ye-logo.v1.2

Вчитель фізики та математики з Дунаєвеччини вирощує кілограмові помідори

Суспільство 2676
Такого плода вистачає, щоб приготувати салат на усю родину.
Такого плода вистачає, щоб приготувати салат на усю родину. . Фото: з архіву

Увесь свій вільний час він присвячує городництву.

Помідори вагою до кілограма, здоровенні перчини, фіолетові баклажани, п’ятикілограмові кавуни та жовтобокі дині — чого лишень немає на городі у Віктора Дацка з Морозова, що на Дунаєвеччині. На своїх 37 сотках він втілив мрію справжнього городника. На невеликій для сільського мешканця ділянці усе продумано: тут знайшлося місце для теплиці, виділена ділянка для садових культур, росте картопля, інші овочі (лише помідорів — більше 500 кущів понад 20 сортів) і навіть баштанні культури. Тож велика родина (а Віктор з дружиною Аллою виховують двох синів та дочку) має до столу усе необхідне, ще й з сусідами діляться, обмінюються сортами.

Віктор Дацко до сільського життя почав звикати вже у дорослому віці. Адже виріс у Волочиську, потім з родиною мешкали в Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, Дунаївцях. А у 2008 році купили хату у Морозові Дунаєвецького району, звідки родом дружина. «Хата потребувала ремонту, не було ані світла, ані газу й води, — згадує Віктор Володимирович. — І хоч я давно мріяв про власну городину, теплицю, спершу довелося робити ремонт будинку, облаштовувати побут. Тож тільки-но більш-менш вирішив побутові проблеми, одразу взявся за спорудження теплиці. У перший рік навіть не встиг її накрити, тож помідори піднялися вище даху. Тим не менш, врожай помідорів зібрав непоганий. Наступного року накрив простою плівкою, проте вона розлізлася через два місяці. Так і навчався господарювати — методом спроб і помилок. Нинішня плівка вже служить п'ятий рік».

«Люблю екпериментувати»

Улюблених сортів городини, зізнається господар, небагато, оскільки дуже любить експериментувати. «Сорти зазвичай дають смачніші плоди, гібриди — краще плодоносять, — каже пан Віктор. — Приміром, гібрид Толстой дає по 50-60 помідорів з куща. Взагалі віддаю перевагу сортам та гібридам з великими плодами. Тож вирощую помідори вагою 500-600 грамів, а деякі навіть по кілограму. Такого плода вистачає, щоб приготувати салат на усю родину. Ті сорти, які дають великі плоди, як правило, рожеві і дуже смачні. Проте такі помідори часто не мають товарного вигляду, бо за своїм складом м’які, тож погано транспортуються. Тому ними можна смакувати, лише виростивши у себе на городі». Насіння господар купує, проте багато заготовляє власного. І спростовує думку, що з гібридів насіння не можна збирати.

"Сорти зазвичай дають смачніші плоди, гібриди — краще плодоносять", — каже пан Віктор.

«Насіння з гібридів, які мені сподобалися, збираю у перший рік. Потім висіваю його — наступного року, через рік-два — на скільки того насіння вистачить. І врожаї збираю нівроку. Але це стосується лише насіння, зібраного у перший рік», — каже пан Віктор.

Господар каже, що найбільший ворог помідорів — фітофтора. Тим паче, що цьогорічне літо з частими дощами сприяє її розвитку. «Я прихильник органічного землеробства, — каже він. — Тож намагаюся не застосовувати отрутохімікатів на городі. Проти фітофтори використовую біопрепарати «Фітоспорин» або «Актофіт». Але при сильних затяжних дощах, на жаль, вони не захищають рослини на сто відсотків. Був у мене випадок, коли через фітофтору майже половину врожаю втратив». А ось перець, зізнається Віктор Володимирович, у догляді невибагливий. Проте він любить вологу, тож у посушливу погоду потребує поливу. За добрих умов перець плодоносить до самих морозів.

На городі у Віктора Дацка вже достигають кавуни. Він каже, що баштанні на Поділлі ростуть дуже добре. «Висіваю кавуни й дині у грунт на плівці, а потім накриваю агроволокном, — ділиться секретами. — Плівка зберігає вологу й тепло і не дає рости бур’янам. Кажуть, що кавуни й дині поруч не можна висаджувати. Але я на власному досвіді переконався що ця заборона — міф. А ось сусідство динь з огірками, а кавунів з гарбузами не бажане».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую