ye-logo.v1.2

Гроші і «типові чиновники». Про що вже шкодують у новостворених громадах

Суспільство 8970
Роботи у Чемерівцях та населених пунктах громади почали як тільки дозволили погодні умови.
Роботи у Чемерівцях та населених пунктах громади почали як тільки дозволили погодні умови.. Фото: Надані Чемеровецькою ОТГ.

Чемеровецька селищна територіальна громада існує всього кілька місяців, але там вже говорять про перевибори. Чому?

Новостворена Чемеровецька селищна громада офіційно існує лише з січня цього року. Перший етап створення, який розпочався у 2015 році там пропустили. Кажуть, спрацював людський фактор. Однак зараз громада нараховує 34 населених пункти і вже за перших три місяці їм вдалося чимало зробити і ще більше запланувати і розпочати робіт.

Голова громади Олександр Собань каже, із великих проектів, які вже вдалося втілити у життя – це вуличне освітлення, яке уже зробили у 5 населених пунктах і водогін, який тягнуть у 4 селах. Уже закупили щебінь для того, щоб розпочати ремонтувати дороги, які не ремонтувалися роками.

Частину грошей мають із власних надходжень, а 10 мільйонів гривень планують отримати із фонду регіонального розвитку.

Чемеровецька селищна громада діє лише кілька місяців, але вже почали працювати, - каже Олександр Собань.

«Нам на громаду зайде лише 10 мільйонів гривень. Звичайно, це значно менше, ніж отримали громади, які перші об’єдналися, але… добре, хоч це дають. За ці кошти ми плануємо закупити техніку, продовжити будувати водогони. Ми вже виграли один грант на закупівлю техніки, бо вона у нас справді у плачевному стані. Також за кошти фонду розвитку плануємо ремонтувати дороги і покращувати стан шкіл», – розповідає Олександр Собань.

Зараз активно будують водопровід у селі Бережанка, Чемеровецької ОТГ. Загальна вартість проекту понад 550 тис.грн., частину якого фінансувала у минулому році Бережанська сільська рада (150 тис.грн.), кошти населення (80 тис.грн.), решта витрат – кошти приватного підприємства «Україна-Агро-2С».

Чоловік зізнається, якби створили громаду раніше, уже могли б зробити значно більше, адже отримали б орієнтовно не 10, а 25 мільйонів гривень і не втратили б часу.

«Раніше не об’єдналися через людський фактор. Не всі голови сільських рад хотіли віддати повноваження і не всі були готові до утворення громад. Визначальним чинником для об’єднання у нас, звичайно ж, були фінанси, інше податкове навантаження на громади та інша можливість залучити кошти. Ми дуже шкодуємо, що втратили цілий рік і не об’єдналися раніше. Якби ми утворили громаду раніше, ми б отримали орієнтовно 25 мільйонів гривень», – каже Олександр Володимирович.

Однак людський фактор, зізнається голова, і зараз заважає працювати максимально ефективно.

«У мене в громаді є 18 виконуючих обов'язків старост. Можу сказати, що готовність працювати у нових умовах та за новими сучасними законами, 50 на 50. Є в.о. старост, які абсолютно пасивні, вони не готові і не хочуть працювати», – зізнається Олександр Собань.

Ситуацію можуть виправити перевибори, але для цього із бюджету самої громади потрібно виділити щонайменше 600-700 тисяч гривень. За словами голови, поки що це великі гроші для громади.

Олександр Володимирович і сам, до того, як його обрали головою громади, каже був «типовим чиновником», тобто і сільським головою, і заступником голів райдержадміністрацій у двох районах. Зізнається, що раніше для роботи затрачав п’яту частину зусиль у порівнянні з тим, наскільки викладається сьогодні.

«Велика різниця є у призначенні і обранні на посаду. Мене обрали виборці. І взяв я майже 55 % усіх голосів при тому, що нас на посаду голови ОТГ балотувалося вісім претендентів. У мене зовсім інше відчуття і ставлення до роботи. Тому що я маю виправдати сподівання і довіру людей, які мені повірили. Я зараз о шостій ранку вже на роботі і буває таке, що в одинадцятій вечора ще на роботі. І звичайно, що не все робиться так, як люди того очікують – все і відразу. Але ми тільки почали, робота робиться і результат вже видно», – переконує Олександр Собань.

Усіх, кого він бере працювати у свою команду, налаштовує на те, що працювати доведеться «на совість», щоб виправдати довіру громадян.

Центр Чемерівців уже майже відремонтували.

Немає жодної громади в області, та я думаю і в Україні, де стовідсотково всі старости готові працювати за новими стандартами і правилами, переконує директор центру розвитку місцевого самоврядування створеного за підтримки U-LEAD і Мінрегіону, Сергій Яцковський.

Майже в кожній громаді є 10-30-50 відсотків старост, які не готові працювати в нових умовах. Вони не знають комп’ютера і навіть не хочуть вчитися, - каже Сергій Яцковський (на фото зліва).

«По-перше людям треба «штормити» своїх старост і вимагати від них роботу. По-друге, голови громад уже отримали закон про статус старост, де написано, що «староста може бути звільнений на виконання доручень голови». Звільнити людину, яка на обраній посаді – це дуже складний процес, але можливий. Можна оголосити перевибори в окремо взятому селі. Наголошую, це складний і тривалий в часі процес, але можливий. А по-третє, треба таки запитати людей: а доки ви будете голосувати за когось просто за те, що він «гарний хлопець»? Може, ми нарешті почнемо голосувати за результатами хто і що робив?» – запевняє Сергій Яцковський. 

За його словами, новий закон дозволяє головам громад застосовувати методи адміністративного впливу на старост, які не хочуть працювати, адже за діями саме старост люди в кожному конкретному селі оцінюють роботу голови громади і ефект від реформи децентралізації в цілому.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую