ye-logo.v1.2

Найгарніше село в Україні: чим цікавий Старий Кривин, який став лідером голосування

Туризм 9033 1
У Старому Кривині можна побачити церкву-корабель, парк, закладений Міклером, та Ольжин дуб, якому 600 років
У Старому Кривині можна побачити церкву-корабель, парк, закладений Міклером, та Ольжин дуб, якому 600 років. Фото: колаж автора

Остаточного переможця конкурсу від Made in Ukraine оголосять 16 листопада.

Село з Хмельниччини стало лідером під час голосування у конкурсі. В якому обирали найгарніше українське село. За місяць інтернет-голосування Старий Кривин, що входить до Нетішинської громади, набрав найбільше голосів – 11 тисяч 498 – і випередив свого найближчого суперника – село Цвітне з Кіровоградської області на 491 голос.

Утім, остаточного переможця все ж визначить журі, яке враховуватиме, окрім голосування, ще й питання розвитку інфраструктури у селі, активність громади та її вклад у розвиток села. Очікується, що організатори конкурсу команда Made in Ukraine оголосить переможця 16 листопада, а село отримає винагороду на розвиток своєї громади.

«Нині Старий Кривин живе проектами на майбутнє, - розповіла сайту «Є» Світлана Ясенчук, староста села. – Усією громадою прагнемо зробити село ще кращим та комфортнішим. Навіть цим голосуванням ми згуртували мешканців ще дужче і показали, що може невеличке село в глибинці бути гідним перемоги».

Попередньо, приз на який може розраховувати село-переможець, - 100 тисяч гривень. Гроші воно отримає на розвиток громади.

«Якщо ми їх отримаємо, то, звісно ж, одноосібно приймати рішення, на що їх витратити, не будемо. Будемо радитися з громадою. Хотіли б, попереднього, зробити туристичне ознакування біля нашої старовинної церкви. А біля панських воріт, що збереглися біля парку було б чудово облаштувати зону відпочинку, фотозону і також розмістити історичну інформацію про це місце. Загалом, якщо отримаємо приз та будемо розуміти, на що його можна витратити, радитимемося з мешканцями громади».

Про церкву-корабель, парк, закладений Міклером, та Ольжин дуб, якому 600 років

Село Старий Кривин має дуже цікаву історію. Свого часу тут був зведений розкішний пречудовий ландшафтний парк, виплеканий відомим на всю Європу архітектором-пейзажистом Діонісієм Міклером. Нині милує око дивовижна церква-корабель, як її часто називають дослідники історії, збудована у середині XVIII століття… А Ольжин дуб – найстаріше дерево в області – той взагалі росте на вже 600 років…

Генріх Пеєр. Палац Яблоновських. Село Старий Кривин . Друга половина ХІХ століття

Подорожні мандрівники й гості Кривинської резиденції панів Яблоновських неабияк захоплювалися селом. Переповідали, що саме рука жінки-красуні – дружини кривинського князя Максиміліана Яблоновського княгині Терези створила це диво на пісках. А Міклер лиш помагав їй у цьому… Маючи неабиякий естетичний смак, саме вона перетворила Кривин в один з чарівних куточків Волинської землі.

Цікаву історію має і Вознесенська церква. Відомо, що звели її у 1763 році на місці попереднього храму, котрий згорів через необережність паламаря на другий день Пасхи в 1762 році. Тим не менше, вже наступного року за кошти князя Яблоновського, замість погорілого було побудовано новий дерев’яний храм.

У селі Старий Кривин селяни двічі розбирали храм, ховаючи його від ворогів. Фото: з архіву

Тризрубна, григлава, підпоясана галереєю по всьому периметру, Вознесенська церква чимось нагадує корабель. До тогож, така форма церкви у ті часи мала назву «кораб», тому порівняння не просто символічне…

Зведений храм у стилі українського барокко кривинською громадою майстрів-теслярів і нині вважається безцінним зразком волинської школи народної архітектури.

У селі про церкву ходить багато легенд. Наприклад, про те, як задумав колись князь Яблоновський нав’язати своїм селянам-кріпакам уніатську віру. І ось, коли приїхав новий священик то застав на місці церкви порожнє місце. Виявляється, за одну ніч селяни-кривинчани розібрали її й заховали в різних місцях. А коли священника з села «вижили», то церква вдруге за ніч з’явилася на тому ж фундаменті. Втім, кажуть, що церкву наші кривинчани розбирали аж двічі, охороняючи свій храм ще й від ворожої навали.

Цьому дубу, кажуть, понад 600 років. Фото: з архіву

І звісно ж, якщо їхати до Кривина, щоб помилуватися диво-храмом, то гріх не заглянути до місцини, де росте собі шістсотлітній Ольжин дуб. Увись – понад тридцять метрів, в обхваті – більше шести! Дерево – найстаріше в області. Кривинчани кажуть – сили тут набираються, і мудрості. Бо ж дуб – символ довголіття та вічності. І при дбайливих господарях – йому рости ще й рости.

Нагадаємо, у конкурсі, де обирали найгарніше село України з Хмельниччини брали участь 15 населених пунктів. А загалом з усієї України у конкурсі брали участь декілька сотень сіл-номінантів.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую