ye-logo.v1.2
6 Грудня, 2019

Щедрий Вечір – що можна робити, а від чого краще утриматися

Олександр НІКІТІН Суспільство 1942
13 січня за християнським календарем – день преподобної Меланії або Щедрий Вечір
13 січня за християнським календарем – день преподобної Меланії або Щедрий Вечір. Фото: 24tv.ua

13 січня за християнським календарем – день преподобної Меланії або Щедрий Вечір.

Цього дня готують святкову вечерю, яку в народі називають Щедрою, тому що страви не є пісними. До столу подають ковбаси, шинки, холодці та різноманітні смаколики.

А ще… «Внаслідок розбіжності, яка існує між Григоріанським (світським) та Юліанським (церковним православним) календарем, українці святкують Новий рік двічі в році: офіційне святкування Нового року припадає на 1 січня, а 14 січня, яке залишилося в народній традиції важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців, сьогодні носить назву Старого Нового року», - пише видання «Українські традиції».

Що ж сьогодні можна робити? «Дорослі після ситної і веселої вечері можна починати «водити Козу». Для цього треба зібратися ватагою та ходити щедрувати по хатах. Учасники дійства мають бути переодягнені у казкових персонажів: козу, кота, жида тощо», - пише «24 канал». А ще хлопці увечері переодягаються у «Меланку» і йдуть колядувати до тих осель, в яких живуть дівчата. За «Меланку» вбирається парубок, що вміє гарно жартувати. Парубки мають переодягнутися у козу, журавля, цигана, циганку і чорта. Вони мають бути в кожушках, лахмітті, підмальовані, з бородою та вусами. Ватага повинна бути дуже веселою та гучною, жартувати з господарями та лунко сміятися, а також бити в бубон, аби їх чули навкруги. Дівчатам цього дня можна ворожити. Усі ворожіння можуть бути такими ж, як і на Андрія чи на інші святки.

А ось позичати гроші в Щедрий Вечір, кажуть, не можна, адже можна весь рік провести в боргах. «Уникайте цього дня сварок та помиріться з сусідами, якщо ви живете не в злагоді, - радить «24 канал». - Постарайтеся не виносити з дому сміття, адже можете винести своє щастя».

За народними прикметами, якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби. Якщо падає м'який сніг - на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим. А, якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую