ye-logo.v1.2

Андрій Кланца: «Якщо у пацієнта залишився хоч один шанс, я його використовую»…»

Суспільство 20040
Дмитра СКРИПНИКА та з сімейного архіву Андрія КЛАНЦИ.
Фото: Дмитра СКРИПНИКА та з сімейного архіву Андрія КЛАНЦИ.

Лікар першої категорії, головний позаштатний кардіохірург області, кандидат медичних наук, завідувач відділення кардіо- та ендоваскулярної хірургії обласної лікарні Андрій Кланца - класичний трудоголік.

 На роботі він знаходиться сім днів на тиждень і 24 години на добу. Навіть будучи удома, все одно думками на роботі, постійно спілкуючись з колегами та пацієнтами по телефону. На відпочинку, що буває вкрай рідко, теж постійно на зв’язку - по скайпу та електронною поштою отримує інформацію про пацієнтів і дає поради та вказівки. За словами його дружини Майї Аркадіївни, трудоголізм - єдиний недолік її чоловіка.

В роду у нього лікарів не було, тож і стати лікарем він не планував ніколи. Займався додатково англійською мовою, математикою, і гадав, що краще: економічний вуз чи юридичний. Але в дев’ятому класі просто, без якогось випадку, без спонукання вирішив, що хоче пов’язати своє майбутнє з медициною. На його думку, на вибір вплинули уроки з анатомії.
… То була середина 90-х, у країні творилось незрозуміло що, закривалися підприємства. У Кам’янці-Подільському, де жив Андрій Іванович, завод, на якому працювали його батьки, припинив роботу, і в родині почалися фінансові труднощі. Тож замість Київського інституту, куди готувався, вступив до Кам’янець-Подільського медичного училища. Вступив без екзаменів, лише за співбесідою.
І з першого ж дня зрозумів, що медицина - це те, чим займатимусь усе життя. Тому робив усе, щоб найшвидше потрапити в інститут - додатково займався предметами, які потрібні для вступу, і наступного року додатково екстерном здав екзамени в школі, яку закінчив з відзнакою. І наступного року вступив у Чернівецький медінститут. Який, до речі, теж закінчив з відзнакою.
«Однак мало не з перших днів почалися проблеми, - розповідає Андрій Іванович. - Не з навчанням, а з відвідуванням моргу, історії про який вже стали класикою у студентів-медиків. То була катастрофа: блідий, я стояв під дверима, не маючи сил увійти. Коли ж заходив, мені ставало погано, і я виходив. Викладач казав: «З тебе нічого не буде. Шукай інший інститут». Але я впертий, і таки пересилив себе. Потім уже ходив туди, як і всі студенти - спокійно».
Навчаючись в інституті, щорічну практику він проходив у Кам’янець-Подільській районній лікарні, в хірургічному відділенні - з першого курсу і до останнього. Спочатку - сестринську, згодом - лікарську. Коли інші студенти відпочивали, два літніх місяці Андрій щодня приходив туди як на роботу.
«Тоді відділенням керував Аркадій Флаксенберг, мій нинішній тесть, з яким ми на той час жили в одному дворі, - продовжує Андрій Іванович. - Мені пощастило, бо ця людина дала мені розуміння того, яким має бути лікар, яким має бути ставлення до справи. Теоретичні й практичні ази в хірургії я теж отримав саме від нього».
Андрію Івановичу пощастило проходити інтернатуру (2002-2004 роки) в Інституті серцево-судинної хірургії імені Амосова (згодом стажувався у провідних клініках Бельгії, Італії, Німеччини, України). І він першим в області виконав коронарографію, шунтування судин серця, імплантацію штучного водія ритму. Паралельно займався науковою діяльністю під керівництвом заслуженого лікаря України, професора Анатолія Суходолі, і в 2007 році захистив дисертацію. Зараз під його керівництвом працює над докторською.
У 2009 році він вперше в області виконав операцію на відкритому серці - автокоронарне шунтування.

В операційній (в центрі) - коронарне шунтування (на відкритому серці).

«Коли пацієнта забрали в реанімацію, я відчув, як мене всього трясло»
«Вже не третьому курсі ми, четверо студентів, пішли на обхід - без викладача і без лікаря, - розповідає Андрій Кланца. - Ми мали оглянути хворих, опитати і записати все необхідне в історію хвороби. Заходимо в останню палату, і тут пацієнт синіє і втрачає свідомість. Намацую пульс - нічого! Серце не б’ється. Словом, у людини настала клінічна смерть. Жоден з чотирьох з подібним не стикався, бо нас до цього ще не готували, але я був найближче, тож розпочав реанімаційні заходи. Впродовж 20 хвилин ми робили штучне дихання, непрямий масаж серця, точніше, це робив я, бо зі мною були дівчата. Одна ледь не втратила свідомість, то її ми послали за лікарем, а інші дві - допомагали мені. Врятували людину, і коли прибіг реаніматолог, пацієнт уже дихав. Коли чоловіка забрали в реанімацію, я зрозумів, як мене всього трясло. Тоді я вперше стикнувся зі смертю і відчув, що справді можу допомогти.
Мене часто запитують, чи бачили мої пацієнти так званий коридор... Більшість розповідають про світло, про коридор, тунель чи темряву, в кінці якої - світло. Я вірю в це, бо перевірити такі речі практично неможливо, але якщо люди розповідають про це, значить, щось бачили. А що це насправді, ми не можемо з’ясувати, бо, можливо, то прояви свідомості, а, можливо, вони справді потрапляють в інші виміри.
«Вірю в долю і Вищі сили»
Я, як людина практична, яка знає, що все має свою причину, вірю у Вищі сили, вірю в долю, і знаю, що маю Ангела-охоронця. Підтвердження цьому - чимало дивовижних випадків, більшість з яких пов’язані з життям і смертю. Не все, звичайно, треба розказувати, але згадую, як одинадцятирічним тонув у селі на ставу. Судоми вже звели ноги, дна не відчуваю, бо заплив далі, ніж потрібно. Вже можна сказати, прощався з життям, але незрозуміло яким чином раптово опинився на місці, де спокійно став на дно. Як це сталося, не знаю і пояснити досі не можу.
А нещодавно потрапив в автомобільну аварію, коли в складних погодних умовах влетів у каменюку. Машина перевернулася і від удару зруйнувалася повністю і не підлягала відновленню, а на мені не було жодної подряпини.
Інакше, як не долею можу назвати свою дружину Майю Аркадіївну. Ми знаємо одне одного з десяти років, оскільки жили в сусідніх дворах. Коли почалися негаразди в країні, мої батьки виїхали в Білорусь. Тато знайшов там гарну роботу, нам дали квартиру. А потім стався Чорнобиль, і перша хвиля пішла якраз в наш бік, тим паче, ми жили близько від атомної. Отож повернулися в Україну, в Кам’янець-Подільський. Знайшли гарний обмін, якраз по сусідству з будинком, де жила Майя.
Але квартира була однокімнатна, і згодом ми обміняли її на двокімнатну в Майїному будинку. Ми потоваришували, не забували одне одного навіть тоді, коли вона з батьками на якийсь час виїхала за кордон. Коли вони повернулися, ми стали спілкуватися тісніше, а вже в медінституті, куди Майя вступила на рік пізніше від мене, уже розуміли, що будемо разом. Бачите, скільки разів доля зводила нас і розводила. Але нам судилося бути разом».
«Кожна жінка була б щаслива поруч з таким чоловіком, - каже дружина Андрія Івановича Майя Аркадіївна. - І вислів про кам’яну стіну для мене не просто гарні слова. Всі рішення він приймає сам, відповідальність за мене і за дітей бере на себе. І цьому я завдячую його батькам, які виховували його в добрі, вчили обов’язковості й відповідальності.
У тому, наскільки мені пощастило, я переконалася, коли народилися наші доньки-двійнятка - Анна та Каріна, яким зараз уже дев’ять років.
Після пологів у мене були проблеми зі здоров’ям, і він узяв на себе все: день і ніч займався дітьми, всю жіночу роботу також виконував він. Ще коли я після пологів лежала в лікарні, він приїжджав після роботи, залишав машину під лікарнею і ночував з нами в палаті, щоб доглядати за всіма трьома.
Вже коли ми виписалися, вставав уночі до дітей, переповивав їх, прав, гуляв з ними..., аж доки я не повернулася в норму».
Майя Аркадіївна не може сказати, що її чоловік романтичний в загальноприйнятному сенсі, але подарунки, сюрпризи робити він уміє.
Наприклад, подорожі, які є спільним хобі усієї родини. Причому, подорожі автомобілем, за кермом якого - Андрій Іванович. Їздять країнами Європи, взимку і влітку. Були в Італії, Греції, Болгарії, Франції...
Як не дивно, але в дорозі він відпочиває, відволікаючись від роботи. Буває, разом з дітьми влаштовує мамі концерт, утрьох співаючи їй пісні «на замовлення».
На вихідні подорожують містами України. Але в Андрія Івановича рідко бувають вихідні.
«Він на роботі сім днів на тиждень і 24 години на добу, - продовжує Майя Аркадіївна. - Навіть якщо удома, думки його там, з пацієнтами. Навіть будучи закордоном, він спілкується з ними. Андрій захоплюється гаджетами, такий собі міні-хакер, як я жартую, тож він завжди знайде можливість підтримати і проконсультувати хворого.
Спочатку мені не вистачало його уваги, і в перші роки спільного життя у нас були непорозуміння, але потім я до цього звикла і вважаю, що так і повинно бути».
І справді, я зателефонувала Андрію Івановичу в неділю, о шостій вечора, але поговорити зі мною він не зміг - займався важким пацієнтом. Виявляється, він вийшов з дому о дев’ятій ранку, а прийшов - о восьмій вечора. Так само провів і суботу - біля хворого. Якщо треба, чергує і вночі. Буває, й не одну добу.
Зазвичай, вдень Андрій Іванович проводить дві-три операції (понад 400 на рік). Найдовша тривала 12 годин! Спробуйте постояти нерухомо впродовж хоча б п’яти хвилин - у вас заніміють руки, ноги, шия. А це - півдоби простояти над операційним столом! Але, як пояснив Андрій Іванович, в таких випадках думки про порятунок людського життя, зазвичай, домінують над фізіологічними процесами. Бо в ці моменти найголовніше - це за будь-яку ціну врятувати пацієнта.

«Ми четверо - як одне ціле».


«Рік тому до нас звернулася пацієнтка з дуже складною вадою серця - порушенням функції двох клапанів, - розповідає Андрій Іванович. - Жінка була в досить важкому стані, крім того ситуація ускладнювалася тим, що вона завагітніла. А її вада викликала зміни не лише у функції клапанів, а й інших органів.
Зазвичай ці люди не можуть мати дітей. Але жінка завагітніла, і це був її єдиний шанс виносити і народити. Однак народжувати вона не могла, оскільки вада погіршувала стан вагітності, а вагітність негативно впливала на ваду. Ми радили пацієнтці перервати вагітність в ранньому терміні і оперуватися. Але жінка не погодилась і вирішила виносити дитину за будь-яку ціну. Навіть ціною власного життя.
Я спостерігав її усю вагітність, аж до пологів, оскільки не був упевнений, чи виживе вона, і чи нічого не станеться з дитиною. Але вона народила живу і здорову доношену дівчинку. А от в самої жінки почав стрімко погіршуватися стан, і все йшло до того, що дитина в будь-який момент могла залишитися без матері. І ми прийняли рішення терміново оперувати її, провівши заміну двох клапанів і грудного відділу аорти. Це надзвичайно складна операція, яка виконується лише в трьох центрах в Україні. В тому числі й в нас.
Але хвора була настільки ослабленою, що все могло закінчитися трагічно. Тож взятися за таку операцію було величезною відповідальністю перед батьками, чоловіком і дитиною. І величезним ризиком. Але гадати, оперувати жінку чи ні, не було коли, адже операція була життєво необхідна.
Тривала вона одинадцять годин! Під час основного етапу, який тривав три з половиною години, серце і легені відключалися, і в цей час за них працював апарат штучного кровообігу. Операція технічно дуже складна, але ми виконали її без жодних негативних наслідків.
Уже минув рік, ця жінка жива-здорова, ростить дитину працює, причому, фізично. Вона гарно виглядає, і ніколи не скажеш, що протягом тижня вона знаходилася на межі життя і смерті. І щоразу зустрічаючи її в місті, або коли вона заходить до нас, сказати, що все неї все гаразд, розумію, що працюю недаремно. Бо без операції вона могла прожити максимум півроку-рік. Точніше, не прожити, а проіснувати.
А ризик... Практично кожна наша операція навіть найменша, супроводжується ризиком. Звісно, інколи легше відмовити в наданні допомоги, - ми ж не Боги. Але коли людина приходить до тебе, і ти бачиш, як їй погано, і знаєш, що можеш допомогти, я в таких випадках не вагаюся. Як і не вагався прооперувати 95-літнього дідуся, якому імплантував кардіостимулятор. Звичайно, ризикував. Але, приймаючи рішення: оперувати чи ні, зважуючи шанси, і 

Коментарі:

МРТ КТ Хмельницький 29.10.2015 12:43

Вперше в Хмельницькому КТ-коронографія серця, артерій, вен без хірургічного втручання, неінвазивна, безболісна тел. 067 120 01 65 МРТ КТ Хмельницький Медичний центр «Ультрадіагностика» м. Хмельницький, вул. Камянецька, 76 телефон для запису на обстеження: 65-40-65 067-120-01-65 У світі існує всього 4 методики для оцінки стану коронарних артерій: інтервенційна селективна коронарографія, КТ-коронарографія, МР-коронарографія і внутрішньосудинна ультразвукова діагностика. Найбільшого поширення та клінічну значимість в закордонних клініках мають КТ-коронарографія і селективна коронарографія. КТ-коронарографія використовується як метод скринінгу патології та уточнення анатомічних особливостей коронарних артерій. Селективна інтервенційна коронарографія застосовується в основному як метод лікування (стентування) або на етапі передопераційної підготовки. МР-коронарографія і внутрішньосудинна ультразвукова діагностика застосовуються рідко, переважно в наукових цілях. Це обумовлено більшою складністю проведення дослідження та відсутністю додаткової інформації для оцінки ступеня атеросклеротичного ураження і звуження коронарних артерій у порівнянні з КТ-коронарографією та інтервенційної селективної коронарографією. В Україні абсолютна більшість досліджень коронарних артерій виконується за допомогою інтервенційної коронарографії. КТ-коронарографія проводиться в одиничних центрах і не є рутинним дослідженням. МР-коронарографія і внутрішньосудинне ультразвукове дослідження для вивчення коронарних артерій в нашій країні не застосовуються. Розглянемо переваги і недоліки селективної інтервенційної коронарографії та КТ-коронарографії. В Україні досі інтервенційна коронарографія була золотим стандартом в оцінці ступеня звуження коронарних артерій, тому по суті є люменографіей (lumen - світло, просвіт, graphice - малювання, креслення) - методикою для відображення просвіту артерій. Тобто, вводячи контрастну речовину безпосередньо в просвіт коронарної артерії, ангіохірург може оцінити діаметр просвіту артерії і наявність / відсутність стенозу. Однак при інтервенційної коронарографії зображення «тривимірного» судинного русла представляється в двомірної проекції на площині і для достовірного виявлення звуження судини необхідно дослідження в кількох проекціях. Селективна коронарографія передбачає проведення катетера через стегнову або плечову артерію в аорту і проксимальний відділ коронарної артерії. У зв'язку з інвазивністю процедури можливі ускладнення у вигляді повітряної емболії, аневризми аорти, гострої оклюзії або механічної обструкції коронарних артерій катетером, відриву пристінкового тромбу під час катетеризації аорти або лівого шлуночка, гострого інфаркту міокарда, фібриляції шлуночків і раптової смерті. Імовірність вищеперелічених ускладнень за даними зарубіжних авторів наближається до 2%. Також під час процедури існує досить висока ймовірність утворення тромбів і тромбоемболії (близько 12-15%), що вимагає введення антиагрегантов перед проведенням коронарографії. Крім того можливе зараження пацієнта інфекційними захворюваннями (вірусні гепатити, ВІЛ та ін.) при використанні багаторазового інструментарію і неадекватною його обробці. Ще одним негативним моментом є необхідність дотримання суворого постільного режиму протягом 12 годин після проведення інтервенційної коронарографії для запобігання ускладнень з боку місця пункції (кровотеча, гематома). У всьому світі золотим стандартом для оцінки атеросклеротичного ураження вінцевих артерій є 64-срезовая КТ-коронарографія. КТ-коронарографія - це неінвазивний дослідження вінцевих артерій, яке виробляється на Мультизрізова рентгенівському комп'ютерному томографі з ЕКГ-синхронізацією. Функція ЕКГ-синхронізації дозволяє реконструювати зображення в певну фазу серцевого циклу (інтервалу RR) - реконструкції виробляють в діастолу, коли коронарні артерії нерухомі. При КТ-ангіографії вінцевих артерій доктор-радіолог може оцінити не тільки просвіт артерії і її звуження, а й саму стінку судини - наявність атеросклеротичних бляшок, що не звужують просвіт артерії і їх характер (звапнінням / необизвествленная). При цьому виходять зображення в аксіальній площині з можливістю подальшої реконструкції в будь-якій проекції (сагиттальная, коронарна, косі), а також 3D-реконструкції серця і коронарних артерій. Крім того, при КТ-коронарографії проводиться оцінка не тільки коронарних артерій, але й аорти, легеневих артерій, міокарда, перикарда, порожнин і клапанів серця, легенів, а також видимих відділів черевної порожнини.КТ-коронарографія є неінвазивної методикою, завдяки чому повністю виключається можливість розвитку загрозливих для життя ускладнень, пов'язаних з інтервенцією. КТ-ангіографія вінцевих артерій є амбулаторної процедурою і проведення її з урахуванням часу на підготовку (40-60 хв) займає не більше 1,5-2 годин. Вже через 5-10 хвилин після закінчення дослідження пацієнт може повернутися до роботи або поїхати додому. Показання до проведення КТ-коронарографії: 1. Виняток значущих стенозів коронарних артерій у пацієнтів з різною ймовірністю наявності ішемічної хвороби серця 2. Наявність клінічних проявів ІХС при неоднозначних даних УЗД, ЕКГ, стрес-тестів, або відсутність клініки стенокардії при виявленні змін на УЗД, ЕКГ, навантажувальних пробах. 3. При виникненні гострого болю в грудній клітці неясного генезу для швидкої і достовірної диференціальної діагностики загрозливих для життя станів (інфаркт міокарда, ТЕЛА, аневризма аорти). 4. Предопераціонная оцінка стану коронарних артерій у пацієнтів, яким плануються різні види оперативних втручань на серці або інших органах (наприклад, протезування клапанів серця). 5. Неінвазівная оцінка стану коронарних шунтів і стентів, діагностика аневризм і вроджених аномалій коронарних артерій. 6. Уточнення даних селективної інтервенційної коронарографії (наприклад, при відсутності контрастування коронарної артерії або шунта, неможливості катетерізіровать коронарну артерію). Протипоказання. Абсолютних протипоказань до проведення дослідження не існує. Відносні протипоказання можна розділити на: 1.Протівопоказанія до введення контрастної речовини. До них відносяться важкі алергічні реакції на препарати йоду в анамнезі, а також алергія на інші препарати і харчові продукти; ниркова недостатність, гіпертиреоз. 2.Протівопоказанія до проведення рентгенологічного дослідження - вагітність. 3. Інші протипоказання, пов'язані з можливо недостатньою якістю отриманих зображень: некупіруемая аритмія, тахікардія, тяжка серцева недостатність з низькою фракцією викиду, неадекватне співпраця пацієнта (в т. Ч., Різна ступінь порушення свідомості). Згідно з даними американських, європейських і японських авторів, чутливість та специфічність 64-срезовой КТ-коронарографії в порівнянні з інтервенційної коронарографією становлять 86% -100% і 88% -98,7% відповідно. Ймовірність виявлення стенозів коронарних артерій за допомогою інтервенційної коронарографії при виявленні їх на КТ-коронарографії становить 92,9% -94% (positive predictive value). За відсутності змін вінцевих артерій на КТ-коронарографії, ймовірність відсутності патології на інтервенційної селективної коронарографії становить 95% -100% (negative predictive value). Ці дані підтверджують високу точність та діагностичну значущість 64-срезовой КТ-коронарографії у виявленні атеросклеротичного ураження і звуження коронарних артерій. Однак при високій точності, комфортності для пацієнтів і мінімальному ризику ускладнень, застосування КТ-коронарографії в Україні є епізодичним. На сьогоднішній день в Хмельницькому в Діагностичному центрі МРТ КТ Ультрадіагностика зроблено повністю базу для успішного проведення 64-срезовой КТ-коронарографії. Дані з іншого діагностичного центру України (жовтень 2010 року) було проведена 101 пацієнтові [78 чоловіків (77,2%) і 23 жінок (22,8%)]. Атеросклеротичнеураження коронарних артерій було виявлено у 75 осіб (74,3%). У більшості пацієнтів атеросклеротичні бляшки локалізувалися в 3 і більше сегментах артерій (42 пацієнтів - 56,0%), у двох сегментах артерій - у 16 пацієнтів (21,3%). Атеросклеротичні бляшки в одному із сегментів коронарних артерій були виявлені у 17 пацієнтів (22,7%).Незміненими коронарні артерії виявилися у 26 чоловік (25,7%), атеросклеротичне ураження коронарних артерій з незначним їх стенозом (менше 30%) було виявлено у 15 пацієнтів (14,9%). З 11 чоловіків і 15 жінок з незміненими коронарними артеріями, у 10 були виявлені внесердечние зміни, ймовірно викликають напади болю в грудній клітці - грижа стравохідного отвору діафрагми, виражені дегенеративно-дистрофічні зміни грудного відділу хребта. Таким чином, завдяки застосуванню КТ-коронарографії 41 пацієнт (40,6%) зумів уникнути недоцільною інтервенційної коронарографії та пов'язаних з нею ризиків. Значущі стенози (> 50%) були виявлені в 125 сегментах артерій, з них субтотальні стенози становили 18,4% (23). Більшість атеросклеротичних бляшок, значно звужують просвіт артерії, виявлено в лівої передньої низхідної артерії та її гілках (60 уражених сегментів - 48%), з них субтотальні стенози виявлені у 9 пацієнтів. У 8 пацієнтів (7,9%) зі стертою клінікою та / або сумнівними даними стрес-тестів і нормальної ЕКГ були виявлені значущі стенози коронарних артерій. Аномальне відходження правої коронарної артерії від лівого синуса Вальсальви було виявлено у 1 пацієнта. Дослідження було виконано через 2 дні після проведення інтервенційної селективної коронарографії, під час якої катетерізіровать праву коронарну артерію не вдалося. Аномальне відходження правої коронарної артерії від лівого синуса Вальсальви вважається злоякісним варіантом, тому артерія проходить між аортою і легеневим стовбуром і може здавлюватися при підвищенні артеріального тиску. У пацієнтів з даною аномалією надмірне фізичне навантаження, стрес можуть стати причиною раптової коронарної смерті внаслідок здавлення правої коронарної артерії. У трьох пацієнтів було виявлено аномальне відходження і курс лівої огинаючої артерії: гирлі артерії розташовувалося в правому синусе Вальсальви, нижче гирла правої коронарної артерії; артерія проходила позаду кореня аорти, між аортою і лівим передсердям і далі приймала нормальний курс в передсердно-шлуночкової борозни зліва. Досить частою знахідкою з'явилися міокардіальні містки - у 24 пацієнтів ліва передня низхідна коронарна артерія проходила в товщі міокарда лівого шлуночка. Вищеперелічені аномалії коронарного русла вважаються доброякісними за своїм перебігом і при відсутності атеросклеротичного ураження артерій зазвичай не є причиною ішемії міокарда. Випадковою знахідкою у одного з пацієнтів була периферична пухлина в 10 сегменті лівої легені, що не виявлена при попередній рентгенографії у зв'язку з розташуванням її за тінню серця в прямій проекції. Таким чином, мультідетекторна КТ-коронарографія дозволяє достовірно оцінити ступінь атеросклеротичного ураження і звуження коронарних артерій, виявити анатомічні особливості судин серця, а також виявити внесердечних патологію, яка є причиною болю в грудній клітці. Завдяки КТ-коронарографії ми маємо можливість неінвазивної оцінки стану вінцевих артерій у пацієнтів зі стертою клінікою і сумнівними даними інших методів дослідження, і провести відбір пацієнтів для проведення інтервенційної селективної коронарографії (стентування, шунтування).

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую