ye-logo.v1.2
25 Серпня, 2019

Хмельницькі архітектори розробляють концепцію відновлення «Народного дому» в Гречанах

Наталя ГАРМАТЮК Суспільство 2471
Загальна площа приміщення - понад 1200 квдартних метрів
Загальна площа приміщення - понад 1200 квдартних метрів. Фото: автора

У якому напрямку розвиватиметься споруда, говорили на громадських обговореннях.

Учора, 16 лютого, хмельничани зібрались на громадські обговорення щодо відновлення споруди «Народного дому» (Dom Ludowy) у мікрорайоні Гречани. Двоповерховий будинок збудували у 1928 році на кошти польської громади на вулиці Вокзальній, 59. У різний період там були польська та німецька школи, клуб, бібліотека. Наразі споруда не виконує цих культурно-освітянських функцій. Повноцінно працює лише частина першого поверху, де розташований продуктовий магазин.

«Цей будинок - пам'ятка, зведена на кошти наших батьків та дідів. Для будівництва «Народного дому» в 1928 році з кожного двору в Гречнах збирали по п’ять карбованців. Працювала там спочатку польська школа, пізніше німецька. Після війни також були різні інституції. В дитинстві я бігала туди в бібліотеку, був там і клуб, дивилися фільми. Ще перед тим, як розповідала моя мама, там танцювали, тобто Народний дім був центром культури жителів Гречан»,- зазначає мешканка мікрорайону Марія Сіркова.

Додає, що у 1993 році, коли було створено польське культурно-освітнє товариство, постало питання про те, де воно має розташовуватись. Пані Марія каже, що тоді польська спільнота могла взяти на себе фінансування усіх робіт у «Народному домі», якби споруду віддали громаді. Однак, обставини склались по-іншому і гроші пішли на будівництво 20-ої школи.

Громадські обговорення відбулись у СЗОШ №29

Наразі питання відновлення «Народного дому» знову актуальне. Громада заручилась підтримко Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці, на чиє замовлення група «rd.archigroup» розпочала розробку концепції розвитку споруди.

Біля будівлі є прилегла територія

«Під час громадських обговорень ми розповімо про нашу дослідницьку частину роботи, - зазначає архітекторка Олена Джула-Райфшнайдер. - Ну й основна мета – дізнатися, що мешканці мікрорайону бачать у цій споруді в майбутньому. Як зберемо результати обговорень зі списком пропозицій – запустимо соціологічне опитування. Після того зустрінемось із зацікавленими сторонами, зокрема із міською радою, адже будинок є власністю міста. Результати знову ж таки оприлюднимо, чекатимемо відгуків і тоді, їх врахувавши розпочнемо роботу над концепцією конкретніше».

У групах обговорювали, як може розвиватись історична споруда

За висновками архітекторів, наразі споруда «Народного дому» занедбана, але загальний стан фасаду задовільний. Чимало вікон замурували, вибили нові двері й зменшили існуючі. Висота приміщень 4,8 метра. Минулого року на другому поверсі відремонтували кілька класів, решта приміщень не використовують. На першому поверсі понад 200 квадратних метрів займає продуктовий магазин та супутні до нього приміщення.

На першому поверсі працює магазин

Як концептуально розвиватиметься «Народний дім» у Гречанах архітектори обіцяють презентувати на початку квітня. Однак, кажуть, вже зараз потрібно говорити про виділення коштів на проектно-кошторисну документацію. Якщо місто не зможе виділити кошти, буде потрібно шукати інші шляхи фінансування.
 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

  Так  Ні, дякую