохи вгору, натрапите на ту саму печеру, з якої розпочинався монастир. А ще вище стоїть каплиця «Гріб Господній».

Читайте також: ТОП-5 старовинних храмів Львова. 

Як добратися до Крехівського монастиря

Крехівський монастир Святого Миколая розташований в трьох кілометрах від села Крехів та в 12 км від районного центру – міста Жовкви.

Дістатися туди можна маршруткою зі Львова або Жовкви, які їздять тут досить часто. Маршрутка підвезе просто під стіни монастиря.

Від Хмельницького до Крехова близько 300 км. Їхати можна через Тернопіль і Львів (останній можна об’їхати по окружній, але краще спланувати свій маршрут так, щоб побувати й у місті Лева), а також через Жовкву.

Читайте також: Замок у Підгірцях називають українським Версалем.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую