ye-logo.v1.2

Як на Хмельниччині старовинну маштарку хочуть перетворити на туристичний об’єкт

Туризм 15784

Збереглася будівля в селі Волосівці, що в Меджибізькій громаді.

У селі Волосівці, що входить до Меджибізької територіальної громади, цю старовинну споруду називають маштаркою. Вона - єдина давня будівля у селі, яка дійшла до наших часів. Орієнтовно, зведена десь наприкінці ХVIII – початку XIX століття. У майбутньому маштарку хочуть, за можливості, відновити та навіть перетворити на арт-об’єкт.

Маштарка, кажуть у Волосівцях, це спеціальне місце, де колись тримали кінське спорядження.

«Точної дати її побудови у селі не знають, - розповідає Оксана Карнаух, завідувачка сільським клубом Волосівців. – Як, власне, вже й навіть у переказах не збереглося імен тих, хто її збудував. За однією з версій, звели маштарку в ХІХ столітті, коли Волосівці були військовим поселенням. Але також є і такі версії, що збудована вона ще за часів, коли край перебував під Османською імперією. Утім, всі знають, що це був будиночок для зберігання кінської збруї. І в нас його називають не інакше як маштарка».

Ще донедавна це приміщення належало колгоспу і його використовували для зберігання овочів. І нині місцеві жителі, які мешкають поблизу, знайшли маштарці таке ж призначення: у наземній частині зберігають сіно, в підвалах – городину.

До речі, підвал зі склепіннями та маленькими віконечками для світла й вентиляції влітку добре зберігає прохолоду, а взимку не промерзає. Зсередини він викладений червоною цеглою і нагадує давнє підземелля.

Орієнтовно, зведена споруда десь наприкінці ХVIII – початку XIX століття.

Споруда для наших країв нетипова і цікава, - розповідає Сергій Щур, головний спеціаліст відділу освіти, молоді, спорту, культури і туризму Меджибізької територіальної громади.

«Якщо брати писемні джерела, то відомо, що в словнику Королівства Польського 1895 року вказано, що магнати Чарторийські тримали у Волосівцях кінну фабрику, - каже Сергій Щур. – І саме тут неподалік розташовувалися конюшні. А в цьому приміщенні, очевидно, зберігалася кінська збруя та упряж. Якщо взяти до уваги, що землі у Чарторийських конфіскували в 1830-х роках, то, цілком можливо, що споруда була зведена наприкінці ХVIII – початку XIX століття».

Зважаючи на унікальність цієї будівлі не лише для села, а й довколишніх територій, в контексті розвитку туризму маштарку вже включили до туристичних маршрутів Меджибізькою громадою. В перспективі тут хочуть поєднати туризм історичний з гастротуризмом. Адже місцеві господині досі випікають смаколики за старовинними рецептами, тож туристів, кажуть, мають чим здивувати.

Зацікавилися маштаркою і мистецтвознавці. Як зазначає Сергій Щур, якщо вдасться тут провести протиаварійні роботи та реставрацію, то маштарку можна було б перетворити на цікавий арт-об’єкт. 

А ще маштарка для багатьох поколінь волосівчан та вихідців села є свого роду романтичною будівлею. Тут завжди полюбляли збиратися і діти, і молодь, і дорослі. Тут вперше закохувалися, сюди кликали на посиденьки та на побачення. Тож, сподіваються у селі, і туристам цей об’єкт стане до душі.

Читайте також: Традиції: як у селі на Хмельниччині утеплюють хати... очеретом

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую