ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Дніпро: Монастирський острів, дитяча залізниця та закохані колобки

Туризм 6116
Монастирьский острів на Дніпрі - улюблене місце відпочинку городян
Монастирьский острів на Дніпрі - улюблене місце відпочинку городян. Фото: автора

У Дніпрі є атракції на будь-який смак: від старовинних храмів до сучасних розваг.

 Дніпро трохи нагадав мені Київ (такий же великий і з Дніпром посеред міста:), трохи Запоріжжя (такий же промисловий, з заводськими трубами), трохи Харків (з подібними церквами та іншою архітектурою). Це якщо шукати аналогії. Та насправді Дніпро - унікальне місто, із своїм власним обличчям, історією та сьогоденням, із своїми атракціями та родзинками.

Дніпро – четверте за кількістю населення місто України і третє, де є метро! Звісно, воно тут не таке, як у Києві, і навіть не таке, як у Харкові, але завдяки одній гілці метрополітену Дніпро відрізняється від інших великих міст. Не скажу, що дніпровське метро мене сильно вразило та й було дуже корисним (наземний транспорт досить зручний і розгалужений), але заради спортивного інтересу покататися варто!

Метро у Дніпрі має шість станцій.
 

Дніпровська набережна та Монастирський острів

Найцікавіше та найособливіше у Дніпрі - це Дніпро:) Котрий річка. Набережна, яка простягнулася на декілька кілометрів, є улюбленим містом тусовок дніпрян та туристів. Тут грають вуличні музики, показують фокуси, малюють шаржі, агітують за щось, продають усе на світі.

   

На Дніпровській набережній у Дніпрі.

Вздовж набережної стоять кафе та ресторани та суттєво затуляють краєвид. Але, на щастя, вони займають не всю територію, є й багато місця для безкоштовного споглядання річки, прогулянкових корабликів, що нею курсують, а також заводських труб та житлових будинків на протилежному березі.


Протилежний від центру берег Дніпра. 

Дніпровську набережну прикрашають фонтани, скульптури і клумби. Серед них є оригінальна штука – зелена скляна куля, до якої ведуть сотні сходинок. Це «Куля кохання», крізь яку гарно просвічуються сонячні промені. До неї піднімаються, щоб сфотографуватися та загадати бажання. Так-так, ви не повірите, але ця куля також виконує бажання, як і багато пам’ятників в інших містах.


"Куля кохання" гарно виблискує у світлі західного сонця.

Також варто звернути увагу на пам’ятник закоханим колобкам, які примостилися просто на поручнях неподалік від мосту на Монастирський острів.


Закохані колобки сидять на набережній.

Читайте також: Те, що зазвичай залишається за кадром, або Кумедне в подорожах (ФОТО).

Якщо ви насолодилися гучною атмосферою Діпровської набережної та навіть трохи втомилися від неї, пора вирушати на Монастирський острів (добре, що йди недалеко). Звісно, цей крихітний острів не зрівняти з Хортицею – оазою дикої природи посеред Запоріжжя, але тим не менш тут також красиво і затишно.

Читайте також: Ніжин – місто православних храмів та… хрумких огірків.

Острів називається на честь візантійського монастиря, який існував тут, за легендою, ще в 11 столітті. А в 1999 році тут спорудили церкву. Зараз на Монастирському острові багато благ цивілізації – кафе, атракціони, зоопарк і тому подібне. Але можна знайти і затишні місцинки з видом на річку, де можна просто посидіти і відпочити. Є також і пляж.


На Монастирському острові ввечері.

Парк Глоби та дитяча залізниця

Ще одне чудове місце для відпочинку у Дніпрі – це парк Глоби. Він зручно розташований на проспекті Яворницького у центрі Дніпра і є одним з найстаріших у місті. Заснував його ще наприкінці 18 століття козак Лазар Глоба як власний сад. А згодом він став міським садом.


Дитячу залізницю у Дніпрі проектували радянські школярі.

Зараз у парку Глоби є літній театр на озері та дитяча залізниця. Відкрита у 1936 році, вона стала першою в Україні. Залізниця і досі діє (з травня до вересня у вихідні дні).

Проспект Яворницького і старі будинки

Головна вулиця Дніпра – проспект Яворницького, який тягнеться майже від залізничного вокзалу до набережної Дніпра. Це ще й одна з найстаріших магістралей міста, котра почала формуватися ще під час заснування Катеринослава наприкінці 18 століття. Проспект носить ім’я Дмитра Яворницького – історика, який вивчав українське козацтво та жив і працював у Катеринославі.

До речі, якщо пройтися проспектом від вокзалу пішки, то потрапиш у центр, а дорогою побачиш ще й багато цікавих будинків. Серед них – історичний музей, також названий на честь Яворницького.

Читайте також: Дерев’яна церква у Новомосковську – шедевр козацького бароко.

Також у Дніпрі є дім-музей Яворницького (площа Шевченка, 5). У будинку, де жив історик, відтворені інтер’єри кімнат та виставлені його особисті речі, книги та рукописи.


Дім губернатора збудований у незвичному для Придніпров'я неоготичному стилі.

Крім того, у Дніпрі ще збереглися окремі будинки кінця 18 – початку 19 століття. Серед них: Будинок Хреннікова (вул. Короленка, 2) в стилі українського модерну. Підприємець та український патріот Хренніков прагнув втілити у цьому будинку національну культуру. Своїми баштами та крівлею він мав нагадувати споруди часів Запорізької Січі. Зараз у будівлі розташувався п’ятизірковий готель «України».

  

"Новий" корпус пошти збудований у 1905 році. Будинок Хреннікова або Український Дім.

Також серед старої забудови варто виділити неготичний Будинок губернатора (вул. Воскресенська, 14), приміщення Головпоштамту, а також палац Потьомкіна.

Останній збудований наприкінці 18 століття для засновника міста Потьомкіна-Тавричеського, однак сам князь у ньому ніколи не бував. У радянський час палац повністю перебудували і влаштували там студентський будинок культури.


Палац Потьомкіна.

Дніпровські хмарочоси

Не лише старовинними будинками вас потішить Дніпро, а й сучасними. Хмарочосів тут значно менше, ніж у Києві, зате кожен – помітний і особливий.


Башти-близнюки називають олівцями.

В першу чергу, це житловий комплекс «Башти» (в народі – Олівці) – 30 поверхові будинки-близнюки. Цікаво, що на момент завершення будівництва у 2005 році були найвищими в Україні.

«Башти» разом з декількома іншими житловими будинками-хмарочосами суттєво змінили скайлайн міста.

Ще один недобудований хмарочос – це готель «Парус», знаменитий дніпровський довгобуд. Задум архітекторів ще радянських часів був грандіозний, однак він так і залишився нездійсненим. 


Недобудований готель "Парус" видно з багатьох точок у мІстІ.

Храми Дніпра

Як на мене, найгарнішим храмом Дніпра (а то й найгарнішою спорудою всього міста) є… Дім органної і камерної музики, тобто колишній Брянський собор (проспект С. Нігояна, 66). На жаль, мені не вдалося потрапити всередину храму, однак і зовні він дуже гарний. А уявляєте, як сидіти у ньому і слухати камерний оркестр чи орган фірми «Зауер», який має понад дві тисячі труб…


У старовинному храмі розмістився Будинок органної і камерної музики.

Головний храм Дніпра – Свято-Троїцький кафедральний собор (площа Троїцька, 7), збудований коштом місцевих купців у середині 19 століття.


Куполи головного храму Дніпра виглядають з-за будинків.

Ще один православний храм, про який мені хочеться згадати, це Спасо-Преображенський собор (площа Соборна, 1). Своїм гострим шпилем він віддалено нагадує Петропавлівський собор у Санкт-Петербурзі. Фундамент під храм було закладено ще за часів заснування міста. Однак збудували його через 50 років і значно меншим, ніж планувалося. Зараз храм розташовується у зеленому сквері.


Преображенський собор прикрашає гострий шпиль.

Свого часу Катеринослав мав велику єврейську громаду, тут діяло понад 40 синагог, серед яких – Хоральна (головна). Цікаво, що будівля не лише збереглася до наших днів, а й була реставрована у 1990-х роках і переросла у цілий культурний комплекс з музеєм, бібліотекою та іншими закладами. Виглядає ця споруда монументально та ефектно, особливо ввечері, коли вмикається підсвітка.


Культурний центр «Мінора» здалеку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую