ye-logo.v1.2

Смс-запитання. Звільнення без попередження

Суспільство 5349
businessidei.com
Фото: businessidei.com

“Працювала техпрацівником на півставки. За три дні до 1 вересня мене скоротили без попередніх повідомлень. Чи правомірно це?”

 Пояснює завідувач юридичної клініки Хмельницького університету управління і права Аліна Савчук: “Відповідно до п.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі – КзпП), трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності, можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом, зокрема, у разі скорочення чисельності або штату працівників. Таке звільнення відповідно до ч. 2 ст. 40 КЗпП допускається, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу.
Чинне законодавство чітко регламентує порядок такого звільнення. Зокрема, роботодавець відповідно до ст. 49-2 КЗпП зобов’язаний попередити працівників, посади яких скорочуються, персонально про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган зобов’язаний запропонувати працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, працівник, на свій розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. Водночас власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про наступне вивільнення працівника із зазначенням його професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці.
Варто також зауважити, що згідно зі ст. 43 КзпП, за загальним правилом звільнення за скороченням штату може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. Зокрема, обґрунтоване письмове подання власника або уповноваженого ним органу про розірвання трудового договору з працівником має розглядатися у присутності працівника, на якого воно внесено, виборним органом первинної профспілкової організації, членом якої є працівник. Розгляд подання у разі відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника від його імені може виступати інша особа, у тому числі адвокат.
У день звільнення власник або уповноважений ним орган зобов’язаний видати працівникові належно оформлену трудову книжку, копію наказу про звільнення з роботи і провести з ним розрахунок у встановлені законом строки (ст. 47 КзпП).
Таким чином, незаконним є звільнення у випадках, коли:
- насправді не було змін в організації виробництва і праці, зокрема, скорочення чисельності або штату працівників;
- Вас не було попереджено за 2 місяці про наступне вивільнення;
- роботодавець мав можливість перевести Вас за Вашою згодою на іншу роботу на тому ж підприємстві;
- Ви користувались переважним правом на залишення на роботі, тощо.
Отже, враховуючи викладені в запитанні обставини, можна говорити, що у Вашому випадку має місце незаконне звільнення з роботи. В цьому разі для вирішення трудового спору Ви маєте право звернутися із заявою до суду у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ст. 233 КЗпП). Згідно із статтею 234 КзпП, у разі пропуску строків звернення з поважних причин суд може поновити ці строки”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую