ye-logo.v1.2

Хмельничанка Ольга Фрейдман понад рік сортує вдома сміття

Суспільство 3063
Ольга Фрейдман на презентації мапи, де позначені у Хмельницькому пункти куди усі бажаючі можуть здати вторинні відходи
Ольга Фрейдман на презентації мапи, де позначені у Хмельницькому пункти куди усі бажаючі можуть здати вторинні відходи. Фото: з архіву

Жінка каже, що перетворити небезпеку на користь – легко.

Метал до металу, папір до паперу, пластик до пластику, скло до скла. За таким принципом вже понад рік сорту сміття хмельничанка Ольга Фрейдман. За цей час вона навчилася основним правилам сортування, стала співтворцем мапи, де позначені у Хмельницькому пункти куди усі бажаючі можуть здати вторинні відходи, а ще привчила до цього не лише свою сімю, а ще й сусідів.

- Олю, розкажіть з чого все розпочалося?
- Понад рік тому у Хмельницькому відбувалася екологічна акція, під час якої кожен бажаючий міг здати макулатуру. Я теж долучилася до цієї акції і це стало своєрідним поштовхом робити добру справу й далі. Разом з дітьми ми вирішили продовжувати збирати макулатури і це виявилося не такою вже й складною справою, а для дітей стало цікаво та повчально. Далі до сортування паперу ми долучили пластик, скло та органіку.

Тепер у моїй квартирі є дві коробки та два відра для сміття. Я все намагаюся відсортовувати, але, нажаль, є відходи, які не підлягають повторній переробці. Щодо паперу, то для переробки не підходять вироби з целюлози низької якості (наприклад, лотки для яєць), магазинні чеки і транспортні квитки, рулони з під кухонних рушників та туалетного паперу, серветки та брудний папір. Переробці підлягають: білий папір, картон, пакувальні коробки, пакети з паперу, листівки, газети, журнали, зошити і альбоми для малювання.

Щодо пластику, то для подальшої переробки його необхідно вимити, висушити і бажано спресувати.

- Чи багато можна заробити здаючи вторинні відходи?
- Сміття може бути не лише проблемою, а й продуктом і товаром для бізнесу – європейські держави вже навчилися заробляти на власних відходах. Україна цей шлях тільки починає.
Щодо особистого заробітку на сортуванні, то він зовсім не великий, але дітям, які теж долучаються до цієї справи, вистачає на кишенькові витрати.

- З якими труднощами ви зустрілися під час сортування?
- На початку я не знала куди потрібно нести відсортоване сміття. Не так багато по місту тоді стояло контейнерів для пластику. Доводилося самотужки дізнаватися про пункти прийому вторинних відходів.

Тепер це зробити легко, адже разом з місцевою громадською організацію ресурсі recyclemap.org. ми розробили спеціальну мапу, де позначені пункти, куди усі бажаючі можуть здати макулатуру, скло, метал та навіть вживаний одяг.

- Розкажіть детальніше про цю мапу.
- Багато українців, очевидно, залюбки здавали би макулатуру та інші відходи, які можуть бути повторно використані, аби біля їхнього будинку був пункт прийому таких відходів. Інших ще треба переконувати, що наше довкілля перевантажене як офіційними, так і несанкціонованими звалищами твердих побутових відходів, а скорочення їхньої кількості та їх використання – це перший крок на шляху до ефективної системи поводження з відходами. Однак, і ті, і інші можуть просто не знати, що поруч із їхнім будинком, офісом чи магазином, до якого вони часто навідуються, вже існують пункти прийому вторинної сировини. І що туди можна здати макулатуру, склотару чи інші відходи. Саме для цього створена ця карта, яка, сподіваюся, спонукатиме хмельничан сортувати сміття.

- Знаю, що до сортування сміття ви нещодавно долучили ще й своїх сусідів. Це правда?

- Так. Я запропонувала сусідам здавати макулатуру. Спочатку охочих виявилося не багато. Однак після того, як ми вперше здали 95 кілограмів картону і отримали за це невеличкий бонус, який пішов на потреби будинку, до нас долучилося більше людей. Початок закладено, продовжуємо у тому ж напрямку.

 Порадьте, з чого розпочати сортування?
- На початку треба усвідомити, що ми господарі на своїй планеті і саме ми повинні дбати про її чистоту. Далі потрібно подивитися, які контейнери для сортування розміщені біля вашого будинку. Наразі у Хмельницькому є досить багато сміттєвих баків для пластику, а нещодавно почали з’являтися ще для скла. Також ознайомтеся з наявністю у своєму районі пунктів, які збирають вторинні відходи. Почніть з маленького – не викидайте в загальний смітник усе підряд, а почніть хоч дещо сортувати.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую