ye-logo.v1.2

"Не дуже вмілий чоловік напідпитку", або Як змінюють обличчя послуг у Летичівській громаді

Суспільство 7280
«Переконаний, що за громадами — майбутнє. Адже у громаді зовсім інше ставлення до людей, інші пріоритети», — каже Ігор Тисячний.
«Переконаний, що за громадами — майбутнє. Адже у громаді зовсім інше ставлення до людей, інші пріоритети», — каже Ігор Тисячний.. Фото: автора

В Летичівській селищній об'єднаній територіальній громаді переконані, що мешканці районного центру та найменшого села повинні мати однакові умови проживання, доступу до медицини, освіти й інших благ цивілізації.

Близькість до великого міста для сіл та містечок має свої особливості. З одного боку, недалеко добиратися до різних обласних установ, базарів та супермаркетів. Та й роботу у великому місті легше знайти. Таке сусідство часто перетворює невеличкі населені пункти у своєрідні придатки до міста: сюди люди прїздять ночувати, проводять частину вихідних, а влітку вирощують городину й ягоди. А ось Летичів, хоч і розташований неподалік від обласного центру, на такий приміський додаток не перетворився. Селище має своє обличчя. І навіть є люди, які на роботу їздять з Хмельницького до Летичева, а не навпаки.

Села увагою не обділені

Нині Летичів — не лише районний центр, це ще й центр Летичівської селищної територіальної громади. Вона охоплює, крім Летичева, ще 44 села, займає площу у 631 квадратний кілометр. Населення становить майже 20 тисяч осіб. Більше половини усього населення живе у Летичеві. На решту 44 села припадає дев’ять тисяч мешканців. Села, здебільшого, невеличкі, де живе великий відсоток людей старшого віку. Цю специфіку доводиться враховувати, плануючи життя громади.

Коли йдеться про об'єднання у громади, часто мешканці сіл бояться приєднуватися до міста чи селища, вважають, що про них просто забудуть.

«Це зовсім не так, — каже голова Летичівської об'єднаної територіальної громади Ігор Тисячний. — Кожен мешканець громади, незалежно від того, живе він у Летичеві чи маленькому селі, — це наша людина, яка потребує уваги. Так, малим селам важко, там живуть здебільшого старші люди, для молоді роботи немає. Але цим людям теж потрібні хороші дороги, комунальні блага, крамниця, ФАП. Ми уклали соціальні угоди з сільськогосподарськими підприємствами, які орендують наші землі. Цього року вони сплачують по 200 гривень з гектара, і усі ці гроші залишаються у селах, де розташовані землі. На жаль, велика проблема Летичівського району — це дороги. Між населеними пунктами практично немає доріг з асфальтовим покриттям. Тож проводимо щебеневі ремонти. Усі наші сільські школи й садочки — у чудовому стані. У навчальні заклади вкладаємо значні кошти, для усіх шкіл купили інтерактивні дошки. У Летичеві створили опорну школу, хоча для цього у кількох школах понизили ступінь до першого. І зараз бачимо позитивні результати: і діти, і батьки задоволені. Жодна дитина не бажає повернутися у сільську школу. Подбали ми і про харчування школярів. Крім дітей, які мають соціальні пільги, безкоштовно харчуються ще сто дітей».

Харчування у школі організоване таким чином, що учень може вибрати ту, чи іншу страву. якою хоче пообідати.

Медицина має бути доступною - це гасло взяли за основу

«У селах живуть, переважно, люди старшого віку, — каже голова громади Ігор Тисячний. — І без медичної допомоги їх залишити ми не маємо права. Тому вирішили, що жоден ФАП не буде закритий».

Сьогодні більшість районів потерпають від нестачі медичних кадрів: не вистачає лікарів, медсестер, фельдшерів. А серед тих, хто працює, чимало пенсіонерів. Проте у Летичівській громаді це питання не стоїть гостро.

«У 2013 році у нас був лише один сімейний лікар, — каже головний лікар Летичівського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталя Кухарук. — За п'ять років ми вивчили в інтернатурі молодих спеціалістів. І зараз повністю забезпечені сімейними лікарями. Для того, щоб охопити первинною медичною допомогою усіх мешканців громади, створили мобільні виїзні бригади. Тобто у кожної амбулаторії є завідувач, до амбулаторій територіально прикріплені села. І за графіком лікарі щодня ведуть прийом в амбулаторії, виїжджають у села. Завдяки цьому у нас зросла кількість відвідувань, покращився рівень диспансеризації. У нас добре спрацювала програма «Доступні ліки», ми освоїли більше півмільйона гривень, І це — найбільша в області цифра із розрахунку на одного лікаря. В громаді прийняли програму розвитку первинної ланки надання медичної допомоги, одним з пунктів якої є забезпечення житлом молодих спеціалістів та оплата їхнього житла. Також разом з центральною районною лікарнею плануємо приміщення, де раніше розташовувалася санстанція, пристосувати для житла молодим спеціалістам-медикам. Наші амбулаторії також забезпечені необхідним обладнанням. Приміром, 2017 року ми купили аналізатор сечі (тест зі смужками). Це дуже зручно, оскільки його можна брати із собою на виїзди у села. Також купили два нові кардіографи А для покращення переміщення медиків на селі — сім велосипедів. Кожен сімейний лікар забезпечений ноутбуком, тож вони матимуть доступ до електронного реєстру пацієнтів».

Надання медичних послуг у громаді здійснюють 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини

та 25 ФАПів Фото: letychiv.km.ua

Летичівська райлікарня після реформи стане лікарнею інтенсивного лікування другого типу. «У нашій лікарні обов'язково працюватимуть хірургічне, травматологічне, пологове відділення, оскільки територіально громада розташована на трасі, — каже головний лікар центральної районної лікарні Віктор Зьомко. — Тобто хірургічна складова має першочергове значення. Також зберігається терапевтична служба. Проблем з кадровим забезпеченням не маємо. А те, що селище розташоване на трасі, використовуємо з користю — до нас доїжджають лікарі з Хмельницького, Вінниці. Таким чином досягаємо і кількісних, і якісних показників. Для виконання сучасних операцій маємо лапароскопічне обладнання. І на ньому вже виконуємо урологічні операції. Незабаром лапароскопічні хірургічні втручання також виконуватимуть хірурги, травматологи та гінекологи. У ремонті, придбанні обладнання маємо велику підтримку територіальних громад — Летичівської та Меджибізької».

Над «обличчям» комунального господарства довелося попрацювати

«Після створення громади ми взяли курс на зміцнення матеріальної бази комунального господарства, — продовжує Ігор Тисячний. — У 2016 році за рахунок субвенцій з державного бюджету купили майже на шість мільйонів спеціальної техніки, у 2017 році — ще одну одиницю. Своїми силами зробили в Летичеві реконструкцію мереж водопостачання. Проекти водопостачання реалізовували і у кількох селах. Проблема у тому, що у нас — горбиста місцевість, вода низько залягає, у криницях її немає. Але без води жити неможливо, тож розширювали й відновлювали мережі водопостачання. Комунальне підприємство — це не лише спецтехніка, а й кадри. Довелося працювати і у цьому напрямку: провели роботу зі зміни структури, підібрали кадри. І змінили саме «обличчя» працівника комунального господарства. Як більшість з нас його уявляє? Не дуже вмілий чоловік напідпитку. У нас вже давно такого немає. Усі працівники — фахівці високої кваліфікації. Працюємо і над проблемою сміття. На території Летичева маємо сміттєзвалище, у багатьох селах теж. Але наше бачення таке, що сільськогосподарська земля не повинна віддаватися під сміттєзвалища. Тому розробляємо правила санітарної очистки населених пунктів з урахуванням необхідності роздільного збирання твердих побутових відходів. А сміттєзвалище в громаді має бути єдиним — у Летичеві».

Комунальникам придбали нову техніку для ефективної роботи. Фото: letychiv.km.ua

Увагу — кожному мешканцю

«Робота громади побудована так, щоб увагу і допомогу отримав кожен мешканець, — каже Ігор Тисячний. — У нас немає обмежень у прийомі громадян. І, мабуть, 99 відсотків усіх звернень вирішуємо швидко. Намагаємося надавати матеріальну допомогу на лікування, вітаємо ювілярів (80, 85, 90, 95, 100 років). Коли створилася громада, зайнялися закладами культури. Де не було — створювали аматорські колективи, де були — допомогли купити костюми, стимулювали їхню діяльність. Тепер відзначаємо народні свята, дні села. А парад вишиванок у нас був навіть більший, ніж в обласному центрі. І люди відчувають, що про них не забули».

Багато уваги у громаді приділяють роботі з дітьми та сім'ями, особливо тими, які опинилися у складних життєвих обставинах.

«Здебільшого з такими сім'ями чи людьми працюємо індивідуально, — розповідає директор центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Людмила Смакула. — З'ясовуємо, чому у них виникли труднощі, і разом думаємо, як їх подолати. Але проводимо й масові заходи до різних свят для дітей соціальних категорій, готуємо для таких родин подарунки, продуктові набори, шкільне приладдя. Для цього діє спеціальна програма, під яку громада виділяє кошти. Цього року плануємо для дітей проводити різноманітні майстер-класи — зокрема навчатимемо, як приготувати їжу, прибрати у квартирі, адже часом цього батьки не навчають. А ми хочемо, щоб ці діти свої сім'ї будували вже по-іншому».

Довідка: Рішення про утворення Летичівської селищної об’єднаної територіальної громади було прийнято Хмельницькою обласною радою 13 серпня 2015 року. Перші вибори відбулися 25 жовтня 2015 року. 
Загалом, Хмельницька область посідає друге місце в Україні у загальному рейтингу серед областей щодо формування ОТГ.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую