ye-logo.v1.2
23 Лютого, 2019

Домисли чи правда: Святе Озеро на Ізяславщині висихає?

Ірина ОЛІЙНИК Суспільство 1517
Нині ідуть природні процеси заростання лісового озера
Нині ідуть природні процеси заростання лісового озера. Фото: зі сторнки НПП "Мале Полісся" у фейсбуці

Водойма розташована на території Національного природного парку "Мале Полісся"

Час від часу чутки, про те, що у Святому Озері на Ізяславщині знижується рівень води, то з’являються, то їх спростовують, бо у водоймі повноводдя. Цього року знову заговорили про те, що Святе Озеро міліє. У Фейсбуці дослідники-ентузіасти, кажуть про те, що найбільша глибина озера нині не більше 1 метра 30 сантиметрів. То чи справді Святе озеро висихає і чи є можливість тому запобігти?

"Навесні озеро було дещо повноводніще. Зараз знову рівень води понизився, - каже директор НПП "Мале Полісся" Андрій Сасюк. - Ці процеси ми спостерігаємо вже три роки поспіль. В першу чергу пов'язуємо це з тим, що  рівень грунтових вод падає і водойма не може достатньо себе наповнити, повністю набратися водою. За нашими підрахунками, рівень води за ці роки понизився на 70 сантиметрів, але зустрічається ще глибина на рівні 3-5 метрів. До того ж, усе дно ще не досліджене, тож можливо, є і більші глибини. Варто зазначити, що на водоймі зараз проходять природні процеси заростання озера. Скажімо, у нас на території Національного природного парку "Мале Полісся" є заказник Теребежі. Колись там також були озера. Так, вони були дещо менші за розміром, ніж Святе, але мали водне плесо, а нині - в травах. Процеси природнього заростання для лісової водойми - закономірні. Таке бачимо і на Святому Озері". 

За словами пана Андрія втручатися в природні процеси людині на території Національного природного парку заборонено. 

"Якщо так вирішила природа - ми не маємо права порушувати ці процеси. Теоретично можна було б загнати туди техніку і розчистити водойму. Але там зростає унікальна рослинність, гніздяться птахи... Це було б злочинно - проводити тут подібну діяльність", - додає Андрій Сасюк.

Хоч Святе Озеро - замкнута водойма, але тут вода ніколи не застоюється, до того ж – дуже м’яка. Науковці притускають, саме через те, що тут росте дуже багато рослин. Кажуть, вона наче настояна на корінні дерев, водяних лілій та трав. Це, до речі, найбільше озеро природного походження Хмельницької області. Жодна річка не впадає в нього і не витікає.

З 1970 року озеро оголошене гідрологічною пам’яткою місцевого значення, а вже в 90-х воно отримало статус гідрологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення.

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

Останні фото та відео

Робота для вас