ye-logo.v1.2

На Хмельниччині зацвіло одне з найстаріших тюльпанових дерев України

Туризм 20013

Екзотичні квіти можна побачити в Райківцях.

Це село відоме тим, що, за переказами, тут зі свинцю робили золото. Відомий масон та ілюмінат Тадеуш Грабянка починав свої перші алхімічні досліди саме в невеличкому подільському селі на Хмельниччині.

У більшості подолян село Райківці, що в Хмельницькому районі, асоціюється щонайперше з виправною колонією, котра тут діє вже більше з пів сотні літ. І навряд чи хто, окрім корінного населення знає, що тут росте дивовижне, рідкісне для наших країв, тюльпанове дерево. А ще саме в Райківцях свої перші досліди з перетворення свинцю на золото проводив відомий алхімік та ілюмінат Тадеуш Грабянка. Адже він тут народився! І на гостини до нього приїжджав не хто інший, як сам граф Каліостро!

Алхімік з Райковець мріяв про престол

Якби у селі збереглися хоча б руїни славетного райковецького замку – вони б повідали чимало містичних таємниць. Але один з останніх панів- власників села , наслухавшись оповідок про алхімічні діяння кількасот літньої давності, наказав зрівняти замок із землею, залишивши від нього лише кілька старих дерев…

Про старовину в Райківцях нині нагадує хіба що автобусна зупинка...

Той замок у селі звели ще Гербурти і містики в ньому вистачало до останнього. Чи то він був заворожений, чи що, але існує легенда про те, що мати Тадеуша Маріанна сама тут оборонялася від татарів. І не змогли вони полонити відважну жінку! Коли ж народився син, навряд чи хто знав, що йому написано долею стати чи не найвідомішим містиком Європи.

Щороку навесні до села повертаються лебеді

Граф Остап, Граф Сутовський, Король Нового Ізраілю – яких тільки імен не зажив при житті собі райківчанин Тадеуш Грабянка. Виховуючись деякий час у Франціі, Тадеуш страшенно захопився масонством. Тож коли повернувся на Поділля і оженився, його помістя у Райківцях, Сутківцях та Остапківцях радо приймали найвідоміших тих часів містиків світу. Чи не найчастіше в Грабянки гостювали знаменитий авантюрист граф Каліостро та ілюмінатом Бруморе. Разом вони працювали над алхімічними дослідами й розважали місцеву публіку перетвореннями свинцю на золото. А між тим складали конституцію так званої Республіки світла. Жодних офіційний підтверджень, окрім анонімних польських джерел, цьому немає, але самі легенди додають неабиякої таємничості та шарму Райківцям!

Сучасний вигляд на парк

Ким тільки не був Грабянка! Інтерес до містики звів його з масоном Августом Можинським і у Варшаві вони разом заснували Академію таємних наук. В Берліні він пристав до масонів і навіть був їхнім меценатом. Згодом заснував ложу, до якої також входили його дружина та донька Анна. В 1785 Грабянка переїхав з Поділля в Авіньйо?н й там створив «Академію Мудреців» . Так Грабянка був обраний майстром ложі й отримав титул короля Нового Ізраїлю. Під псевдонімом граф Остап та граф Сутковський він поширював своє вчення і сприяв заснуванню нових лож в Лондоні й Італіі.

У ставку біля панського парку час від часу спускають воду

Коли наприкінці ХVІІ століття Рим заборонив діяльність ілюмінатів, Грабянка знов повернувся на Україну. Та спокійної старості він не прагнув. Переїхав до Петербурга й проповідував своє вчення там. Царський уряд, приписуючи йому політично-революційну діяльність, в квітні 1807 року заарештував Грабянку. Кажуть, за те, що він підбурював до створення незалежної польсько-української держави й навіть мріяв про престол. Ще пів року Тадеуш прожив в Петро-Павловській фортеці. Поховали подільського містика в костелі Святої Катерини в Петербурзі.

Тюльпани на дереві

З того часу чимало в селі змінилося. Тобто, змінилося усе… Спитай перехожих про Грабянку - ніхто й віри не йме, коли чує наші розповіді про відомого ілюміната. Зате чи не кожен покаже останнє з вцілілих панських багатств – гуральню. Нині там – виправна колонія, перебудована з приміщень спиртзаводу ще в 1962 році. А ще у селі росте дивовижне тюльпанове дерево! Тож і його і увесь столітній панський парк райківчани бережуть, як можуть. Нині він вважається пам’яткою Садово-паркового мистецтва.

  

Тюльпанове дерево та екзот у парку, що має різний відтінок листя на стовбурах

  

Це тюльпанове дерево - одне з найстаріших в Україні 

І не інакше як «Раєм» називають сучасні жителі своє село. Як і перші райківчани. Втім, розповідають у сільраді, є три думки щодо походження назви Райківці. Перша, уже згадана, від слова «рай»: ним нарекли нове поселення для вцілілих після епідемії чуми. Друга – від польського слова «райці», тобто «радники». Їхні нащадки - райки, ймовірно жили у селі й дали йому таку назву. Третя ж версія, що назва Райківці походить від слова «раківці», бо селі, що розкинулося в долині річки Смотрич, багато раків.

Квіти мають ледь відчутний тюльпановий аромат

Самим райківчанам, все ж, до вподоби більше перша версія. «Це добре, що своє село можна назвати раєм на землі», - кажуть вони.

Тут збереглися насадження хвойних

Алея в парку

  

Через парк веде дорога до виправної колонії

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую