ye-logo.v1.2

Як позбутися надокучливих комарів?

Суспільство 22299

Літо – пора відпусток, спеки та надокучливих комарів.

 Чого тільки не вигадували люди, аби врятуватися від маленьких кровососів: і марлею вікна завішували, і оцтом та різними ефірними оліями змащували тіло. Однак нині вже не треба витрачати час на різні маніпуляції, достатньо вставити в розетку маленький прилад – фумігатор (від латинського fimifo - обкурюю, димлю) – і за кілька хвилин комарів в кімнаті наче й не було. Чи безпечне це чудо техніки для людини і наскільки ефективна його дія, досліджували кореспонденти «Проскурівського телеграфу».
Принцип дії
Відомо, що засоби від комарів поділяються на два види: ті, що їх відлякують, й ті, котрі їх вбивають. Електрофумігатори належать до другого виду. Вони бувають пластинчаті та рідинні. Принцип дії базується на повільному випаровуванні інсектицида з нагрітої поверхні, при цьому в повітря потрапляють речовини, які вже через 10-15 хвилин змушують комарів в приміщенні втратити інтерес до вас, а за годину-другу комахи взагалі гинуть. В переважній більшості рідина, якою просякнута змінна пластинка або залита у флакон – екстракт піретрума (натурального екстракту особливого виду ромашки). Колись його називали «персидський порошок» і отримували з висушених квітів кавказької і далматської ромашки. Це доволі потужний нервово-паралітичний засіб, який вбиває комарів, деякий час зберігаючи свої властивості, навіть після вимкнення фумігатора з розетки. Як зазначають виробники, концентрація цих речовин мізерна, тому люди не можуть ними отруїтися. Однак домашніх тварин все-таки рекомендують віднести до іншої кімнати, а акваріум з рибками накрити на час дії засобу й згодом провітрити приміщення. Бажано використовувати електрофумігатори в помешканні площею не менше 12 квадратних метрів.
Рекомендації з вибору приладу
За словами Сергія, продавця-консультанта одного із супермаркетів, при купівлі фумігатора обов’язково зверніть увагу на те, щоб він мав інструкцію українською чи російською мовою, де має бути зазначена назва діючої речовини. Обов’язкова наявність пожежного сертифікату. «Основну небезпеку являє собою суто електрична сторона застосування приладів – вони мають бути абсолютно справні, куплені в магазинах, увімкнені в розетку в недоступному для дітей місці та вимкнені з настанням ранку. Не допускайте потрапляння вологи на прилад, - радить консультант. - До слова, рекомендовано залишати фумігатор увімкненим на дві години в закритих приміщеннях або на 8 годин з відкритими кватирками. Якщо у вас маленька дитина, то варто купувати спеціальні дитячі зовнішні засоби від комарів (є такі, які використовують з року або з трьох)». За його словами, при використанні рідинних електрофумігаторів найкращий результат досягається тоді, коли прилад увімкнути за 30 хвилин до сну. Флакон з рідиною розрахований на 30-45 ночей в режимі роботи по 8-10 годин. Відкриті вікна не впливають на біологічну активність приладу, однак сильні протяги, розташування фумігатора поблизу вікна знижують його ефективність. Існують ще й гелеві фумігатори - остання новинка боротьби проти комарів, абсолютно без запаху, оскільки діюча речовина випаровується через полімерну плівку. Один контейнер розрахований на роботу протягом 70 годин (приблизно 10 ночей). Прилад починає діяти через 10 хвилин після увімкнення. Однак таких у продажу в нашому місті ми поки не знайшли.
Ефективність
Протягом кількох ночей кореспонденти «Проскурівського телеграфу» користувалися різними засобами від комарів, почергово їх змінюючи. Для десятиденного експерименту ми використали пластини й рідину від комарів трьох фірм: «Раптор» («Раптор», «Раптор Віо» і «Некусайка» без запаху), «Raid» від «Jonson’s Family» (рідина та пластини без запаху, хоча є і ароматизовані) та «Mosquitall» (ніжний захист та універсальний захист, без запаху). Коли прилад тільки вмикали, комарі літали довкола та надокучали своїм пищанням, тому доводилося від них відмахуватися руками. Однак вже за 15-20 хвилин препарат починав діяти й оте надокучливе пищання раптово припинялося. І жодного укусу за ніч. Однак у декого з піддослідних почали з’являтися симптоми алергічної реакції на піретрум: дерло у горлі, закладало ніс, червоніли очі. Виявляється, за підрахунками вчених, приблизно у 12% людей інсектициди викликають алергічну реакцію, незалежно від назви й дози препарату. Тому на більшості упаковок, хоча й не на усіх, рекомендовано не використовувати препарати вагітним, жінкам, які годують грудьми та схильним до алергії й хворим на астму. «Якщо у вас з’явився головний біль, несподівані висипання на шкірі, заклало ніс та дере у горлі, рекомендується відмовитися від використання приладу», - зазначається в деяких інструкціях з використання. А ще на упаковках «Raid» ми побачили знак і напис: «Обережно! Токсично для водної флори і фауни з довготривалими наслідками» (?!). А як же люди?

Коментар лікаря
Фумігатор не шкодить, якщо правильно ним користуватися
“Прийнято вважати, що електрофумігатори не шкідливі для людей, принаймні, не існує підтвердження того, що вони мають якусь алергенну дію, - каже головний алерголог області Павло Чорнобровий. - В моїй практиці та в практиці моїх колег не було жодного випадку виникнення алергії на фоні використання фумігаторів. Звісно, що користуватися ними слід із розумом. Потрібно чітко дотримуватися інструкції й пам'ятати, що в закритому приміщенні надлишок отрути швидко потрапляє через органи дихання в кров. Тому варто користуватися фумігаторами тільки із відчиненими вікнами та кватирками”.

Народні засоби
Якщо фумігатор вам не підходить, можна скористатися народними засобами боротьби з комах.
*Властивості відлякувати комарів мають запах валеріани й тютюновий дим, дим від підсушеної хвої ялівця, соснових чи ялинкових шишок. А от випари камфори над пальником (100 г) допоможуть позбутися комарів та мух навіть в дуже великих приміщеннях.
*Колись використовували відвар коренів пирію – одного з найрозповсюдженіших бур’янів.
*Можна використати дрібно порізані свіжі листки й суцвіття черемхи чи базиліка.
*Відлякує комарів й запах гвоздики, аніса й евкаліпту. Будь-яку з олій цих рослин можна використати для захисту – достатньо змастити відкриті ділянки шкіри чи капнути в одеколон (5-10 капель), а також на джерело вогню – в камін, багаття, на свічку чи розігріту сковорідку. Можна змочити ними ватку й покласти на підвіконня.
*Олію чайного дерева також можна використати як репелент, допомагає вона й від укусів.
*Допоможе також й карболова кислота: нею достатньо на ніч окропити стіну поруч ліжка, узголів’я, змочити слабким розчином руки, обличчя, щоб спокійно спати, не побоюючись нападу комах.
*Можна зробити фумігатор своїми руками. Коли у вас скінчиться рідина для електрофумігатора, можна залити в порожній флакон 100% экстракт евкаліпту. Тоді комарі забудуть дорогу до вашого дому.
*Посадіть під вікнами вашого заміського будинку бузину чи грядку томатів. А їхнє свіже гілля можна поставити у кімнаті.
*Висушені суцвіття, стебла та листя персидської, далматської чи кавказької ромашки (вона ж – піретрум) можна розкласти по квартирі чи будинку.
*Запах кедрової олії відлякує не тільки комарів, але й мух і тарганів.
*Жоден комар не сяде на обличчя, якщо вмитися відваром з коренів полину. Для цього жменьку подрібнених коренів залити 1,5 літрами води, довести до кипіння й настояти.
*Якщо комарі все-таки покусали, стане в нагоді розчин питної соди (0,5 чайної ложки на склянку води), нашатирного спирту (наполовину з водою) або блідо-рожевий розчин марганцівки.
*Місця укусів можна змастити кефіром чи кисляком.
*Добре знімають біль та свербіж злегка розім’яті свіжі листя черемхи, подорожника, петрушки чи м’яти.
*Старий добрий бальзам «Зірочка» допоможе як при укусах, так і для того, щоб відлякати комарів.
*Дехто стверджує, що комарі терпіти не можуть жовтий колір. Тож можна одягти відповідний одяг.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую