ye-logo.v1.2

Найточніший годинник в Україні

Суспільство 4054
Фото: Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

Знаходиться він у Дунаєвецькому районі, де діє унікальний «космічний» центр, у якому, зокрема, прогнозують врожайність та складають метеопрогноз

Повна назва режимного об’єкта, що розташовується неподалік села Залісці та є структурним підрозділом Національного космічного агентства України - «Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля» (ЦПОСІ). Розташовується він на площі, яка дорівнює 93 гектарам та об’єднує 95 будівель різного призначення. Потрапити на територію центру без особливого дозволу неможливо та й представники засобів масової інформації тут гості нечасті. Проте, на День космонавтики, який став ювілейним у цьому році, керівництво унікального об’єкту зробило виняток для журналістів, які разом із губернатором Хмельниччини Василем Ядухою на власні очі побачили деякі секрети супутникового спостереження. Та привітали працівників космічної галузі з 50-річчям здійснення першого польоту в космос Юрія Гагаріна.

Як пересувається «японська» радіація

Могли б дослідити у дунаєвецькому центрі, подібний до якого діє лише у Криму (та й той виконує зовсім інші державні завдання). Проте, принаймні, як розповідає начальник центру Олександр Глущенко, такої команди, а точніше замовлення від держави не було. До речі, центр був створений у 1974 році. Тоді це був командний пункт єдиної системи супутникового зв’язку. А з розвалом СРСР у об’єкта не лише змінилася назва, а й призначення. Лише з часу останнього приїзду на режимний об’єкт представників ЗМІ (а відбулося це у 2001 році) тут було закуплено більше, ніж на 10 мільйонів гривень нової апаратури. Олександр Михайлович каже, що це дозволило зробити контроль за навігаційним полем у декілька разів точнішим. Зокрема, знімки, які роблять у центрі за допомогою вітчизняних та іноземних космічних апаратів (супутників), допомагають зафіксувати об’єкти восьмиметрової довжини. Хоча, дехто з присутніх висловив думку, що апаратура, якою користуються у центрі є ще точнішою. Це потрібно, до прикладу, для попередження терористичної діяльності. Та директор центру скромно повідомив, що ця діяльність не входить у компетенцію ЦПОСІ…

За 1500-2000 доларів можна замовити космічні знімки сусідського городу

А ось щодо основних офіційних напрямків діяльності центру, з ними, між іншим, можна ознайомитися й на офіційному сайті об’єкта (dzz.gov.ua), то якщо коротко, та людською мовою, це - проведення сеансів управління космічними апаратами та прийом, збір та обробка інформації з космосу, котре дозволяє досліджувати глобальні зміни, які відбуваються в атмосфері Землі, в океані та на суходолі. Зокрема, у центрі збирають та аналізують інформацію для Міністерства надзвичайних ситуацій України, скажімо, для прогнозування ситуації з повенями чи катастроф екологічного та техногенного характеру (площ згарищ, забруднення тощо) та контролю рівня забруднення водоймищ. Скажімо, у центрі можна змоделювати затоплення будь-якого населеного пункту в результаті можливого руйнування дамби. А згодом розрахувати площі та межі затоплення.
Також спеціалісти режимного об’єкта складають метеопрогноз та моніторять сільськогосподарські угіддя. Для аналізу грунтів, визначення реальної площі посівів сільськогосподарських культур і, навіть, передбачення врожайності. Між іншим, минулого року обласна державна адміністрація також замовляла у центрі сільськогосподарський моніторинг. Так ось, за словами голови адміністрації Василя Ядухи, прогнози центру збіглися із результатами жнив на 95%! Цікаво, що замовити послуги ЦПОСІ може й кожний житель України. Для цього необхідно звернутися до центру та викласти, в середньому, близько 2000 тисяч доларів. Після чого ви можете отримати найточніші супутникові знімки бодай сусідського городу.
До речі, збір інформації відбувається за допомогою величезних супутникових тарілок, які красуються на дахах будівель. Вага однієї з них має понад 55 тонн та обертається вона, для такої махини, з чималою швидкістю – дев’ять градусів на хвилину(?). Саме через такий величезний «локатор» інформація надходить на монітор та аналізується спеціалістами центру.

Годинник, який завжди запізнюється

І таке пристосування є у ЦПОСІ. Проте, незважаючи на те, що електронний годинник завжди показує час, який відрізняється від «київського», він вважається найточнішим в Україні. Саме за допомогою нього, згідно загальноприйнятих світових стандартів, стежать за синхронізацією приладів Єдиного часу в Україні. А воно, як виявилося, від українського відстає на три години.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую