ye-logo.v1.2

Надвір поодинці, оплески з балкону: хмельничани про карантин в Іспанії

Суспільство 3447
Порожні вулиці Мадриду
Порожні вулиці Мадриду. Фото: Олега Гулеватого та Івана Столяра

Як переживає пандемію країна, в якій кількість заражень коронавірусом перевищила сто десять тисяч.

Іспанія є другою після Італії найбільш постраждалою країною у Європі за кількістю загиблих від коронавірусу. Станом на друге квітня в країні зафіксовано понад сто десять тисяч хворих, з них більше десяти тисяч летальних випадків (згідно з картою поширення коронавірусу від Центру системних досліджень та інжинірингу при Університеті Джона Хопкінса).

Щоб зупинити епідемію, в Іспанії введено низку суворих карантинних заходів. Більшість магазинів і підприємств зачинені. Рух людей суворо обмежений. Виходити надвір можна лише з поважної причини, яку потрібно довести. Ходити дозволено по одному, в автомобілях їздити – теж поодинці. За порушення правил – штраф.

Про те, як змінилося життя іспанців після запровадження карантину, як у країні переживають пандемію коронавірусу, сайту «Є» розповіли двоє хмельничан, які наразі проживають у Мадриді. Своїми спостереженнями поділилися Іван Столяр і Олег Гулеватий.

Надзвичайну ситуацію оголосили 14 березня

Тоді було призначено закрити усі заклади дозвілля та розваг, частину магазинів. Як згадує 31-річний Іван Столяр, який останні кілька років проживає в столиці Іспанії, вже наступного дня не працювали торгово-розважальні центри, дрібні магазини.

Відвідувати розважальні зони заборонено
Дитячі майданчики теж закриті обмежувальною стрічкою
Закрите усе, крім продуктових супермаркетів, аптек
Про карантин нагадують інформаційні таблички
Вулицями міста можна пересуватися тільки з нагальної потреби

«Навіть китайські продуктові магазини закрили. Залишилися працювати тільки продуктові супермаркети і аптеки. Нам сказали зайвий раз не виходити надвір, але це не було дуже суворо, - каже Іван. – З часом карантин посилили. Тепер штрафи за порушення правил карантину від 100 євро і до кількохсот тисяч. До прикладу, в автомобілі дозволено їхати лише одній людині – водію. За перевезення пасажира штраф 600 євро».

Нині на роботу в Мадриді виходять тільки працівники тих сфер, які є «базовими» для життєдіяльності. Це працівники продовольчих магазинів, АЗС, комунальних служб, фармацевти, медики, водії громадського транспорту. До слова, на відміну від України, в Іспанії продовжують працювати усі види громадського транспорту.

Громадський транспорт у Мадриді курсує
У метро та потягах майже порожні вагони.

«У нас продовжують курсувати автобуси, метро, поїзди. Тобто, працюють всі транспортні сполучення. Їх скоротили на 50%, але все працює за графіком. Цим транспортом користуються люди, які продовжують ходити на роботу. Мадрид великий, він складається з семи віддалених районів. Через це ходять і метро, і поїзди. Щоб мешканці інших районів могли дістатися до роботи, - пояснює хмельничанин. – Їм роздруковують спеціальні сертифікати, на яких фірма ставить печатку. Це означає, що людина має право працювати і може їздити громадським транспортом. Конкретних обмежень по максимальній кількості людей в салоні немає. Але з власних спостережень можу сказати, їздить по три-чотири людини».

Пересуватися по одному

Просто так громадянам заборонено виходити з дому. Для цього має бути нагальна потреба – крім роботи, це може бути закупівля продуктів, ліків, відвідування медичних закладів, або ж потрібно вигуляти домашнього улюбленця. 

Ходити дозволено по одному, тримаючись метрової дистанції з перехожими. «Якось, приблизно через тиждень після початку карантину, ми вийшли прогулятися. Нас було троє, ми сіли відпочити на лавочці і до нас викликали поліцію. Тоді ще дозволялося ходити людям по двоє, а зараз лише по одному і з поважних причин, - каже Олег. – Вчора знову зупинила поліція, коли я виходив в магазин. Це була центральна вулиця і на той момент там ходило багато людей. Тож полісмени розганяли всіх по домах. У магазині мені наголосили, щоб я взяв з собою чек. Саме його я і показав поліції як доказ, що гуляв не просто так».

Олег Гулеватий розповів, як у Мадриді переживають карантин.

Як розповідають хмельничани, продуктів у магазинах вистачає. Ажіотаж був у перший тиждень карантину, тоді громадяни «розчищали» полиці супермаркетів. Невдовзі заспокоїлися, а розкуплені продукти довезли. У магазинах теж потрібно дотримуватися мінімальної дистанції, тому черги за продуктами розпочинаються на вулиці.

Черга в магазин за продуктами.
Позначки, щоб дотримуватися дистанції біля каси

«У нас вже майже сто тисяч хворих. У новинах лякають, що не вистачає всім місць у госпіталях та апаратів штучної вентиляції легень. Показують сюжети, де люди на підлозі лежать. Нам залишається берегтися, - ділиться Іван. – Поки що карантин до середини квітня. Оплату квартири, як і оплату комунальних, ніхто не відміняв. Є тільки директива Уряду, що за оренду квартири можна взяти кредит в банку без відсотків на пів року. Частину тих, хто працював офіційно, звільнили. Тепер вони отримують допомогу від держави, це 75% від зарплати».

«У наших групах в месенджерах дуже просили не їхати в Україну. Закликали залишитися в Іспанії, щоб не привезти в Україну заразу»

«За кілька днів після оголошення надзвичайної ситуації, був спеціальний рейс з Іспанії до України. Але я квиток на літак додому купити не зміг, не вистачило місця, - пояснює Олег Гулеватий. - 27 березня ще був один рейс з Іспанії. За квиток тоді треба було віддати 260 євро, хоча раніше я брав квитки за 70 євро. Однак і цього разу не вдалося. Тепер мій день проходить так: ліжко-балкон, ліжко-балкон-кухня».

Поки карантин триває, у Мадриді шукають способи підтримати один одного. Щовечора іспанці влаштовують флешмоб, щоб подякувати медикам.

«Я бачу людей тільки увечері, коли всі хлопають. О восьмій годині вечора всі виходять на балкон, включають гімн Іспанії і протягом п’яти хвилин аплодують. Дехто ще й вмикає світломузику. Гул чути здалека. У цей момент на балкони виходять майже всі», - каже Олег.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую