ye-logo.v1.2

Люди лізуть у петлю

Суспільство 8717
Фото: Євгенія Дорофєєва

Жителі області все частіше накладають на себе руки через економічні негаразди.

Хоча, точної статистики причин самогубств у регіоні немає, спеціалісти твердять: неможливість забезпечити родину, борги та економічна нестабільність, ось - основні причини, які штовхають накласти на себе руки.

Повісився через 10 000 доларів
На початку травня у власній квартирі в одній з багатоповерхівок на вулиці Прибузькій, що у обласному центрі, повісився 27-річний хлопець. У молодого чоловіка залишилася дружина з маленькою дитиною на руках. За шість місяців до трагедії чоловік втратив добре оплачувану роботу провідного спеціаліста у компанії з іноземними інвестиціями. Як згодом з'ясувалося з розповідей дружини самогубці, він увесь цей час безуспішно шукав роботу за спеціальністю. Через безвихідь влаштувався працювати торговим агентом із заробітком меншим від попереднього. Зрозуміло, що родині довелося відмовитися від багатьох раніше доступних речей. “Після звільнення чоловік помінявся просто на очах, - розповідає дружина померлого. - Почав переживати, що з ним все менше спілкувалися колишні колеги з якими ми раніше товаришували. Я намагалася його заспокоїти. Та від цього він ще більше дратувався. Тому, останнім часом я намагалася не торкатися теми грошей. Та найбільше чоловіка дратувало те, що він, людина з вищою освітою, працював торговельним агентом. Мені здається, що останньою крапкою стала вимушена продаж автівки через хворобу його батька...” Буквально через декілька днів після операції, яку зробили його батькові дружина хлопця знайшла його повішаним у ванній кімнаті...
Тридцятидев'ятирічний городоччанин наклав на себе руки на горищі власного будинку. До трагедії приватний підприємець разом з бригадою займався ремонтними роботами. Сусіди кажуть, що у своїй передсмертній записці, яку він залишив дружині та двом дітям, написав лише, що не в змозі повернути борг у 10 тисяч доларів...
Директор автомобільного салону у Хмельницькому застрелив себе у власній автівці після того, як з банківського рахунку зникло 250 тисяч гривень, які він заплатив за кредит. До цього чоловіка звинуватили київські партнери у тому, що він привласнив кошти. Вже після смерті з'ясувалося, що то була банківська помилка...
За шість місяців поточного року лише на хмельницький міський телефон довіри “1550” надійшло 11 телефонних дзвінків від жителів обласного центру з повідомленням про те, що вони хочуть покінчити життя самогубством. За словами куратора телефону довіри, раніше така кількість дзвінків з подібними повідомленнями, надходила за рік. “Звісно, що причини, через які люди хочуть позбавити себе життя, найрізноманітніші. Та половина стосується неможливості виплатити борги, - каже пані Тетяна. - Ось і цьогоріч із 11 повідомлень про бажання звести рахунки з життям, п'ять — через неможливість виплатити кредит”.
Чоловіки зводять рахунки з життям частіше, ніж жінки
Лише за останній тиждень травня на Хмельниччині покінчили життя самогубством четверо чоловік. Усі вони наклали на себе руки через повішання. Причини кожного такого випадку достеменно невідомі, та й самі спеціалісти кажуть, що точної статистики причин самогубства ніхто не веде. Проте, за словами головного лікаря обласного психоневрологічного диспансеру Лілії Брухнової, останнім часом на Хмельниччині зріс відсоток самогубств, які стаються саме через економічну нестабільність в країні. За словами спеціаліста, якщо раніше серед тих, хто накладав на себе руки, були переважно люди з психічними хворобами, то нині лізуть у петлю та п'ють пігулки цілком психічно здорові українці. Хоча, зауважує лікар, якщо людина виношує думки про суїцид, вона вже знаходиться у реактивно-депресивному стані, тобто, як мінімум - потребує психокорекції.
Як розповідає Лілія Степанівна, якщо про причини суїіцидальної поведінки говорити важко (необхідно вивчати, кожний випадок окремо), то про фактори, що призводять до суїцидального ризику, можна розповідати багато. Зокрема, це вік 45 років і старше, алкоголізм, імпульсивні чи агресивні риси в анамнезі, госпіталізація і лікування в психіатричній лікарні, втрата близької людини, важке соматичне хронічне захворювання (наприклад, рак), втрата роботи або вихід на пенсію, самотність, втрата близької людини, ігроманія (неможливість віддати борги, про які не знають близькі люди) та затяжний перебіг нападу депресії.
Депресія нині є одним з найчастіших і економічно значущих розладів людини. У будь-який момент часу цей розлад відзначається, принаймні, у 5 відсотків населення. Кожні 40 секунд у світі відбувається суїцид, 50-60 відсотків цих людей страждали на депресію.
“Жінки страждають депресією вдвічі частіше, ніж чоловіки. Характерний вік початку розладів - середина життя (30-40 років), - розповідає Лілія Степанівна. - Тобто, так звана криза “середнього віку”, коли доросла людина ніби аналізує те, що їй вдалося зробити за цей період життя. Ось тут і спливають усі моменти своєї не реалізації”. Цікавий нюанс, та незважаючи на те, що жінки страждають на депресію частіше, випадків самогубства серед них в чотири рази менше, ніж серед чоловіків. Спеціалісти пояснюють це тим, що традиційно на останніх лежить більша відповідальність за фінансове благополуччя близьких, та й маючи депресивний настрій, вони менше звертаються за кваліфікованою допомогою. А за словами куратора хмельницького міського телефону довіри, їх клієнтами стають переважно чоловіки 35-45 років та жінки від 25 до 40.
“Основні симптоми депресії: пригнічений настрій (у побуті - туга, сум, смуток), зниження активності, енергійності, рухова загальмованість, а також зниження здатності думати, втрата колишніх інтересів і здатності отримувати задоволення, - розповідає головний лікар психоневрологічного диспансеру. - Якщо у людини виявляється цей розлад, психіатр призначає йому медикаментозну терапію антидепресантами і психотерапію. 75-80 відсотків депресивних хворих після курсу лікування більше ніколи не повертаються в депресивний стан”. Проте, за словами Лілії Степанівни, необхідно розділяти депресивний стан та суїцидальний настрій. Останній виникає тоді, коли людина вже не бачить себе у соціумі та не ототожнює з навколишнім світом.
Підлітки ріжуть судини заради шантажу
Випадок, який стався наприкінці минулого року у Славуті, сколихнув увесь район. У місцевому ліцеї вихователька знайшла у кімнаті гуртожитку одну із учениць престижного навчального закладу. Дирекція ліцею навідріз відмовилася коментувати “Є Поділлю” ситуацію навколо випадку самогубства, посилаючись на те, що про це попросили батьки дівчини. Проте, нам вдалося поспілкуватися з однокласниками. За їхніми словами, дівчина наклала на себе руки через кохання. У своєму рідному селі вона зустрічалася з хлопцем, котрий був старший за неї на декілька років. Коли учениця довідалася, що вона завагітніла, одразу розповіла усе коханому, та той зрікся її та дитини. Ось тут у підлітка й почалися нервові зриви: спочатку зрада коханого, потім сварка з батьками й нарешті аборт. Позбувшись дитини, коханий до дівчини, незважаючи на усі сподівання, так і не повернувся...
За словами Лілії Степанівни, в цілому самогубців більше серед чоловіків від 40 років та молоді до 18 років. Серед підлітків, котрі зводять рахунки з життям, в основному дівчата, приблизно близько 80 відсотків. За словами спеціаліста, як правило, спроба суїциду — це своєрідний шантаж на дію чи якусь заборону батьків. Останнім часом причиною стає й неможливість мати ті блага, котрі мають однолітки з оточення підлітка. Тобто, знову ж економічні негаразди. “Більша частина підлітків, котрі ріжуть собі вени, чи п'ють пігулки, таким чином привертають до себе увагу, - пояснює Лілія Брухнова. - Вони підсвідомо сподіваються, що їх врятують. Загалом не тільки школярі, а й студенти, що йдуть на самогубство, відрізняються інфантилізмом. Це абсолютно незрілі особистості, хоча вони повноцінно фізично і фізіологічно розвинуті, але "голова" знаходиться все ще в дитячому стані. Немає відчуття відповідальності, здатності прогнозувати наслідки своїх дій. Такі молоді люди реагують на те, що відбувається, зовсім по-дитячому. Через психологічний інфантилізм молоді люди не можуть відповідати за свої вчинки і приймати по-дорослому виважене і правильне рішення. Підлітки навіть не намагаються вирішити конфлікт з батьками шляхом переговорів і обговорення у конструктивному руслі. Безкомпромісність, невміння знаходити вихід з конфлікту, плюс неповага до батьків - це одна з характерних рис молодих самовбивць.
Лікарі відзначають, що пік суіцидної активності припадає на старший підлітковий вік (14-16 років). На жаль, самогубства вже стають типовою реакцією підлітків на кризові ситуації в їхньому житті. Отож, за словами Лілії Степанівни, людина, котра насправді вирішила звести рахунки з життям, зазвичай, має на це досить вагому причину. Якщо батьки щось підозрюють, але не бачать ніяких зовнішніх причин, це дзвінок про те, що необхідно більше спілкуватися з дитиною. Якщо дитина або близька до вас людина обмовилася про самогубство, намагайтеся розпитати їх досконально. Не впадайте в істерику, не кричіть. Звичайна задушевна розмова, яких би вона вам нервів не коштувала, дасть вам набагато більше інформації. “Так, можливо, людині доведеться пройти курс лікування, можливо, одужання може затягнутися. А можливо, його проблема настільки незначна, що разом ви впораєтеся швидко, і все буде добре, - каже головний лікар обласного психоневрологічного диспансеру. - Однозначно одне: необхідно пам'ятати, що будь-яка людина може звернутися до вашого закладу, де ми анонімно проведемо психодіагностику і порадимо необхідне лікування. Головне, щоб психічне напруження не переросло у симптоматику серйозної хвороби”.
І ще одне, найчастіше спроба суїциду - це крик про допомогу, людина хоче, щоб її врятували, зупинили, полюбили і зрозуміли. Відговорити самогубців від задуманого і зупинити в потрібний момент це переважно - доля не їхніх рідних і близьких. На відміну від західних країн, також уражених суїцидальною епідемією, щоправда, зовсім з інших причин, національної програми з попередження самогубств в Україні немає.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую