ye-logo.v1.2

Як спланувати розміщення дерев у майбутньому саду

Суспільство 12775
Фото: oboi.i.ua

Завершення сезону садово-городніх робіт — чудова пора для планування майбутнього саду. Якщо зробити це зараз, навесні можна буде приступати до роботи раціонально.

 Планування саду — важлива справа, адже він, як правило, закладається на довгу перспективу, на відміну від городу, де при невдалому плануванні ситуацію можна змінити наступного року.
Дерева і чагарники ми розміщуємо на постійні місця надовго. Тому при складанні плану саду треба обов'язково відвести окремі постійні місця для кожної породи дерев, для овочів, для квітів і все заздалегідь правильно розрахувати, де і що буде рости через 10-20 років. І правил тут теж багато.
Постійне місце для різних культур
В першу чергу, потрібно визначити для кожної групи культур (плодових дерев, ягідних кущів, овочевих і декоративних культур) постійне місце. Поширена помилка - комбіноване розташування культур, коли овочі, суницю, ягідні чагарники розміщують серед молодих дерев яблунь та груш. Спочатку виходить все добре: дерева не займають багато місця, світла і харчування вистачає й для інших рослин. Але з часом дерева розростаються, і тоді проміжні культури потрапляють в тінь, їх врожайність стає низькою.
Отже, перше правило планування ділянки - відвести окреме постійне місце під кожну культуру. Можна тимчасово вирощувати ягідні чагарники, суницю і овочі серед сильнорослих деревних порід, але потім, коли буде сильна тінь, їх доведеться прибрати і пересаджувати кудись в інше місце, про що потрібно подумати заздалегідь.
Оновлення
Друге правило полягає в тому, щоб передбачити можливість оновлення суниці, насаджень ягідних чагарників, дерев вишні та сливи.
Наприклад, суниця добре плодоносить на одному місці протягом 2-3 років. На четвертий або, в крайньому разі, п'ятий рік її треба повністю ліквідувати і перенести на інше місце. Тому одну грядку щорічно звільняють, щоб наступного року тут вирощувати овочі, а грядку під овочі засаджують суницею. Тому суницю зручніше відносити не до саду, а до городу і суничні грядки міняти з овочевими.
Кущі смородини, аґрусу і малини теоретично на одному місці можуть плодоносити дуже довго, і тут все залежить від грамотного догляду. За цими культурами вигідніше (з погляду економії власного часу) доглядати добре і регулярно обрізати і обприскувати, тоді на одному місці за умови омолоджуючої обрізки вони можуть плодоносити 10-15 років і більше.
Враховуємо особливості рослин
Ще одне правило - зменшення висоти рослин чим ближче до будинку. Щоб житло було сухим і світлим, біля будинку треба розміщувати найнижчі рослини - квіти, газонні трави, частину овочів, чагарників, а високорослі дерева посадити подалі, вглиб ділянки.
Також при посадці на різних ділянках слід враховувати особливість рослин. На сухих, але добре освітлених місцях краще посадити порічки, аґрус, а на вологіших - смородину. Малину й обліпиху висаджують окремо у спеціально виділених місцях ділянки, тому що перша дає багато кореневих нащадків, а друга - розвиває довгі корені, які заважають зростанню і розвитку інших рослин.
І не забувайте про сусідів. Ваші дерева не повинні сильно затінювати сусідню ділянку. У смузі між деревами і межею можна посадити смородину, аґрус, малину. І в жодному разі не варто садити там високорослі дерева і чагарники.


Підготувала Ксенія ЖУЖА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую