ye-logo.v1.2

«Не пролускати» своє щастя

Суспільство 5456
У пакетиках, крім насіння, ми знайшли сміття  і навіть ... квасолинки.
У пакетиках, крім насіння, ми знайшли сміття і навіть ... квасолинки.. Фото: Євгенія ДОРОФЄЄВА

Спробували журналісти нашої газети, дегустуючи народний «заспокійливий» засіб – насіння соняшника

Наші пращури, коротаючи час, лускаючи соняшникове насіння, мали рацію. Виявляється, сучасні дієтологи відносять цей продукт до числа повноцінної білкової їжі. В очищених ядрах містяться жири, багато незамінних амінокислот, вітаміни Е, С, В, каротин. А вмісту вітаміну D у соняшникових зернятах стільки, що вони випереджають навіть печінку тріски. Одним словом, продукт хороший. Проте, дізнатися про «чистоту» продукції, яку продають на поличках наших магазинів, не розкривши пакет, неможливо. До речі, виявляється, зовсім невипадково виробники фасують соняшникове насіння в маленькі пакетики: організм людини в змозі повноцінно засвоїти на добу лише 100 грамів цього продукту.
Але чи завжди покупка може принести задоволення? Отож, залишається єдиний шлях – купити, відкрити та полускати. Що, власне, ми і зробили.
Сміття та шматки дерева
Саме це ми відшукали, розкривши деякі пакетики сонячного смаженого насіння від українських виробників. До речі, щодо наших учасників. Четверо з них мали українське коріння: широко розрекламовані «Semki» від дніпропетровського ТОВ «Снек Експорт», насіння «Джек-пот» та «Насіння соняшника смажене» від ТОВ «Українська продовольча компанія «Альянс» та зернята від ТОВ «Захід ТМ». Ще один пакет соняшникового насіння був родом з Угорщини від компанії «Mogyi Ltd». Останній виявися найчистішим представником нашої дегустації: ані соняшникового лушпиння, ані іншого сміття в цьому пакетику ми не відшукали. Усі решта особливою чистотою не вирізнялися. В деяких, серед зернят, знайшли шматки гілочок, а у «Джек-поті» навіть чималу суху квасолину і це при тому, що пакетик має вагу 75 грамів. Між іншим, ми спеціально перевірили вагу усіх пакетиків з насінням, зваживши їх вміст, та порівняли з тим, що заявив на упаковці виробник. Різниця була у декілька грамів, але такі коливання нормою передбачені.
До речі, найменшою вагою та найдорожчим виявилося угорське насіння. За 60-грамовий пакетик довелося викласти 3,29 гривні. Другий за ціною виявився «Джек-пот» – 2,99 гривні. Таку ж ціну має соняшникове насіння від ТОВ «Захід ТМ». За 70 грамів «Семок» ми заплатили у супермаркеті 2,85 гривні. А найменшу ціну (1,75 гривні) та найбільшу вагу (90 грамів) мали зернята від «Альянсу».
Чорні та у білу смужку
Тепер, власне, про саму дегустацію. Її ми почали із…запаху насіння. Більшості наших пробантів не сподобався запах смаженого насіння від снекової компанії «Захід». Його охарактеризували, як «згірклий». А ось запах насіння «Семки» та «Джек-пот» був не лише приємний, а й одразу викликав апетит – так і хотілося розпочати їх лускати. Жодного стороннього запаху, навіть, добре знайомого «смаженого насіння» не мали угорські зернята. Вони, до речі, на відміну від українських, були великими та у білу смужку, чим викликали ажіотаж серед пробантів. А ось на смак щедро підсолене закордонне насіння сподобалося не усім. Більшість не відчула, що воно справді смажене. Проте воно, на відміну від решти, і не забруднило рук наших пробантів. Найменше позитивних відгуків на свою адресу назбирало насіння від ТОВ «Захід ТМ». Воно було гірким та віддавало на смак «старою олією». Найдешевшому соняшниковому насінню від «Альянсу» також не вдалося вибитися у лідери нашого експерименту. Доволі дрібні, зернята під час споживання дуже розсипалися. Похвалу щодо смаку та розміру зерна отримали два учасника нашої дегустаційної гонки – «Джек-пот» та «Семки». Саме представники цього смаженого насіння назбирали найбільшу кількість схвальних відгуків. Між іншим, усі учасники нашого споживчого експерименту мали абсолютно різні терміни зберігання. Наприклад, «Семки» – шість місяців, а «Джек-пот» – лише два. Найбільший термін придатності в угорського насіння – цілий рік.
Шкода чи користь?
Загальновідомо, що потужна коренева система соняшників всмоктує всі корисні речовини з грунту і тим самим швидко «зношує» землю, на якій вони ростуть. Але у цього процесу є й зворотний бік медалі – вирощені на забруднених грунтах соняшники вбирають велику кількість свинцю, кадмію та інших радіоактивних елементів, насичуючи ними ядра насіння. А надлишок цих речовин негативно позначається на здоров’я людини. Так, надлишок кадмію в організмі призводить до захворювання нирок, викликає гіпертонію і розумову відсталість. А ось те, що соняшникове насіння спричиняє апендицит – міф.
Насіння справді шкідливе для емалі ваших зубів. Під час лускання емаль передніх зубів поступово руйнується, що призводить до оголення нервових закінчень і навіть карієсу. Крім того, гастроентерологи стверджують, що насіння сприяє печії. Не варто зловживати ним тим, хто безупинно стежить за фігурою, адже насіння – дуже калорійне. У 100 грамах цього продукту міститься 520 кілокалорій. До прикладу, одна склянка насіння дорівнює за калорійністю половині білого батона або порції шашлику.
Але не варто зараз бігти до сміттєвого відра, щоб викинути «заповітний» кульок. У насінні, точніше в ядрах насіння соняшника, містяться харчові волокна, необхідні для нормальної роботи кишківника. Насичені жирні кислоти в ядрах соняшника сприяють зниженню холестерину. Ядра насіння соняшника – хороший засіб профілактики атеросклерозу, інфаркту міокарда та інших захворювань серцево-судинної системи, крім того, насіння добре впливає на печінку і жовчовивідні шляхи. Крім того, насіння соняшника дає відмінний «психотерапевтичний» ефект.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую