ye-logo.v1.2

Як доглядати за бджолами холодної весни

Суспільство 20939
автора
Фото: автора

Такої довгої і затяжної весни, як цьогорічна, навіть досвідчені пасічники не пам’ятають. Вже майже середина квітня, а бджоли ще й досі по суті не обліталися після зимівлі.

 Про особливості догляду за ними в такій ситуації ми попросили розповісти Олександра Галайка з Красилова, який більше шістдесяти років свого життя присвятив любительському бджільництву.
– Дійсно, нинішній рік дуже важкий для тих, хто тримає пасіку. Зимівля з різкими перепадами температур від десятиградусного тепла до двадцятиградусних морозів, затяжна весна негативно позначилися на бджолиних сім’ях, які були у вуликах на свіжому повітрі. Спостерігається масова загибель комах. У порівнянні з попередніми роками. кількість підмору зросла до тридцяти відсотків. Зазвичай, у цю пору вже з’являлися перші медоноси. А нинішнього року невідомо, коли їх чекати. Заморені тривалою зимівлею і затяжною весною комахи просяться на волю. Але не варто поспішати їх випускати. Обліт найкраще проводити безвітряної погоди, коли температура повітря в затінку буде не нижчою шістнадцяти градусів. Хоча, коли пасіка стоїть у захищеному від вітрів місці на осонні, то можна й раніше випустити комах, коли температура підніметься за дванадцять градусів. Але не з усіх вуликів відразу, а поступово. Скажімо, у мене, хоча й не було ще належного тепла, вже вісімдесят відсотків бджіл перший раз обліталися. Однак цю процедуру потрібно проводити досить обережно. Тому молодим пасічникам я б краще порадив все ж дочекатися тепла.
– Як відомо, однією з найпоширеніших причин кволого розвитку бджолосімей є недостача кормових запасів у вуликах навесні. Особливо ця проблема актуальна в нинішньому році.
– Для нормального розвитку бджолиної сім’ї у вулику повинно бути навесні не менше 8-10 кілограмів меду, інакше матка не буде плодоносити. Якщо корму не вистачає, то його слід поповнити із запасів. Для цього береться заповнена до половини медом рамка. З неї знімають кришки, шкрябають вилкою навхрест і поливають охолодженою до тридцятиградусної температури прокип’яченою водою. Після цього її обов’язково слід струсити. У жодному разі до обльоту бджіл не можна підгодовувати сиропом. Після зимівлі у них шлуночки переповнені і, скуштувавши свіжого корму, комахи починають хворіти, нерідко й гинути. Варто зауважити, що цієї помилки найчастіше припускаються молоді недосвідчені пасічники. Зараз проводжу весняну ревізію. Як правило, на рамках в центрі вуликів меду уже немає, а лише на бокових. То міняю їх місцями. Бо комахи скупчуються усередині і сидять на голих стільниках, а до бокових рамок через низьку температуру вони можуть не долізти і тоді загинуть.
– Весняна ревізія – це не лише визначення якості і кількості кормів. Досвідчені пасічники, як правило, насамперед проводять детальний огляд бджолосімей для виявлення їхнього стану після зимівлі. Визначають силу бджолосім’ї, кількість розплоду і якість матки. Після зимового спокою перші яйця матка відкладає у центрі гнізда, зайнятого бджоляним клубом. На початку весни площа під розплодом буває невеликою, але з настанням теплої погоди та взятку червління маток значно посилюється. По кількості та характеру розплоду можна визначити якість матки. Нормально матки відкладають яйця з обох боків стільників правильними концентричними колами і майже без пропусків. Наявність у вулику значної кількості такого розплоду свідчить про благополучний стан бджолиної сім’ї та доброякісну матку. Інколи під час весняної ревізії в окремих сім’ях можна побачити дуже малу кількість розплоду з великими пропусками розкиданого в комірках. Такий характер червління часто залежить не від поганої якості матки, а від незадовільного стану самої сім’ї, що свідчить про її слабкосилість, недостачу кормів, неутеплене гніздо, наявність у ньому забруднених та цвілих стільників тощо. У таких випадках остаточне визначення якості матки можливе лише після усунення всіх причин, які викликають незадовільне червління у вуликах. Особливу увагу треба звернути на загальний санітарний стан гнізда. Протягом зими у вуликах завжди скупчується чимало різного сміття та бруду. А при неблагополучній зимівлі їх стінки і рамки вкриваються цвіллю, брудняться від екскрементів бджіл при захворюванні на пронос. Таке забруднене гніздо може стати джерелом різних захворювань бджіл, а тому під час весняної ревізії обов’язкового треба очистити вулики від підмору, провести на всій пасіці ретельну санітарну обробку бджолиних гнізд. І ще важливо пам’ятати, що бджоли – теплолюбні комахи, за ними навесні треба дивитися, як за немовлям. Тому гнізда завжди добре утеплюю з боків і зверху. Верхні льотки вулика тримаю закритими аж до встановлення стабільної температури не нижче 20 градусів С. А це буває, як правило, в травні, коли розцвітають сади. Якщо після весняної ревізії виявляється, що у вулику є достатня кількість меду і матка нормально відкладає яйця, до нього стараюся не заглядати, як мінімум, два тижні.

Спілкувався Михайло ГРИЩУК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую