ye-logo.v1.2

Тетяна Васильєва: “Помідори люблять, щоб їх поливали під корінь, а не зверху”

Суспільство 19510
Дмитра Скрипника
Якщо все робити правильно, помідори віддячать вам гарним врожаєм.. Фото: Дмитра Скрипника

Жоден овоч не має такого розмаїття форм і забарвлень, як томат.

 Адже відтоді, як він був завезений із Америки до Європи, все неабияк змінилося. У цьому можна переконатися, завітавши на присадибну ділянку голови Хмельницького клубу садівників «Черешня» Тетяни Васильєвої у селі Чабанівка Хмельницького району. Тут вам і грона дрібних «вишеньок», і томати-гіганти, які за своєю вагою рівні дині (до 2 кг), і помідори - довгенькі, як огірочки. Гладкі та ребристі, червоні і білі, жовті та чорні, оранжеві та фіолетові, з плямами і рисками. Від такого різноманіття форм та кольорів просто голова йде обертом. “У мене ростуть лише найсмачніші сорти помідорів, - каже Тетяна Миколаївна. - Загалом за 18 років зібрала близько 120 сортів. Крім того, я постійно експериментую, стежу за новинками й за тим, як кожен вид томатів поводитиметься в тих чи інших умовах. Ті, які найстійкіші до хвороб та шкідників, мають високі смакові властивості, - оселяються на моєму городі».

“Біля помідорів треба ходити, як біля малих дітей”
“Бавитися” з томатами починаю у березні, - каже Тетяна Миколаївна. - Спочатку у спеціальні касети сію насіння по одній зернинці, щоб потім не пікірувати розсаду та не смикати її зайвий раз. Кладу касети у піддон та вкриваю плівкою. Тримаю вдома на підвіконні. Через 10-12 днів насіння сходить. Потім пересаджую розсаду у більший горщик. В квітні починаю сіяти низькорослі помідори. Щоб ваші томати не «побила» фітофтора та чорна ніжка, грунт, який ви використовуватимете для розсади, повинен бути сертифікованим, пропареним. Найкраще купувати івано-франківський. Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт починаю лише після 20 травня, адже в останній місяць весни ще можуть вдарити приморозки й помідори загинуть. Рию траншейку та обробляю її М-технологією «Байкал», щоб грунт був екологічно чистим, а плоди не хворіли. Це дуже хороший японський препарат, який знищує спори хвороб. Головне – одразу ж встромити біля рослинки кілочок і підв’язати її. Звісно, біля тих помідорів треба ходити, як біля малих дітей. Вчасно не покропили чи вчепилася якась болячка - все прощавай, врожай. Але ж як це цікаво! І якщо робити все правильно, то овоч віддячить вам сторицею».

Томати – делікатес, тому люблять сонечко

Городниця запевняє, що нині саме пік розквіту фітофторозу. Спори цього найстрашнішого ворога томатів зимують в землі, а при затяжних дощах для нього створюються найсприятливіші умови й хвороба починає просто вирувати. «Якщо порівнювати з минулим роком, то цьогоріч погода не сприяє помідорам, - каже пані Тетяна. - Через постійні дощі плоди гниють та обсипаються. Ця рослина любить, щоб її поливали під корінь, а не зверху. До того ж, ночі холодні, а помідори від цього також не у захваті. Томати - делікатес, тому люблять сонечко. Вирощування помідорів - це завжди великий ризик, бо не знаєш, якої погоди чекати. Саме тому городники повинні робити все задля профілактики. Я повністю довіряю лікувальному препарату «Редоміл-Голд». При його використанні в помідорів виробляється імунітет до хвороб, дія якого триває 13 діб. Потім обприскування потрібно повторити ще раз. «Редоміл» ефективний навіть тоді, коли ваші томати вже почорніли, адже діє на клітинному рівні. Непогані також німецький препарат «Консенто», японський НВ-101” та російський «Фітоспорін-М». Це сучасні екологічно чисті препарати, які не шкодять людям та комахам-опилювачам. Овочі можна споживати навіть у той самий день, коли кущі оброблялися. Такі препарати використовуються навіть у віп-теплицях Верховної Ради та в Путінських теплицях в Росії. А всім тим «народним» порадам я не довіряю. Поливання томатів сироваткою, йодом, молоком, борною кислотою не є ефективним. Таке зволікання та необачність може призвести до інфікування всіх культур на вашому городі. Своїм помідорам я в принципі не даю можливості захворіти. Вони у мене захищені на всіх етапах зростання. Досить часто мене запитують, чому помідори тріскаються. Я завжди відповідаю, що таке трапляється у необачних городників. Так виходить, коли у засушливу погоду грядку різко заливають водою. Вона швидко потрапляє у плоди, вони не витримують тиску, швидко дозрівають і розтріскуються. Потрібно поливати потроху, порціями. І не завадить мульчувати грядку».

Чері дають два відра плодів із куща
За роки свого досвіду господиня переконалася, що найкращі, найсмачніші, низькорослі сорти помідорів – це українські від Харківської академії аграрних наук. Що пізніший сорт, то він смачніший, бо більше набере цукрів, сонечка, вітамінів. Найулюбленіші томати пані Тетяни – Ласунчик, Клондайк та Малинове віконте. «У нас такий менталітет, що помідори ми хочемо не лише їсти у свіжому вигляді, а й «запихати» в банки, адже зима довга, - каже Тетяна Васильєва. – А ці всі голландські гібридні сорти для консервації не підходять, оскільки мають грубу шкірку до 4 мм. А в наших українських томатів шкірочка тонесенька, усього 0,2 мм завтовшки. Нині дуже багато дрібних сортів на зразок Чері. Останнім часом вони набули неабиякого поширення та популярності. І це не дивно, адже при гарному догляді Чері дають два відра плодів з куща. Найсмачніший сорт – Ірішка - імунний, дуже солодкий томат. Водоспад — український сорт. Виростає на 2,5 м і має ґрона по 60 см. А на них — ніби жовті й червоні намистинки. А ось із високорослих помідорів варто надавати перевагу сортам американської селекції. До прикладу, Спринт-таймер родить плоди до 2 кг. Оранжевий Апельсин - дуже смачний, щільний, ріжеться як диня. Я заливаю його соком із рожевих томатів Академік Сахаров, виходить вишукана закуска на зиму. Люблю Ведмежу лапу — червоний сибірський сорт без насіння. Плоди у нього великі, серцевидні, рожеві. Сорти Мустанг, Рожева сосиска відбираю на закрутку. Плоди невеликі, добре поміщаються у банку. Найбільші — Медова крапля. Вони грушоподібні. Це все помідори для душі. Починаєш насолоджуватися вже тоді, коли їх ріжеш».

Світлана ЯСЬКОВА.
Фото Дмитра СКРИПНИКА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую