ye-logo.v1.2

У Хмельницькому на місці колишнього концтабору вшанували пам'ять жертв нацизму

Суспільство 3382

До меморіального знаку поклали квіти.

 На території військової частини А-4239, що у мікрорайоні Ракове у Хмельницькому, в Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів провели мітинг-реквієм. На місці колишнього концтабору «Шталаг-355» сьогодні, 11 березня, залишили букети пам’яті й вшанували загиблих хвилиною мовчання.

У концтаборі, який розміщувався у 1941-44 роках на території теперішньої військової частини, загинули понад 60 тисяч військовополонених. Багатьох із них досі не встановлено. Аби вшанувати пам'ять жертв нацизму, прийшли ветерани, військовослужбовці, чиновники та небайдужі люди. Згадали загиблих і ті, хто вижив у “німецько-фашистському рабстві”.

Голова обласної організації борців антифашистського опору 92-річний Панас Сторожук з Ярмолинецького району розповідає, як німці вивозили з України землю, а потім людей. Він 1942 року потрапив до Німеччини, де працював на шахті. Звідти забрали в тюрму, а потім у 1944 році в нацистський концентраційний табір Бухенва?льд.

Панас Сторожук терпів катування в концтаборі

“Спочатку “обробляють” тебе: стрижуть, голять, дають смугасту одежу, дерев'яні ботінки і номер. Ти вже не людина. Ти просто номер, забудь батьківщину, рідну маму, ти - номер. Так ми працювали, гонили нас в каменоломні. За невелику провину тебе катують, б'ють”, - згадує Панас Іванович.

Вшанувати загиблих прийшли колишні в'язні

“71 рік тому з фашистських концтаборів звільнили тисячі в'язнів. Сьогодні — це щастя для тих, хто залишився живим. Ми пам'ятаємо тих, хто на цьому кладовищі, хто замучений голодом, холодом, знущаннями. Ті, хто залишився, хочемо, щоб всі жили мирно і гарно, - говорить Панас Сторожук. - Я щасливий, що дожив до цього дня. Уже п'ять разів я був на покладанні вінків у Бухенвальді, і знову лечу в Німеччину цього року”.

До пам'ятного знаку поклали вінки

За словами секретаря міської ради Михайла Кривака, на жаль, багато хмельничан навіть не знають, що у місті раніше був концтабір, а на території частини захоронені рештки в'язнів. Закритий режим військового об'єкта теж не сприяє доступу до інформації, тому єдиний вихід — розповідати історію дітям, які передаватимуть її іншим поколінням.

Згадали загиблих і ті, хто вижив у “німецько-фашистському рабстві”

Керівники міста й області теж взяли участь у реквіємі

На території частини поховані в'язні

Загиблих вшанували військовослужбовці, ветерани, небайдужі

Імена усіх захоронених досі не відомі

На жаль, не всі хмельничани знають про концтабір на території військової частини

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую