ye-logo.v1.2

Свіжі помідори до 8 Березня

Суспільство 12832
Фото: parnichki.ru 

На сторінках „Сімейної газети” вже було багато моїх публікацій про помідори.

 В них я розказував про надранні та ранні сорти, низькорослі та високорослі, великоплідні (масою до 800-900 г), про помідори різних кольорів – червоного, жовтого, рожевого, білого, чорного і навіть зеленого (стиглі) кольорів. Сьогоднішня моя розповідь про так звані „зимові” сорти та гібриди помідорів, які зірвані зеленими і закладені на дозрівання (лежать і дозрівають протягом 3-4 місяців, а інколи і довше).
Серед таких гібридів помідорів можна назвати „Метелиця F1” (високорослий, середньостиглий гібрид, плоди червоні, масою 90-100 г, міцні, стійкі до розтріскувань і придатні для тривалого зберігання – до 60 днів), „Хуртовина F1” (ранньостиглий, низькорослий, плоди овальні, грушоподібні, червоні, масою до 90-100 г, плоди зберігаються до 30 діб), „Ізабель F1” (ранньостиглий, низькорослий гібрид, плоди круглі, червоні, міцні, масою 110-120 г, зберігаються до 60 днів).
Всі ці гібриди селекції Придністровського НДІ сільського господарства (м.Тираспіль), єдиним їх недоліком є те, що з них не можна, як і з усіх гібридів збирати власне насіння.
Але найбільше мене здивував сорт „Жираф”. Я багато чув про цей сорт, що його плоди зберігаються до жіночого свята (8 Березня), і тільки вирощуючи його минулого року, я переконався, що все це відповідає дійсності. Зібрані зелені плоди знаходилися у мене на кухні, де температура близько 25 °С (хоча закладені на дозрівання помідори повинні зберігатися при температурі 10-12 °С). І ось так вони виглядали 8 Березня (див. фото).
„Жираф” – низькостиглий сорт. Рослина високоросла, висотою до 3 м. Плоди округлі, масою 80-100 г, після 2-3-х місяців зберігання забарвлюються в оранжево-червоний колір. Сорт тривалий час зберігає товарні якості (3-4 місяці). Плоди збирають недостиглими і ставлять їх на дозрівання. Їх використовують у свіжому вигляді, для соління та консервування.
Яка ж технологія вирощування так званих „зимових” помідор?
Збирати їх потрібно зеленими і ставити на дозрівання, де вони лежать і достигають. Причому чим пізніше їх закладають на дозрівання, тим довше вони лежать. Продовжити максимальний час зберігання цих помідор можна, регулюючи строки їх висаджування.
А строки висаджування треба визначати з урахуванням їх вегетаційного періоду (числа днів до появи сходів, до достигання плодів), а також з урахуванням того, що на дозрівання плоди треба закладати у фазі молочної стиглості. Так, якщо у південних регіонах гібриди „Хуртовина F1”, „Ізабель F1” висіяти насінням у грунт у 2-3 декаді травня, то значну частину урожаю можна буде закладати на дозрівання. Висаджування розсади сорту „Жираф” та гібриду „Метелиця F1” варто зсунути на 1-2 декаду червня. В центральних, північних та західних областях розсаду пізньостиглих сортів та гібридів краще всього висаджувати в наприкінці травня.
Для дозрівання помідори можна складати в ящики, картонні коробки чи просто розкладати на полицях. Бажано їх розкладати в один шар, щоб було легше проглядати плоди, відбираючи стиглі та викидаючи зіпсовані. Тримати їх можна в будь-якому приміщенні, що провітрюється і де температура 10-12 °С. В таких умовах помідори повільно дозрівають. В процесі дозрівання вони не втрачають своїх товарних якостей, у фазі біологічного достигання мають ту ж саму кількість сухої речовини, вітаміну С і каротину, як і плоди, що достигли у відкритому грунті.
Вищенаведені гібриди та сорт „Жираф” протягом вегетації можуть вражатися фітофторозом.
Для боротьби проти фітофторозу можна використовувати контактні фунгіциди: бордоську рідину (100 г мідного купоросу і 100 г вапна на 10 л води), хлорокис міді, полікарбацин, купрозан, хомецин (по 40 г на 10 л води), та системні фунгіциди: арцерид (40 г на 10 л води), акробат МЦ (50 г на 10 л води), татту (80 г на 10 л води), ридоміл МЦ (60 г на 10 л води), браво 75 (30 г на 10 л води), дитан М45 (15 г на 10 л води). Проте контактні фунгіциди діють лише на поверхню листків, лише в тому місці, куди вони попадають і легко змиваються дощем, в той час як системні фунгіциди проникають у тканину листків, захищають рослини зсередини. Однак останню обробку рослин помідор вищевказаними фунгіцидами можна проводити за 20-25 днів до збирання урожаю. Тому для обробки рослин можна використовувати і фітопрепарати (рослинні препарати) та біологічно-активні речовини, які також дають непогані результати у боротьбі з фітофторозом і якими можна обробляти рослини і під час достигання плодів, коли застосовувати хімічні препарати небажано. Це настій часнику (200 г часнику, пропустити через м’ясорубку, настояти кілька днів, розвести у 10 л води і для кращого присипання додати 20-30 г мила); молоко та сироватка (2 літри молока чи сироватки розвести в 10 л води); настій коров’яку (1 кг свіжого коров’яку розвести в 10 л води); слабкий (рожевий розчин марганцевокислого калію (марганцівки)); луг з попелу (250-300 г деревного попелу проварюють, розводять в 10 л води і додають 20-30 г мила).
Цими екологічно безпечними препаратами можна обробляти (обприскувати) рослини через кожні 10-12 днів. Допоможуть вони зарадити недугам і під час достигання плодів, коли застосовувати контактні та системні фунгіциди не можна.
Бажаючі вирощувати помідори, про які йде мова в цій публікації можуть придбати їх насіння у мене, звернувшись листом чи зателефонувавши.

Адреса: вул. Гетьмана Мазепи, 272, кв. 64.
м. Коломия, Івано-Франківська область, 48208.
Тел. (03433) 5-24-25, моб. 095-533-38-75.

Петро ФІЛІПЧУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую