ye-logo.v1.2

Борошно, цукор та крупи: в супермаркетах — дешевші, на базарах - чистіші

Суспільство 11559

Нині на ринках та супермаркетах Хмельницького справжній бум: перед Великоднем покупці масово “запасаються” борошном та цукром, очікуючи, що вони ось-ось подорожчають.

 І справді ціни на крупи та бобові повільно, але впевнено, “повзуть” угору. “Проскурівський телеграф” вирішив з'ясувати, в яких торгових мережах міста вигідніше купувати ці продукти.

Хмельничани надають перевагу ваговим крупам
Медики та фахівці служби захисту прав споживачів радять купувати крупи, бобові, цукор та борошно у розфасованому вигляді та в герметично запакованих упаковках. Адже зернові продукти, які продаються на вагу, можуть бути уражені комахами чи цвіллю. Досить часто вони стоять у відкритих мішках абсолютно “незахищені”: на них осідає пил й інші бактерії, а на вуличних ринках така “тара” ще й може піддаватися впливу вологи. Незважаючи на це, хмельничани надають перевагу саме ваговим крупам, адже вони значно дешевші, ніж їхні запаковані “побратими”. “У мене покупці практично завжди купують на вагу цукор та борошно, трохи рідше — гречану крупу, рис та горох, - каже Оксана, продавець із гуртового ринку “Дубовський”. - А ось щодо манки та вівсяних пластівців, то їх чомусь клієнти воліють більше брати в пакетиках. Якщо крупу продають на вагу, то на загальній тарі має бути покажчик із датою виготовлення, фасування, виробника тощо. Вищий сорт крупи передбачає лише цілі зерна та мінімальну кількість будь-яких домішок”. Продавці погоджуються, що ціни на всі крупи справді пішли вгору. Скажімо, кілограм рису раніше коштував 7-8 гривень, нині ж його середня ціна 10-12 гривень. На 1,5-2 гривні зросла вартість гороху та манної крупи. І, що найцікавіше, подорожчання більше відчувається на ринках нашого міста, ніж у супермаркетах. В останніх ціни подекуди на 2-3 гривні нижчі. Але на базарі вибір більший, і завжди є можливість поторгуватися та прицінитися. До прикладу, в жодному супермаркеті ми так і не зустріли зеленого гороху на вагу, в “Таврії” був відсутній круглий рис, а у “Вопаку” - кукурудзяна крупа, манка та вівсяні пластівці.

“Якість крупів залишає бажати кращого”, - скаржаться покупці
Хмельничани незадоволені не лише підвищенням цін на крупи, цукор та борошно. Ще більше вони обурюються якістю вагових сипучих продуктів.
“Гречка торік була набагато кращою, аніж сьогодні, - каже хмельничанка Вероніка. - Якось із чоловіком ми провели експеримент: зважили крупи до і після перебирання. В результаті з 1 кг гречки майже 150 г — це не лущені зерна чорного кольору. Окрім того, вагові крупи дуже брудні, в них зустрічається багато сміття, камінчиків. Буває й таке, що вже зварена каша не має характерного запаху та погано розварюється”.
Провівши невеличку візуальну “інспекцію”, ми й справді виявили дрібне сміття в мішках із крупами. Особливо це стосується товару в супермаркетах (на хмельницьких ринках ситуація трішки краща). Найбільше його було в рисі, а сама зернина була “бита”. Між тим кухарі-технологи радять не купувати крупу, у якій багато колотих зерен, адже тоді вона швидко розвариться і страви будуть не смачними. Дивіться, щоб зернинки були однакового розміру, інакше дрібні зерна зваряться швидше, а крупніші — залишаться сирими.

Думка експерта

Альона Брянцева, головний дієтолог області: “Гречка та овес — це королі серед круп'яних продуктів”
“Зернові та бобові повинні бути присутніми в нашому щоденному раціоні.
Гречка та овес — це взагалі королі серед круп'яних продуктів, оскільки багаті практично на всі вітаміни групи В. Гречана крупа містить дві есенціальні аміноксилоти, залізо. Тому її рекомендується вживати при анемії. Я навіть не знаю жодного захворювання, при якому не показана була б гречка! Що ж до вівсяних пластівців, то їх можна споживати в необмежений кількості. Вони містять в своєму складі багато есенціальної та нікотинової кислоти, жиророзчинний вітамін К, ефірні олії, різноманітні макро- та мікроелементи. Не даремно ж англійці їдять вівсянку щоранку на сніданок. Вівсяна каша корисна всім людям, але має значення те, як ви готуєте цю крупу: “каша-розмазня”, на воді, на молоці... При деяких захворюваннях краще варити її на воді, а при розладах шлунку надайте перевагу “каші-розмазні” (така страва має в'яжучі властивості й діє так само, як і рисовий відвар).
Кукурудза багата на селен, амінокислоту триптофан та вітамін РР. Ще у ній є антиканцерогенні речовини, тому введення в раціон цього продукту може служити профілактикою онкологічних захворювань та передчасного старіння. Достатньо з'їдати жменю кукурудзяних пластівців із молоком на сніданок (без цукру!).
Пшенична каша відрізняється високим вмістом холіну — речовини, яка регулює жировий обмін. Вона є чудовим природним джерелом енергії для людини.
Рис дуже добре застосовувати при діареях, отруєннях, інфекційних захворюваннях. Варто лише обмежити споживання цієї крупи, якщо у вас є схильність до закрепів. У лікувальному та дієтичному харчуванні навіть застосовується рисово-компотна дієта. Але це не стосується полірованого (шліфованого) рису. З нього видаляються всі оболонки, а разом із ними практично всі корисні речовини. В такому продукті залишається мінімум клітковини й максимум вуглеводів.
Що ж стосується бобових, то вони є джерелом вітамінів Е, С, D. Крім того, горох багатий на кальцій, магній, кремній, мідь, залізо, клітковину. Зелені бобові досить широко використовуються в багатьох дієтах (при атеросклерозі, діабеті, ожирінні тощо). Але з цим продуктом потрібно бути обережними, адже він досить важко перетравлюється. Обов'язково замочуйте у воді бобові перед використанням. А ось після інсультів та з ішемічною хворою серця від горохової каші краще утриматися, адже вона призводить до здуття”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую