ye-logo.v1.2

Як на Кам’янеччині розведення равликів поєднали з туризмом

Суспільство 7254
«Я працював юристом, - розповідає Сергій Ланчук. - Та в житті настав такий момент, коли я задумався про власну справу»
«Я працював юристом, - розповідає Сергій Ланчук. - Та в житті настав такий момент, коли я задумався про власну справу». Фото: Надане Сергієм Ланчуком

Сергієві Ланчуку довелося стати і зоотехніком, і ветеринаром, і підприємцем, і навіть… екскурсоводом.

Нові напрямки сільського господарства освоюють фермери на Хмельниччині. До традиційних свинарства та молочного тваринництва додаються дещо екзотичніші. Наприклад, є ферми з розведення кіз, овець, невеличкі страусині ферми. Є такі, де розводять африканських сомів, а дехто… їстівних равликів.

Равликівництво як агронапрямок для Хмельниччини, як і, власне, в Україні, досить новий. Проте, в останні декілька років він набуває все більшої популярності. Адже поки є нішевим бізнесом, а отже є перспектива знайти свого споживача та ринки збуту для продукції досить високі.

«У перший рік равлик біг попереду мене, а я за ним не встигав…»

Сергій Ланчук, юрист за професією, мешканець села Голосків, що біля Кам’янця-Подільського, ще декілька років тому й гадки не мав, що докорінно змінить напрямок роботи і, замість юриспунденції… розводитиме равликів.

«Я працював юристом, - розповідає Сергій Ланчук. - Та в житті настав такий момент, коли задумався про власну справу. Хотілося спробувати якийсь новий напрямок, щось таке, чим не перенасичений наш ринок. І якось випадково побачив сюжет про равликову ферму. На той час на Кам’янеччині не було нікого, хто б їх вирощував. Та й в Україні равликовий бізнес – це ще досить новий напрямок. І, як виявилося, він не такий простий, як здається на перший погляд. З одних інтернет-роликів специфіки цього агронапрямку не пізнаєш. Тому для початку пройшов навчання у досвідченіших равлиководів. Хоча, якщо відверто, найкорисніший досвід – власний. Лише на практиці починаєш розуміти усі нюанси справи – від відбору ікри – до ринків збуту».

Починав бізнес Сергій з невеликих масштабів, щоб зрозуміти процес розведення равликів. Фото: автора

Починав бізнес Сергій з невеликих масштабів, щоб зрозуміти процес розведення. Зізнається, дещо ошелешив родину, розповівши, чим саме хоче займатися.

«Утім, дехто думає, що розведення равликів – це просто: випустив їх на травичку і чекаєш результатів, - каже Сергій. - Насправді - це багатоетапний процес, який має чимало нюансів. На кожному етапі є такі дрібниці, які пізнаються лише на практиці. Тому мені довелося стати і зоотехніком, і ветеринаром, і підприємцем, і навіть… екскурсоводом».

Починав усе з переобладнання приміщень та підготовки поля. Не кидаючи основної роботи, працював вечорами та ночами.

Читайте також: Зіньківську ковбасу внесли до енциклопедії української гастроспадщини

«Вийшло так, як казали мені мої вчителі, – равлик біг попереду мене, а я за ним не встигав, - пригадує Сергій. - Розпочинав з облаштування маточника. Купив 70 кілограмів маточного поголів’я равликів роду Helix aspersa Muller з розрахунку виростити з нього три тонни готової продукції. Цей вид користується більшою популярністю в Європі і підходить для сфери харчування. Адже все, що є всередині його мушлі, можна споживати. Також в Україні ще вирощують Helix aspersa Maxima. Вони схожі, але більші за розміром. І найменше розводять равликів виду Helix pomatia – це виноградні равлики, дикі по-простому, які, до речі, найбільше популярні у Франції. Загалом, уся сфера збуту равликів направлена на Європу».

Щоб равлики почали відкладати ікру потрібно створити ідеальні умови

Равликів Сергій планував виростити за сезон, який починається наприкінці лютого – в березні та закінчується у вересні-жовтні.

«Тут вже починається фермерство, де потрібно враховувати безліч нюансів: погоду, зовнішні фактори, харчування... – пояснює чоловік. - Адже равлика потрібно виростити за теплі місяці. У маточнику обов’язковий контроль температури, вологості, які змінюються в залежності від дня та ночі, контроль освітлення. Також мають бути встановлені туманні зрошувачі, адже равлик любить, коли йому волого…»

Розпочинав Сергій справу з облаштування маточника. Фото: надане Сергієм Ланчуком

У маточник, розповідає Сергій, равликів виселяють зі стану гібернації (глибороко сну). Відгодовують, щоб вони почали спаровуватися на відкладати ікру. Для цього потрібні горщики, наповнені спеціальним торфом певної вологості.

Словом, мають бути створені ідеальні умови для того, щоб равлики почали відкладати ікру. Можливо, саме тому вона нині є однією з найдорожчих в світі.

Для відкладання ікри равликам потрібні горщики, наповнені спеціальним торфом певної вологості. Фото: надане Сергієм Ланчуком

Вага відкладеного равликом кокона, в якому від 80 до 120 ікринок, близько трьох грамів, вона дуже легка. Тому, щоб назбирати кілограм, потрібно дуже багато ікри. І сам процес її добування – дуже кропіткий. Адже відкладають равлики її в землю.

Вага відкладеного равликом кокона, в якому від 80 до 120 ікринок, близько трьох грамів, вона дуже легка. Фото: автора

Далі ікру вибирають та переносять до інкубатора – приміщення з певною вологістю та температурою, де в подальшому контролюють процес вилуплення равликів.

Поле для равликів засівають спеціальним гібридом

«Мальок виселяємо на поле в квітні-травні, як спаде загроза заморозків, - розповідає Сергій. - Літній вольєр для равликів також потребує спеціальної організації. Дуже важливо не перенаселити поле, витримувати технологію, аби равлики виросли до достатніх розмірів. А ще потрібні система відлякування птахів, зрошування та огорожа, аби равлики не розповзлися. Хтось використовує таблетовану сіль, я ж італійську сітку, виготовлену спеціально для равликових полів».

«Мальок виселяємо на поле в квітні-травні, як спаде загроза заморозків», - розповідає Сергій. Фото: надане Сергієм Ланчуком

Перетворивши в перший рік десять сотих городу на равликове поле Сергій здивував усіх в околиці. Особливо - дерев’яними щитами, якими, під певним кутом, встелене поле. Такі щити необхідні равликам для затінку. А ще їх використовуються як годівниці.

«Поле засіваю спеціальною гібридною рослиною - перко, - каже господар. - Це схрещена пекінська капуста з ріпаком. Вона потрібна для малька, адже дуже багата білком. Також догодовую равликів зерновим кормом. Оскільки в нас не так багато теплого періоду, то його потрібно відгодувати за літо. Дорослого віку та розмірів, за правильної технології вирощування, вони досягають до кінця липня – початку серпня. Тоді равликів поступово починаємо вибирати з поля. З тих, які підросли найпершими, формуємо маточне стадо та залишаємо на розмноження».

Перетворивши в перший рік десять сотих городу на равликове поле чоловік здивував усіх в околиці. Фото: надане Сергієм Ланчуком

Решту равликів сортують та «миють» – це процес, коли протягом 4-5 днів равлик п’є лише воду. Це роблять для того, аби він очистив кишківник (адже він повністю їстівний). Потім, щоб равлик заснув, його підсушують (він впадає в стан гібернації – глибокого сну) та переносять в холодильне приміщення, де равлики можуть зберігатися пів року. Саме в такому стані формують партії, які, зазвичай, відправляють за кордон.

Фермерство поєднав з… туризмом

Сергій Ланчук зізнається, що перший рік вирощування равликів був непростим, але методом спроб та помилок він отримав саме той досвід, щоб зрозуміти: це не був експеримент лише на рік, а справу він продовжуватиме. Тому покинув роботу юриста, збільшив обсяги маточного стада до 500 кілограмів, розширив поле у два з половиною рази та… почав розвивати туризм.

«Хоч про це воліють не говорити вголос, але переважно, в минулі роки, ринки збуту равликів, все ж, переважали вітчизняні. Експорт потроху розвивається, але це непросто. В минулому році вже 17 підприємств в Україні мали право експортувати равликів за кордон. Такі партії формуються від 20 тонн. Тому фермерам з невеликими обсягами потрібно об’єднуватися, щоб мати вихід на експорт. Основними споживачами наших равликів були Іспанія, Італія, Португалія… Однак карантин вніс свої корективи, тому доводиться знову шукати нові ринки збуту та нові рішення. І я подумав: а чому б не поєднати фермерство та… туризм».

Цього літа Сергій облаштував на городі показову ділянку з равликами для екскурсій, а туристичні фірми, в пошуку нових ідей для розвитку внутрішнього туризму залюбки почали возити до нього екскурсійні тури. Фото: надане Сергієм Ланчуком

Відтак, цього літа Сергій облаштував на городі показову ділянку з равликами для екскурсій, а туристичні фірми, в пошуку нових ідей для розвитку внутрішнього туризму залюбки почали возити до нього екскурсійні тури.

«Протягом усієї минулої зими я вчився готувати ескарго (вишукана, делікатесна закуска кухонь Середземномор'я. Назва походить від французького слова «escargot», що значить «їстівний равлик». – авт..). Шукав рецепти, експериментував з соусами. Відтак, літні екскурсії на равликову ферму ми поєднали з дегустацією страв з равликів. Нині готуємо дегустаційні набори ескарго з соусами п’ятьох різних видів. Для дітей – бургери з філе з равликового м’яса. А ще канапки з равликовою ікрою, паштет. У нашої родини є мрія відкрити невеличкий ресторанчик, де подаватимемо страви з м’яса равлика. Воно не лише смачне, а й поживне. Містить 70 відсотків білків, амінокислоти, омега 3, тому його цінують на рівні з морепродуктами. Равликів можна маринувати, робити заправки до макаронів рису, супи... Тому я справді мрію поширити культуру споживання равлика і в нас».

Сергій мріє поширити культуру споживання равлика і в нас. Фото: надане Сергієм Ланчуком

Загалом, в Україні равликівництво розвивається всього декілька років. Утім, цей напрямок на державному рівні уже хочуть ввести в галузь тваринництва. А це означає, що тоді фермерам можна буде претендувати на дотації чи іншу державну підтримку. За кордоном же усіх тонкощів цієї галузі уже давно навчають в інститутах. У нас ще поки, щоб стати спеціалістом равликового бізнесу, потрібно вчитися на власному досвіді, на власних помилках та досягненнях.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую