ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Княже місто Острог

Туризм 8831
Кругла або Нова вежа Острозького замку
Кругла або Нова вежа Острозького замку. Фото: автора

У містечку на Рівненщині зберігся могутній замок та давні освітянські традиції.

 Навіть якщо ви ніколи не бували у цьому гарному, багатому на пам'ятки містечку на Рівненщині, напевно, чули про Острозьку Біблію та Острозьку академію. Та це не єдине, чим славиться старовинне місто, яке свого розквіту досягло за часів князів Острозьких.

Поселення згадується у літописах близько 1100 року, та, безумовно, існувало і раніше. Упродовж кількох століть місто заслужено вважалося релігійною й інтелектуальною Меккою України, було важливим культурним та економічним центром. Якщо зараз в Острогу проживає близько 16 тисяч чоловік, то кілька століть тому це було четверте за величиною місто в Україні.

Саме тут, у родовому місті князів Острозьких, виник перший вищий навчальний заклад у Східній Європі. Заснована у 1576 році князем Костянтином Острозьким, академія була осередком, куди з'їжджалися видатні тогочасні науковці, і не лише українські, а й зарубіжні. Студенти опановували тут п'ять мов, медицину, філософію, богослов'я та інші науки.

Цікаво, що Острозька академія функціонує і зараз, маючи зразкову репутацію. Відроджена у 1994 році, вона отримала міжнародний приз «За якість», який вручався в Парижі.

Острозька академія відроджена у 1994 році.

Кожен охочий може зайти на територію вишу, подивитися на розкішну бібліотеку, охайний парк з озером, зоокуточком та скульптурами, а також відвідати музей, де зберігають унікальні стародруки й рідкісні книги. Під час екскурсії можна спуститися у підземелля монастирського костелу 1775-1832 років, де були виявлення поховання ченців.

Наукова бібліотека академії.

  

На території Острозької академії облаштовані зоокуточок, водойма, різні фонтани, клумби і скульптури.

Крім академії, в Острозі зберігся замок. Розташована на вершині невеличкого пагорба, могутня фортеця, з мурованою та круглою вежами і надбрамною баштою-дзвіницею, є справжньою окрасою міста.

Так Острозький замок виглядав у часи свого розквіту (зменшена копія у музеї мініатюр "Замки України").

А так фортеця виглядає зараз.

На території замку є головний фамільний храм Острозьких — Богоявленський собор. Але це фактично відновлена копія, від початкової споруди збереглася лише північна стіна з бійницями.

  

Богоявленський собор.                                                                  Фрагмент замку.

Фортеця має ще й пізнавальний характер — адже тут розташувався краєзнавчий музей. Та й просто погуляти її подвір'ям, доторкнутися до старовинних каменів, уявити хоробрих лицарів, які тут були сотні років тому, — неабияке задоволення!

Острозька Біблія

Найвідомішим серед князів Острозьких був Костянтин — успішний правитель та військовий, меценат, котрий підтримував українську культуру й книгодрукування. Саме у його часи відомий друкар Іван Федоров здійснив перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковнослов'янською мовою, відоме тепер як Острозька Біблія.

Пам'ятник князам Острозьким у місті.

До наших днів дійшло близько 250 збережених примірників пам'ятки, 18 із них перебувають у Національній бібліотеці ім. В. Вернадського. Можна побачити старовинну книгу і в Острозі — у музеї книги і друкарства, що розташувався у Луцькій башті замку.

Старий будинок в Острогу.

До складу історико-культурного заповідника Острога входить також музей нумізматики із колекцією монет та паперових грошей часів Російської імперії. Особливе місце в експозиції займає історія розвитку української грошей ХХ століття: тут можна побачити паперові купюри Одеси та Житомира, загальнодержавні гроші та цінні папери періоду Визвольної боротьби 1917-21 років тощо.

Завдяки старовинним архітектурним та мистецьким пам'яткам, освітньому закладу з давніми традиціями та численним музеям з цікавими експозиціями, Острог має особливу атмосферу давнини та спокою.

Як дістатися до Острога

Острог розташовується у близько 150 км на північ від Хмельницького та в 10 км від Нетішина. Добиратися слід через Старокостянтинів, Славуту та Нетішин.

Дістатися до Острога можна і автобусами, які їдуть на Рівне.

До речі, якщо будете в Острозі, не забудьте заїхати у Межиріч, що у кількох кілометрах, щоб оглянути старовинний монастир оборонного типу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую