ye-logo.v1.2

Що посієш — те й пожнеш!

Суспільство 9190
Гарний врожай залежить не від яскравих пакетиків, а від якості насіння.
Гарний врожай залежить не від яскравих пакетиків, а від якості насіння.. Фото: Дмитра Скрипника

Справжній городник, закоханий у свою справу, нікому не довіряє вирощування розсади й воліє сам “плекати” її з насіння. Але це дуже відповідальна справа!

 Тому, для того, щоб вам не довелося вчитися на своїх помилках, кореспонденти “Проскурівського телеграфу” вирішили з'ясувати, яке ж насіння краще купувати для дачі.

Нехай насіння різне, аби здорове
Купити насіння овочів - це, здається, справа зовсім не складна. Зайдіть у будь-який магазин для садоводів-городників – там сотнями пропонують різноманітні сорти помідорів, гібридів капусти, насіння огірків та зелених культур. Але іноді, після покупки поспіхом, трапляються розчарування: не такий смак, не той врожай, або взагалі виросла не та рослина. Для того, аби врожай був успішним, до вибору насіння слід підходити грамотно. “Купувати насіння найкраще в магазинах або стаціонарних, постійно діючих точках (палатках, відділах магазинів тощо). Тут є свідоцтво на якість насіння і ліцензія на продаж, - каже директор одного з місцевих агромагазинів Ярослав Чубатий. - Насіння “з рук” або у випадкових продавців може виявитися неякісним товаром або підробкою. Найкращим вважається насіння з Польщі, Голландії, Франції, Німеччини. Воно забезпечує стовідсоткову схожість. Трохи гірша якість у вітчизняного продукту, проте він і дешевший. При купівлі огірків, томатів або перців цілком виправданий вибір гібридів: вони набагато стійкіші до хвороб і несприятливих умов. І все ж краще, якщо ці гібриди перевірені часом. При цьому буде незайвим згадати, що насіння з гібридів збирати не можна, й вони плодоносять лише протягом одного сезону. Якщо ви — не ас в овочівництві, краще заздалегідь ознайомитися з роботою різних компаній, їх каталогами, де наводиться коротка інформація про сорти та гібриди, які найкраще підходять для вирощування у вашій кліматичній зоні й на вашій ділянці. Адже в кожній місцевості насіння по-різному сходить. Тому краще саджати декілька сортів однієї овочевої культури. Орієнтуйтеся на фірми, чия продукція добре відома і чия репутація не викликає у вас сумнівів. Купуйте насіння завжди в одному місці”.

Вивчаємо упаковку
За словами пана Ярослава, на пакеті з насінням має бути вказана схожість у відсотках. Якщо там стоїть, до прикладу, число 80-85% - це цілком нормально.
Насіння до посіву має зберігатися при температурі +10-12°C у прохолодному, але не вологому місці. За мінусової температури воно може загинути. Спеціаліст радить не викидати пакетик після використання насіння — за ним ви зможете купити той же сорт із тієї ж партії або пред'явити претензію фірмі-виробникові. Також на упаковці має бути розміщена й інша інформація. А саме: назва культури та сорту; позначення гібрида F1 (якщо це гібрид); інформація про цей сорт, його агротехніка; номер ДСТ або ТУ; повна адреса та телефон фірми-виробника (а не лише її назва); номер партії; кількість насінин в упаковці або вага; термін придатності.

Довіряйте “своєму” та бійтеся підробок
“Одна з глобальних проблем вітчизняного овочівництва – це недостатнє фінансування наукових установ, які мають забезпечувати галузь новими сортами городини, - каже голова хмельницького клубу садівників “Черешня” Тетяна Васильєва. - Прикро спостерігати, як у наш час ринки заповнюються
іноземними сортами овочів, які несмачні та не завжди якісні. Хороший посівний матеріал виготовляє Харківський інститут овочівництва та баштанництва. Принаймні, я вважаю, що найкраще насіння — українське. Воно якнайліпше підходить нам. Це стосується всіх овочевих культур, крім моркви. Насіння цього коренеплоду краще купувати російського виробництва. Що ж стосується підробок, то нині фактично неможливо від них вберегтися, адже ніхто не контролює цю галузь. Головне тут - наявність сертифікату з блакитною печаткою. Не захоплюйтеся імпортним насінням у барвистих упаковках, бо врожай залежить не від пакетика, а від якості. Підбираючи сорти овочів, перш за все, враховуйте свій досвід і досвід знайомих. Порадьтеся з тими, кому довіряєте, — може, вони вже встигли спробувати якийсь сорт, який їм дуже сподобався. Але в будь-якому випадку, перш ніж купити насіння, зверніть увагу на термін його реалізації – це важлива інформація, яка визначає термін придатності насіння до посіву. В деяких культур він досить великий. До прикладу, насіння огірків може зберігатися до 6 років, помідорів — до 10-15, буряків - 3-6. Проте все залежить від умов зберігання насіння”.

Найкращий врожай дають високорослі помідори
“Зазвичай, я купую насіння іноземного виробництва, адже воно набагато якісніше, ніж вітчизняне, - каже голова громадської організації садівників-городників «Крокус» Світлани Макаренко. - В пакетику з таким несіннєвим матеріалом хоча й менше насінин, проте кожне зернятко на 100% принесе плід, на відміну від вітчизняного насіння, яке досить часто не сходить. Найулюбленіша моя рослина — це помідори, яких вирощую понад 130 сортів. Надаю перевагу високорослим, оскільки в них завжди хороший врожай (плодоносять майже до осені). “Ведмежа лапа” та “Спринт-таймер” дають плоди до 1 кг! Коли їх розрізаєш, то вони як кавун – м'ясисті, мають мало насіння та соку. Дуже цікавий сорт “Мармелад”. Його ще називають загадкою природи, оскільки він більше схожий на фрукт. З картоплі на Хмельниччині я радила б садити російські сорти – “Слав’янку” та “Тайфун”. З українських - непоганий врожай дають “Чернігівський сувенір”, “Серпанок” і “Бородянська рожева”. Мені самій подобається картопля, вирощена німецькими селекціонерами: “Пірол”, “Агаве”, “Міранда”, “Бетіна”. До речі, якщо моркву посадити між картоплею, то вона родить набагато краще, ніж на окремій грядці.

Мед — чудовий природний стимулятор росту насіння
Коли настає “гаряча пора” висівати насіннячко, городник-аматор, агроном за покликанням та учасник різних сільськогосподарських виставок майже в усіх регіонах України Володимир Білоус, користується старим перевіреним способом: в 1 л води чоловік розчиняє 1 ч. л. меду й заливає цим розчином насіння. Залишає на 3-5 годин (можна й на ніч), злегка просушує, щоб зручніше було висівати. “Мед - чудовий природний стимулятор росту, - запевняє Володимир Іванович. - Ну і, звісно, робити цю процедуру обов’язково потрібно в гарному настрої і з добрими думками, уявляючи, який гарний врожай матимете від цих овочів! На моїй грядці гарно зарекомендували себе такі сорти баклажанів як: “Сніжний”, “Полосатий рейс”, “Бізе”, “Зелена поляна”, “Донецький врожайний”, “Геліос”, “Сибірський велетень”, “Чорний красень”. Також пробували вирощувати баклажани “Золотий хлопчик”. Вони жовтенькі, дрібненькі, чудово підходять для цільноплідного консервування. Серед болгарського перцю мені найбільше подобаються надрясні сорти “Капітошка” та “Лєна”, а також унікальний фіолетовий перець - “Ода”. З великоплідних - “Велика Берта”, “Озарок Гігант”. Помідорів із куща сортів “Юлічка” та “Шейк” ви зможете зібрати по цілому відру. Легко адаптуються до вирощування в різних кліматичних зонах сорти помідорів “Північна королева”, “Кімберліно”, “Фатіма”, “Левове серце” та “Ем-Чемпіон”.

На Поділлі найкраще росте російська, німецька та голландська картопля
“Я вирощую лише три сорти картоплі — голландський «Санте», німецький «Белла роза» та російський «Синєглазка», - розповідає підприємець-городник Олег Полоніцький. - Саме вони користуються найбільшим попитом, мають найкращі смакові якості та вважаються найврожайнішими. Щоб визначити найоптимальніший час для висаджування картоплі, потрібно орієнтуватися по погоді. Недарма ж наші предки садили бульбу тоді, «як зацвіте кульбаба та викине перші китиці черемха». Цілу бульбу можна саджати й раніше, а от різана потребує прогрітої землі. Також важливо зберігати дистанцію між рослинами. Садити слід на відстані 50-70 см між рядками і 50 см між кущами. Тоді рослини ростимуть окремо й врожай “другого хліба українців” буде хороший”.

Секрет високого врожаю полуниці – в перспективних сортах
Садівник-аматор Микола Розшибін рекомендує вирощувати в нашій кліматичній зоні два види полуниці: сорти нейтрального світового дня, які плодоносять весь вегетативний період аж до заморозків, та сорти, котрі дають врожай за сезон. “Краще вирощувати обидва види полуниці і кожного з них по три-чотири сорти, тому, що вони можуть “поводитися” по-різному у відповідному регіоні, - каже Микола Назарович. - До прикладу, в регіонах зі спекотним кліматом краще вирощувати червневі сорти “Імператриця”, “Царська корона”, “Каліфорнійське диво” тощо. В цих сортах в червні період квітування при невисокій температурі довший. Пилок при нижчих температурах довше зберігає життєдіяльність, і краще зав’язуються ягоди. Гарно плодоносять наприкінці весни-на початку літа та восени й сорти нейтрального світлового дня – “Рожевий фламінго”, “Трюфеля де-парі”, “Флоріна”, “Королева Єлизавета 2”. Влітку, у сильну спеку, полуниці потрібно затінювати, тому що при високих температурах і прямому потраплянні на квіти сонячних променів, пилок частково стерилізується, погано зав’язуються ягоди. Вони також можуть передчасно дозрівати, не набравши необхідних розмірів та ваги. Я, до прикладу, в цей період ставлю на грядки дуги з металевого дроту, натягую на них спеціальну сітку для затінення рослин. Щодня в обідню пору охолоджую рослини методом дощування, відтак збираю високі врожаї”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую