ye-logo.v1.2

Василь Момонт: “Ланцюжки краще купувати ковані, а каблучки зі стразами Сваровські”

Суспільство 16502
«Щоб золото тривалий час вас тішило, потрібно його правильно носити», - каже василь Момонт.
«Щоб золото тривалий час вас тішило, потрібно його правильно носити», - каже василь Момонт.. Фото: Дмитра Скрипника

Є така дивовижна професія - щодня здувати з себе золотий пил, ходити з плямами від кислот та вдихати пари реактивів.

 Випадкових людей тут немає: це така всепоглинаюча справа, що просто “підробити” ювеліром неможливо - ним народжуються. Майстра-“золотаря” я уявляла собі не інакше, як маленького згорбленого сивого старенького, який день і ніч працює в щільно завішеній чорними шторами маленькій кімнатці. Зустріч із Василем Момонтом вщент розбила створений в уяві образ: мій співрозмовник - молодий, високий, стрункий та привітний чоловік. Він ювелір із 11-річним стажем, а його неординарна фантазія та смак дозволяють не лише створювати розкішні прикраси, але й навчати цій справі інших.

- Василю Івановичу, скажіть, чи існує мода на ювелірні прикраси? Хмельничани стежать за сучасними тенденціями?
- Як і на одяг, взуття чи меблі, на коштовності існує мода. Нині дуже популярні срібні чи золоті ювелірні прикраси зі стразами Сваровські. Також не втрачають актуальності каблучки та кульчики з цирконієм. Звісно, мода на “найкращі друзі дівчат” - діаманти, ніколи не мине, проте й менш дорогоцінне каміння здатне створювати їм неабияку конкуренцію. Вироби, які вийшли з моди, частіше переплавляють і знову використовують в виробництві, тому кругообіг не зупиняється. Справжній ювелір завжди вкладає частину своєї душі в кожний виріб: як у складний браслет, так і в просту штамповану каблучку. Тому носити речі ручної роботи корисно - вони несуть в собі творчу енергію майстра, відображують характер людини, її відчуття, оригінальність.

- Кожен матеріал має свій характер? З яким працювати найлегше?
- Золото відрізняється в’язкістю та м’якістю, воно зручне для ковки та неймовірно тягуче. Одного грама достатньо, щоб виготовити тонкий дріт довжиною 3,5 кілометра! Срібло - благородніший метал, тому він вибагливіший. Взагалі в ювелірній справі використовувати дорогоцінні метали в чистому вигляді не завжди виправдано. По-перше, це дорого, по-друге, не всі метали мають стійкість до зношення. Ювеліри, в основному, використовують різні сплави. Не всі знають, що золото має понад 43 відтінки. Це залежить від складу сплаву. Звична для нас обручка має такий колір тому, що в ній переважає вміст срібла, а не міді. Поєднання золота з платиною утворює білий колір. До речі, багато людей купуючи вироби з білого золота не розуміють, що насправді золото не буває білим. Такі прикраси виготовлені, швидше за все, зі сплаву жовтого золота зі сріблом, платиною або паладієм. Червоний відтінок дає підвищений вміст міді, а зеленкуваті прикраси свідчать про те, що в них понад 25% срібла.

- Яка проба золота вважається найкращою?
- Найбільше цінується банківське золото 999 проби. Чим вища проба, тим дорожчий ювелірний виріб і яскравіший золотавий блиск. Для каблучок та ланцюжків найкраще обирати золото 585 та 750 проби. 585 - найпоширеніша. Вона означає, що на тисячу одиниць ваги ювелірного сплаву припадає 585 одиниць золота, а інше - лідируючі метали. 750 проба дорожча, у ній, відповідно, більше одиниць золота, і це золото часто використовують для оправи діамантів. Існують і нижчі проби, але в нас їх не використовують. В Україні дуже висока конкуренція між ювелірними заводами. Завдяки цьому на поличках магазинів чималий вибір прикрас саме українських виробників, до речі, не поганої якості. Назвати найкращого з них майже неможливо.

- А яка нині ціна лома?
- Це залежить від того, де ви хочете здати золото. В середньому його вартість коливається в межах 250-255 гривень.

- Золоті ланцюжки дуже часто рвуться і їх доводиться відносити в ремонт. На що звертати увагу при купівлі, щоб цього уникнути?
- Обираючи ланцюжок, треба звернути увагу на його обробку. Порожні та дуті вироби, до прикладу, турецького виробництва, коштують дешевше, але вони швидше деформуються, рвуться і ламаються. Занадто складні сплетіння ланцюжка також можуть дуже швидко вийти з ладу, а полагодити їх складно. Найкраще купувати ковані прикраси. Їх порвати майже неможливо.

- Як правильно носити прикраси, щоб продовжити їхню “службу”?
- Це правильне питання, адже в ювелірних прикрасах важливим є не стільки вибір, скільки подальший догляд. Щоби золото тривалий час вас тішило, потрібно правильно зберігати прикраси: не можна скидати їх в одну купу. Кожен виріб повинна лежати окремо, щоб він не подряпався, а ланцюжки не плуталися. Персні зі стразами Сваровські в жодному разі не можна мочити - камінчики відлетять. Потрібно також пам’ятати, що “дуті” ланцюжки лише виглядають масивними та великими, і не можна на них чіпляти важкі підвіски.
Всі ювелірні прикраси бажано знімати на ніч.

- Як почистити золото та срібло в домашніх умовах?
- Повернути золоту блиск можна за допомогою звичайної зубної пасти. Нанесіть її на прикрасу та ретельно потріть зубною щіткою. Потім змийте водою. Зі сріблом трішки складніше. Цей метал досить часто чутливо реагує на стан здоров’я володаря, тому темнішає. Відполірувати та почистити срібні прикраси можна за допомогою лимонного засобу для миття посуду та соди. Їх потрібно змішати в кашку та потерти нею виріб. Потім також змити водою.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую