ye-logo.v1.2

Такої епідемії, яку спровокував коронавірус, у світі не було 102 роки

Суспільство 4898
Залишаючись вдома вже сьогодні, кожен з нас може врятувати декілька життів
Залишаючись вдома вже сьогодні, кожен з нас може врятувати декілька життів. Фото: thesun.co.uk

Коронавірус: чому ми маємо сидіти вдома.

 Коронавірус з’явився лише в грудні минулого року, а наразі Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) офіційно визнала хворобу глобальною пандемією. «Китайський», як його називали, вірус розійшовся майже всім світом. Кількість людей, інфікованих ним, сягнула понад 220 тисяч (дані станом на 19. 03. 2020 року). Хвороба прослизнула на всі континенти, окрім Антарктиди. І темпи розповсюдження вірусу поза Китаєм стали швидшими, ніж всередині самої країни, де зародилася недуга.

З усім, що зараз відбувається навколо теми коронавірусу, дуже складно вирішити, що робити сьогодні кожному з нас. А діяти потрібно вже і невідкладно. В Україні вживають заходів, щоб не допустити стрімкого поширення коронавірусу всередині країни, впроваджуючи жорсткий режим пересування, вводять обмеження в громадських місцях та навіть штрафи за порушення правил карантину... І дуже важливо в цей момент зрозуміти, що відповідальність за поширення вірусу – на кожному. Бо його поширюють люди. Тому карантин – це надзвичайно важливо. Залишаючись вдома вже сьогодні, кожен з нас може врятувати декілька життів.

Чого нас навчила епідемія «іспанки»

Самоізоляція та суворий карантин – саме ті заходи, які є одними із найважливіших уроків «іспанки» – найбільшої за смертністю пандемії грипу 1918 року. Протягом 18 місяців 102 роки тому «іспанкою» заразилося близько третини населення планети, а померло, за різними підрахунками, від 20 до 100 мільйонів людей. І це тоді, коли іспанський грип ширився світом повільніше, ніж коронавірус сьогодні. Він не «пересувався» так масово літаками, залізницею чи автомобілями. Але на Землі майже не залишилося країни, яка б уникнула його жахливих наслідків. Утім, деяким місцевостям таки вдалося не допустити епідемії. Насамперед, завдяки методам, які ми застосовуємо 100 років по тому. Так одне селище на Алясці залишилося майже неураженим «іспанкою», бо місцева влада закрила школи, заборонила громадські зібрання та заблокувала доступ до села з головної дороги.

Це була старовинна версія карантину, який запроваджують сьогодні в регіонах зі спалахом коронавірусу. Це ті заходи, яких не варто боятися, а треба виконувати. Учені та уряди засвоїли один з найважливіших уроків «іспанки»: в епідемії є можливість ширитися світом швидше, ніж раніше. І лікування кожного окремого випадку вже недостатньо. Для боротьби з пандемією вони мають відправляти на карантин усіх, в кого з’явилися ознаки хвороби, та обмежувати пересування людей, щоби хвороба згасала.

Томас Пуейро, автор публікацій у галузі охорони здоров’я: «Це вже було доведено в минулому. Якщо узагальнити висновки з пандемії грипу 1918 року, то вийде, що вживши заходів на 20 днів раніше, вдвічі б зменшився рівень смертності». Фото: uk.wikipedia.org

Єдиний спосіб зупинити епідемію – обмежити соціальні контакти. Не завтра. Сьогодні.

Держави одна за одною закриваються на карантин. Щодня Центр системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Гопкінса оновлює дані щодо заражених, вилікуваних та померлих від коронавірусу Covid-19. Однак, як пише The Washington Post, експерти припускають, що випадків захворювання набагато більше, ніж офіційно зареєстровано. У деяких людей симптоми можуть бути майже непомітними, а іноді – взагалі відсутніми. І тому інфіковані навіть не замислюються над тим, не усвідомлюють, що переносять вірус.

Однак короновірус поширюється зі швидкістю у геометричній прогресії: спочатку непомітно, а потім – обрушується як сніг на голову. Томас Пуейро, американський бізнесмен, детально проаналізував цифри, що свідчать про випадки зараження коронавірусом, кількість смертей, темпи його поширення і розповів про те, чому кожному варто задуматися про самоізоляцію під час пандемії коронавірусу.

«Коронавірус наближається до вас. Спочатку поступово, але потім раптово. Це лише питання днів. Може, тижня чи двох. І коли це станеться, система охорони здоров’я просто не витримає. Ваші співвітчизники отримуватимуть медичну допомогу в передпокої. Виснажені медичні працівники не витримуватимуть напруги. Деякі з пацієнтів помруть. Медикам доведеться вирішувати, якому пацієнту давати кисень, а якого лишати помирати. Наразі єдиний спосіб запобігти цьому – обмежити соціальні контакти. «Не завтра. Сьогодні. Тобто зробити так, щоб якомога більше людей лишалися вдома вже сьогодні. Так, вас може охопити страх. А якщо я занадто панікую? Але за 2–4 тижні, коли майже всі країни світу перебуватимуть в ізоляції, кілька дорогоцінних днів обмеження за вашим рішенням врятують чиїсь життя», – йдеться у його зверненні.

Він також говорить про те, що кількість випадків зараження коронавірусом зростала у геометричній прогресії, допоки Китаю не вдалося стримати вірус. Але він перетнув кордон країни і надзвичайно швидко поширюється у десятках країн.

Томас Пуейро пояснює, чому важливо врахувати досвід Китаю. До того, як десятки китайських міст пішли на карантин, кількість реальних випадків зараження вірусом зростала з неймовірною швидкістю. Щойно Ухань закрили, а людей закликали залишатися вдома, поширення вірусу сповільнилося. Аналізуючи цифри та ситуацію в провінції Хубей, яка найбільше постраждала від коронавірусу, Томас Пуейро зазначає, що якби влада Хубею оголосила карантин 22 січня, а не 23-го, то кількість випадків зараження можна було б скоротити на цілих 20 тисяч. Коли карантин було оголошено ще в 15 містах, кількість реальних випадків зараження стала поступово зменшуватися. І саме завдяки цим заходам, вжитим у Китаї наприкінці січня, вірус вдалося зупинити і не допустити надалі його стрімкого поширення.

Не панікуйте, але й не будьте легковажними

Оскільки вірус поширюється швидко, а симптоми у людей починають проявляються пізніше, варто кожному усвідомити масштаб проблеми до того, як вірус пануватиме країною. Не панікувати, але й не заспокоювати себе на кшталт, «так у нас всього кілька випадків…», «коронавірус десь далеко, а не в нас…», «чому я маю змінювати своє звичне життя через якийсь вірус…» Легковажність може обійтися занадто дорого.

Що ж робити? Зараз ми вже маємо пандемію. Але ми можемо зменшити її наслідки. Найпростіше, що ми можемо зробити і що працює, – це обмежити соціальні контакти: сидіти вдома, наскільки це можливо, допоки вірус не відступить.

«Уникайте людних місць та виходьте з дому лише за необхідної потреби», – дає пораду Міністерство охорони здоров’я України. Особливу увагу радить приділити літнім людям, адже вони перебувають у групі ризику. Їм треба бути максимально обережними та за можливості залишатися вдома. А близьким у цей період – особливо свідомими: літні батьки зараз найбільше потребують уваги та турботи. Забезпечте їх усім необхідним, купіть продукти ліки, побутові товари, аби мінімізувати потребу відвідувати місця масового скупчення.

Чому коронавірус небезпечний

Наукові дослідження показують, що цей вірус може передаватися на відстані 2 метрів при чханні чи кашлі. Якщо інфікована людина кашляє або чхає, прикрившись руками, а потім торкається ними різних поверхонь, там осідають частки зараженої слини. Ще один з небезпечних способів передачі вірусу – через поверхні: на них вірус може жити багато годин і навіть днів. Особливо на металевих, керамічних і пластикових. Це означає, що дверні ручки, поручні в громадському транспорті чи на сходових майданчиках або кнопки ліфтів, вимикачі освітлення можуть бути джерелами зараження. Тому важливо часто мити руки або за потреби дезінфікувати.

Від моменту зараження до появи симптомів хвороби може минути декілька днів. Спершу казали, про 14 днів, але були випадки, що від зараження до появи симптомів минало 20 і більше днів. 8 з 10 людей переносять інфекцію Covid-19 у легкій формі. Головні симптоми – лихоманка і кашель. Така стадія триває близько тижня і людина одужає, якщо її імунна система переможе вірус. Проте іноді Covid-19 може спричинити серйозніший стан, викликаючи важку форму пневмонії. Тоді деяким людям потрібен апарат для вентиляції легенів, який допомагає їм дихати. Вважають, що така форма Covid-19 зачіпає близько 14 відсотків хворих. Якщо імунна система не долає вірус, виникає реальний ризик смерті. У 3,4 відсотка, за інформацією ВООЗ, коронавірус має летальні наслідки.

Хто в зоні ризику

Імунологи зазначають, що важкість перебігу хвороби, спричиненої коронавірусом, в першу чергу залежить від віку та наявності супутніх захворювань. В зоні ризику ті, хто має хвороби дихальної, серцево-судинної систем, діабет. У дітей хвороба протікає в легкій формі, і в більшості випадках вони виходять з неї без будь-яких супутніх патологій. Отож, навіть якщо ви себе заспокоюєте, що ви не в зоні ризику, і задаєтеся питанням, навіщо вам сидіти вдома, подумайте про тих, кого ви наражаєте на небезпеку. Бо можете розносити вірус навіть тоді, коли хвороба ознак не подає. І для когось ваша легковажність вартуватиме життя…

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую