ye-logo.v1.2

«Навіть якщо у вас немає свідоцтва про соціальне страхування, лікарняні вам повинні виплатити»

Суспільство 6650
Фото: Анатолій Савчук

В Україні лікарняні вже виплачують по-новому

Про те, які зміни відбулися при виплаті лікарняних та інших видів соціальних допомог, наша газета з’ясовувала  у директора виконавчої дирекції Хмельницького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Сергія Кіндзерського.
«Після введення в силу Закону України «Про єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» змінився порядок фінансування підприємств Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Це торкнулося, в першу чергу, оплати лікарняних листів, – пояснює Сергій Кіндзерський. – За законом роботодавець за свій рахунок оплачує перші п’ять днів по листу непрацездатності. З шостого ж дня лікарняний оплачується з страхових коштів. До 2011 року роботодавець з шостого дня продовжував виплачувати допомогу за свій рахунок. А потім відбувався взаємозалік внесків до фонду. Та з 1 січня механізм взаємозаліку був скасований. Відтепер роботодавці просто перераховують один внесок (єдиний соціальний) до Пенсійного фонду. А потім відбувається розподіл отриманих коштів між чотирма фондами – Пенсійним, Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фондом зайнятості та Фондом соціального страхування від нещасного випадку на виробництві. Таким чином, взаємозалік став неможливим».
– Ну, а як же зараз?
– Як і раніше, перші п’ять днів лікарняного роботодавець оплачує за свій рахунок. А з шостого дня оплата здійснюється з коштів фонду, які надходять на спеціальний рахунок роботодавця. Нині Фонд розробив порядок фінансування, який був зареєстрований 25 січня і 4 лютого опублікований. З цього часу новий механізм оплати лікарняних листів почав повноцінно працювати.
– Сергію Анатолійовичу, багато людей нині скаржаться на труднощі в отриманні лікарняних. Кажуть, що гроші надходять пізно.
– На Хмельниччині з виплатами проблем  немає.  У нас відлагоджена  співпраця  із страхувальниками.  Наша дирекція завчасно видала наказ, згідно з якимо проводиться  щоденний прийом громадян у містах і районах області. Функціонує “гаряча телефонна лінія” у обласному центрі (76-31-74). Також проведена  роз’яснювальна робота серед самих страхувальників – підприємств, установ та організацій області. Всі страхувальники зареєстровані в Пенсійному фонді, а також відкрили окремі  спеціальні рахунки в установах банків. За встановленою формою  подають заявки – розрахунки на відшкодування та  вчасно отримують кошти на виплати допомог із соціального страхування у 10-денний термін  перерахування замовленої суми коштів. До речі,  з початку 2011 року  виконавчі  дирекції  обласного  відділення Фонду профінансовані у сумі 10 мільйонів гривень.
– До речі, у засобах масової інформації останнім часом все частіше мусується питання стосовно того, що якщо у людини немає свідоцтва про соціальне страхування, лікарняних йому не побачити, як своїх вух…
– Підстав для відмови в наданні матеріального забезпечення людям, у яких немає свідоцтва про соціальне страхування, немає. Відомості про всі внески, сплачені на соціальне страхування людини, знаходяться в базі даних Пенсійного фонду. Ця база даних ведеться з 1 липня 2000 року. У всіх застрахованих осіб є своя особиста електронна справа, номер якої збігається з ідентифікаційним номером. Цей номер важливий при заповненні підприємством-страховиком всіх необхідних документів для отримання грошей з фонду.
Хочу уточнити: якщо у людини немає свідоцтва, то в заявці на компенсацію бухгалтерія може вказати її ідентифікаційний податковий код. Тобто, ще раз наголошую: для того, щоб людині сплатили лікарняний, не потрібно пред’являти свідоцтво про соціальне страхування.
– І все ж таки, а якщо людина наразі не має свідоцтва про соціальне страхування, а хотіла б його мати?
– Отримати його (а хто втратив – відновити) можна, без проблем, у Пенсійному фонді за місцем проживання або через відділ кадрів підприємства, заповнивши відповідну анкету. Видається воно безкоштовно.
– Чи змінився з нового року розрахунок обчислення усіх видів виплат та порядок нарахування допомог?
–  Розрахунковим періодом, за  яким обчислюється середня зарплата, як і раніше, є останні шість місяців, що передують місяцю, у якому відбувся страховий випадок (не враховується зарабіток за дні відпустки). Залишився й попередній порядок нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності в залежності від страхового стажу.
Згідно із законом, якщо страховий стаж менше п’яти років, за лікарняним виплачують 60 відсотків офіційного середнього заробітку за останні півроку, страховий стаж 6-8 років – 80%, якщо більше 8-и років – 100%.
Проте, незалежно від страхового стажу, у стовідсотковому розмірі середньої зарплати нараховуються допомоги по вагітності та пологах, ветеранам війни, особам потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи І-ІV категорії, почесним донорам. І ще наголошую, що з  першого  дня тимчасової непрацездатності  із коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проводяться виплати по вагітності та пологах, по догляду за хворими членами сім’ї, в тому числі за дітьми до
14 років. З шостого дня непрацездатності оплачуються листки непрацездатності, коли хворіє сама застрахована людина. Розмір допомоги на поховання залишився без змін (1400 гривень).
– Сергію Анатолійовичу, та, за чутками, нині при оплаті лікарняного враховується тільки страховий стаж – той, який був «напрацьований» після 1 липня 2000 року. 
 – За законом весь трудовий стаж людини, накопичений до 1 липня 2000 року, був прирівняний до страхового. Таким чином, при визначенні розмірів відшкодування за лікарняним листком враховується стаж як до 1 липня 2000 року, так і після. До речі, до стажу включається й час навчання в інституті чи аспірантурі. Проте, лише за період до 2004 року. Справа в тому, що нині виші не перераховують пенсійні внески за своїх учнів: студентів, аспірантів, ординаторів, докторантів. Тому час навчання на стаціонарі у вузі, аспірантурі, тощо до стажу з січня 2004 року не зараховується. Звісно, якщо людина не працювала десь ще і не платила внески із зарплатні.
– Сергію Анатолійовичу, чи часто доводиться стикатися з випадками, коли лікарняні підробляють?
– Лише впродовж минулого  року працівниками відділу з питань експертизи тимчасової непрацездатності виконавчої дирекції обласного відділення Фонду було проведено 108 перевірок обгрунтованості видачі листків непрацездатності у лікувально-профілактичних закладах області. Під час перевірок було виявлено 190 порушень інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. За такі порушення до керівників лікувально-профілактичних закладів виставлено 15 претензійних звернень на загальну суму 11054 гривні, 30 лікарів  притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую