ye-logo.v1.2

Як вберегтися в ожеледицю

Суспільство 4021
Фото: Олександр

Більшість хмельничан вже на влас­ному досвіді переконалися, що іноді проста порада може вберегти здоров'я і життя під час ожеледиці.

 Тим паче, як повідомляють у міському травм­пункті, в середньому, до них щодня по­трапляє до 70 жертв ожеледиці. Та спе­ціалісти впевнені: через постійні тем­пературні перепади таких пацієнтів буде ще більше.
За словами Руслана Колесникова, завідувача хмельницьким травмпунк­том, травматизм при таких падіннях буває будь-який, та найрозповсюдже­нішим є перелом променевої кістки руки та ноги. Цікаво, що найбезпеч­нішим місцем, де вірогідність отрима­ти травм, найменша – є проїжджа час­тина. Людина на дорозі контролює се­бе більше, та й під дією реагентів й транспортного потоку крига тане. А ось найнебезпечнішим місцем стають пішохідні тротуари. Саме там, за сло­вами жертв зимового травматизму, їм доводилося відчути біль падіння.
Чоловіки  та  жінки падають  по-різному
Про це кажуть медичні працівники. Так, при падінні на слизькій поверхні жінки сідають на сідниці. Найпошире­ніші травми: вивихи і розриви з'єд­нань між хрестцем і куприком, наслід­ком цього може бути біль біля куп­рика, і компресійні переломи нижніх грудних чи верхніх поперекових хреб­ців. Також при падінні жінки часто намагаються спертися на руку, в ре­зультаті стається перелом проме­невої кістки.
Чоловіки, як правило, послизнув­шись, падають навзнак, ноги підніма­ються вгору, а потилицею сильно вда­ряються об землю. В результаті – або черепно-мозкова травма, струс, забій головного мозку, але майже завжди – підвивих перших шийних хребців – місця з'єднання шиї з головою.
Підстрахуй  себе  сам 
Перш за все, під час ожеледиці пот­рібно намагатися пройти в тому місці, де можна за щось схопитися і втрима­тися – біля стіни будинку, поручнів, дерева. Літнім людям допоможуть тростини з обов'язковими спеціальни­ми наконечниками (літні тростини не врятують ваших батьків та бабусь).
При ходьбі не треба піднімати ноги. Слід йти, не відриваючи ніг від повер­хні. Ноги варто ставити ширше, ніж зазвичай. І не запихати руки в кишені: вони допомагають балансувати.
Нині існують пристосування, які до­поможуть зробити взуття менш сли­зьким. Найкращий варіант –  льодо­ходи (нині їх широко рекламують у телемагазинах – середня ціна від 150 гривень за пару).  Ці пристосування легко надягнути на взуття. Однак їх слід носити лише на вулиці, а перед входом у приміщення – знімати. Особ­ливо у місцях, де є плитка.
Декілька  порад  «від  народу»
Більшість спеціалістів доволі скеп­тично ставляться до наклеювання, ска­жімо, пластиря на підошву зимових чобіт, та натирання їх картоплею. На­чебто, пластир може відпасти від во­логи чи на ньому намерзне сніг, який перетвориться на небезпечну кригу. Проте, народні умільці стверджу­ють, що такі саморобні пристосування вже котру зиму забезпечують їм безпе­ку при ожеледиці.
Отож дехто радить до каблука свого взуття приклеїти або прибити цвяха­ми набійки, зроблені зі старих валя­нок. Дехто рекомендує набійки робити не лише на каблук, але і на всю повер­хню чоботів. Причому, краще для цьо­го підходить не халява валянка, а його підошва.
А ось декілька найрозпов­сюджені­ших порад умільців. При­клейте на пі­дошви та каблуки вашого взуття "льо­доступи": на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каб­лука) або лейкопластиря; наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-нав-хрест або східцем) і перед виходом на­тріть піском (на один-два дні виста­чає). А ще можна натерти наждаковим папером підошву перед виходом, а кра­ще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано чи пізно обсипаються); намастіть на підошву клей типу "Момент" та поста­вте взуття на пісок, після цього сміли­во виходьте на вулицю; щодня нати­райте взуття (підошву) картоплею. А ось ще – найпростіший спосіб: потріб­но заздалегідь віднести своє взуття у майстерню, де майстер зробить профі­лактику підошви, наклеївши на неї до­датковий шар гуми. Головне, пам'я­тай­те, що кращими для льоду є підош­ви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів.
Як  правильно  падати
«Звичайно, падіння завжди несподі­ване, підготуватися до цього складно, – розповідає тренер з тхеквондо Воло­димир Колесніков. – Але потрібно за­пам'ятати: падаючи на бік, слід піді­брати руку під себе, впавши на верх­ню частину передпліччя. При падінні навзнак потрібно згрупуватися, під­тягнувши підборіддя до грудей і при­тиснувши до грудей руки. Це допомо­же уникнути черепно-мозкової трав­ми». А вранці зробіть декілька присі­дань та розімніть руки, щоб зробити тіло еластичнiшим.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую