ye-logo.v1.2

Туризм на Хмельниччині в умовах війни: чи є попит на відпочинок та які напрямки обирають

Туризм 3635
Бакота серед туристів, які подорожують Хмельниччиною, цього року особливо популярна
Бакота серед туристів, які подорожують Хмельниччиною, цього року особливо популярна. Фото: з архіву

Зокрема, нині туризм також важливий як метод психологічної реабілітації постраждалих від війни.

З початку повномасштабної війни в Україні змінилось усе, і це кожен відчув на собі. Постраждали всі сфери та галузі. Зокрема, туризм. У частини людей виникає питання, як можна у такі складні часи думати про подорожі. Однак насправді туризм має значний вплив на економіку країни та добробут її громадян. Якою наразі є ситуація у галузі туризму на Хмельниччині, чи мають попит туристичні послуги та які напрямки обирають для відпочинку – у нашому матеріалі.

Туризм як спосіб психологічної реабілітації

Ігор Байдак, хмельницький краєзнавець та екскурсовод, розповідає, що з початку повномасштабного вторгнення потреба у туристичних послугах, можливостях подорожувати та, власне, бажанні подорожувати справді суттєво змінилися.

«Я одразу переформатувався, і нині моя діяльність більше сконцентрована на волонтерському туризмі. Це як один з напрямків психологічної реабілітації. Передусім для внутрішньо переміщених осіб. Безоплатні екскурсії для переселенців у Хмельницькому ми почали проводити практично одразу з початку війни. Ми знайомимо тих, хто тікаючи від війни, залишився у нашому місті, з його історією, пам’ятками. Спочатку такі екскурсії були двічі на тиждень, нині – один раз на тиждень. Також я проводжу безоплатні екскурсії пораненим воїнам. Загалом для людей, які постраждали від війни, яким довелося покинути свої домівки, ми намагаємося, наскільки можна, здешевити туристичні послуги, працюємо практично по собівартості».

Ігор Байдак, краєзнавець та екскурсовод, каже, що з початку повномасштабного вторгнення пере форматувався, і нині його діяльність більше сконцентрована на волонтерському туризмі. Фото: з фейсбук-сторінки Ігоря Байдака

Як зазначає Ігор Байдак, переформатовуватися у туристичному напрямку довелося кардинально. Навіть в тому плані, що в умовах воєнного стану чимало об’єктів нині закриті для відвідування, багато таких, які не можна фотографувати. Тож нині переважно у туристичних маршрутах - область з її цікавинками: від озер до маєтків, фортець, палаців. Дуже рідко - Карпати, адже за словами Ігоря Байдака, вони практично і так "тріщать" від туристів, тож організувати туди кількаденний тур нині значно складніше.

Насамперед нині туризм важливий як метод психологічної реабілітації постраждалих від війни.

Анастасія Деліта, виконувачка обов’язків директора туристично-інформаційного центру Хмельницького, стверджує, що кількість туристів, у порівнянні з минулим роком, які звертаються до центру за послугами лише зросла:

«Ми відкрилися у вересні 2021 року, тоді й почався наш туристичний сезон. Тому я можу судити тільки за цим. Загалом, завдяки переселенцям, у нас кількість туристів збільшилася на 60 відсотків».

За словами Анастасії Деліти, зараз найбільший потік туристів в області спрямований на Кам’янець-Подільський та Бакоту.

«Зважаючи на ситуацію, більшість людей побоюються їздити за напрямками, де були бомбардування. Також туристи часто відвідують Самчики та «Парк хижаків «Арден». Останній найкраще підходить для батьків з маленькими дітьми, оскільки така екскурсія цікава малюкам і не надто активна», - зазначає Анастасія Деліта.

За словами Анастасії Деліти, серед туристичних місць, які часто відвідують туристи цього літа, є Самчики

Щодо соціальних ініціатив, туристичний центр проводив безоплатні майстер-класи та ароматерапії для переселенців. Також Анастасія Деліта розповіла про щотижневу екскурсію містом:

«Вона відбувається на безоплатній основі для переселенців та хмельничан. Проходить екскурсія в центрі міста, за маршрутом є обладнані бомбосховища. Тому, у випадку повітряної тривоги, туристи ховаються. Екскурсія триває півтори години, і екскурсовод за цей час розповідає історію міста, які місця можна відвідати. Після цього люди починають цікавитися іншими маршрутами, які є в Хмельницькому та області».

Нові веломаршрути та популярний Дністер

Сергій Толстіхін, експерт з розвитку туризму в громадах, веломандрівник, а також власник туристичної садиби на Дністрі, де влаштовує для своїх відвідувачів активний відпочинок, зізнається, що з початком повномасштабної війни він не знав, як розвиватиметься туристичний сезон цього року. Але навесні до нього таки подзвонили перші туристи: «Казали, що хочуть приїхати на відпочинок, хоча бойові дії на той момент були дуже активні. І коли я питав: «Як же ж так? Війна, який відпочинок?», – то люди казали: «Ну ми багато волонтеримо, втомилися: хочеться трохи відволіктися та відпочити». Тоді ми зрозуміли, що цьогоріч туристи будуть. І справді: до нас почали їхати люди, і навіть активніше, ніж минулого року».

На думку Сергія, причина такого напливу – зменшення конкуренції: «Багато хто їхав у Затоку, Залізний Порт, Одесу. Зараз ці місця недоступні. Тобто, для туристів, які хочуть відпочити біля води, лишилося мало варіантів. Бакота, власне, відносно безпечна, тому люди сюди і їдуть».

Крім цього, зазначає Сергій, відрізняється цього року і склад туристів: «На наші велотури приїздить багато киян. У них зараз заборонено кататися на велосипедах лісами через мінну небезпеку, тому їм не вистачає місць для активного відпочинку. Хмельниччина у цьому плані виграє, бо наша територія не була під окупацією. У нас ліси не заміновані, і можна спокійно кататися. Цього року нас відвідали люди з Луганська, Донецька, Бучі, Ірпеня, Ворзеля. Вони навряд чи б сюди приїхали за мирного життя. А тепер про Бакоту дізнається все більше людей і це дуже великий «плюс».

На майбутнє Сергій Толстіхін вже має плани туристичного велошляху для іноземних туристів. Початок він братиме на західних кордонах, проходитиме понад краєвидами Дністра і вестиме до самої Одеси. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Толстіхіна

Таким чином, зазначає Сергій Толстіхін, туристичний бізнес в області розвивається. Але у нього є перепони. Серед них Сергій виділив зменшення кількості організованих автобусних турів через війну, нестачу закладів харчування на місцях.

«Постійно питають: «Де у вас можна перекусити?». І не знаєш, що сказати. Садиби є, а от нормальних кафе, їдалень – немає».

Також він зазначає, що треба підвищувати якість осель, збільшувати кількість ліжкомісць та готуватися до іноземних туристів: «Гадаю, після закінчення війни іноземці будуть їздити до нас, щоб подивитися «що то за Україна така? Що то за українці такі, про яких весь світ говорить? Що це за нація така дивовижна?». Тому до цього треба вже активно готуватися».

Впевнений у своїх передбаченнях, Сергій вже має плани туристичного велошляху для іноземних туристів. Початок він братиме на західних кордонах, проходитиме понад краєвидами Дністра і вестиме до самої Одеси. А зараз разом із ініціативою «Green Ways» веломандрівник планує запустити новий маршрут – «Шлях Дністра». Він вестиме із Кам’янця-Подільського до Бакоти і буде доступний як власникам велосипедів, так і шанувальникам пішого туризму.

Як втримати туризм на плаву та не втратити напрацьований досвід

Олександр Лопатюк є директором однієї з хмельницьких туристичних турагенцій, яка не припинила свою роботу після початку повномасштабної війни розповідає, що кількість мандрівок у порівнянні з минулим роком скоротилася вдвічі: «Значно менше почали їздити у міста. В області відвідують Кам’янець-Подільський. Також є екскурсії в Хотин, що на Чернівеччині. Переважно, замовляють їх внутрішньо переміщені особи. А у Львів, наприклад, ми за все літо з’їздили лише декілька разів. Попередні роки поїздки були стабільно щотижня. Ми організовували тури на два та на один день. Тепер таких поїздок значно менше».

Олександр Лопатюк каже, що переважна більшість напрямків для туризму всередині країни нині недоступні: «Ми возили людей на море у три місця: в Затоку, Лазурне і Залізний Порт. Як ви розумієте, зараз такі подорожі взагалі відсутні. Спектр програм скоротився теж. Скажімо, те, що стосується Волинського напрямку, також не мають попиту, бо мало хто хоче їхати під білорусь».

Додатковими причинами зменшення активності мандрівників, на думку директора турагенції, є збільшення цін на поїздки та нестабільність ситуації: «Раніше у нас тури набиралися за тиждень-два. Цього року вони набираються перед самою поїздкою. Люди не можуть планувати свій відпочинок через ситуацію в країні».

За словами Олександра Лопатюка, найбільше хмельничани подорожують всередині області: «Найактивнішим маршрутом став тур «Перлини Поділля»: Маліївці, водоспад Бурбун, Бакота, Кам’янець-Подільський

Але, додає, потреба в туризмі не зникла. За словами Олександра, найбільше хмельничани подорожують всередині області: «Найактивнішим маршрутом став тур «Перлини Поділля»: Маліївці, водоспад Бурбун, Бакота, Кам’янець-Подільський. Саме його найактивніше купляли цього сезону. Другу позицію займали тури в Сатанів. Потім у тернопільські замки, Кам’янець-Подільський, Хотин. Також ми зробили новий маршрут «Дністровські кручі». Ці локації теж користувалися попитом у туристів».

За кордон люди виїжджають теж, але рідше, каже він. Переважно це ті люди, які звикли до відпочинку на морі та європейського сервісу. Але кількість таких туристів значно менша, ніж у довоєнний час.

Щодо подальшого сценарію розвитку туризму в Україні, Олександр каже: «Ми зі своєю командою ставимо завдання не стільки розвиватися, скільки втриматися. Найголовніше зараз – дати можливість людям, які хочуть відпочити, зробити це без нав’язування. Ми зменшили кількість реклами цього року. Лишили її тільки в соцмережах. Хто шукає відпочинок та перезавантаження, знаходить наш сайт та соцмережі. Ну і до того ж, через зменшення інтенсивності туризму, ми не маємо такого рекламного бюджету, як раніше. Але наше завдання зараз – це втриматися, платити податки та не втратити ініціативу, яку ми здобували роками».

Данило КОЛОМІЄЦЬ.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую