ye-logo.v1.2

Реформа освіти в Хмельницькому: що буде з 10-11 класами

Суспільство 10038
До 1 вересня 2024 року звичні до часу школи І-ІІІ ступенів мають реорганізувати на початкову школу, гімназію та ліцей
До 1 вересня 2024 року звичні до часу школи І-ІІІ ступенів мають реорганізувати на початкову школу, гімназію та ліцей. Фото: з архіву

Чи вирішила місцева влада як і коли реформуватиме галузь освіти.

Ще в березні 2020 року набув чинності Закон України «Про повну загальну середню освіту», який, зокрема, передбачає і реформування шкіл. Минув майже рік, а в Хмельницькому нині батьки школярів почали обговорювати нововведення, які передбачає цей закон. У соцмережах та месенджерах доводиться зустрічати занепокоєння хмельничан, діти яких навчаються у 9 класі. Мовляв, вже з 1 вересня 2021 року в тій чи іншій школі міста не буде 10-11 класів.

Та чи правда це? Що передбачено законом? Коли слід очікувати на новації? Про це і не тільки журналіст сайту «Є» поговорив із заступником Хмельницького міського голови Михайлом Криваком.

- Хмельничани кажуть, що наче вже з нового навчального року в Хмельницькому не в усіх школах будуть 10-ті класи. Наскільки це відповідає дійсності, поясність усім, що відбувається?

- Насамперед хотів би сказати, що всі ці розмови з’явились саме завдяки документу, який лежить в мене на столі. Він був прийнятий Верховною Радою 16 січня 2020 року. Вступив у силу з 18 березня 2020 року. І саме в ньому прописані всі новації, які мають з’явитись найближчим часом, і які вже почали з’являтись в Україні. Стосовно не тільки реорганізації мережі закладів освіти, а й дуже багатьох питань функціонування освіти в цілому. Тобто цей документ (Закон України «Про повну загальну середню освіту» - прим.авт.) регламентує те, про що ви кажете. І, фактично, ті повідомлення, які зараз в різних містах України приходять до батьків, в яких класні керівники чомусь, не розумію чому, звертаються до батьків з пропозицією шукати їм для своїх дітей заклади для продовження навчання. Я ж вважаю, що для того, аби щось змінювати, по-перше треба досконало вивчити систему, а потім вже впроваджувати зміни. Що я маю на увазі – насамперед хотілось би розказати деякі основні новації, які є в законі, які стосуються мережі закладів освіти.

Законом передбачено, що до 1 вересня 2024 року, в Україні не буде загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів. Пропонується зробити реорганізацію і замість початкових шкіл, шкіл першого ступеню, створити або окремий структурний підрозділ «початкова школа» або влити його у склад другого ступеня. Тепер не буде шкіл першого та другого ступеня, а будуть гімназії. Тобто, гімназія – це 5-ті, 9-ті класи, але гімназія може мати структурний підрозділ «початкова школа». Перший ступінь - це 1-4 класи, другий ступінь – 5-9 класи, і третій ступінь це 10, 11 і 12 класи (ліцеї).

- Згідно нової української школи, це діти, які тільки пішли та вчитимуться 12 років?

- Ні, якщо, наприклад, брати те, що ми повинні вже забезпечити існування ліцею, щонайменше, до 2024 року, то ті діти, які будуть вчитися в ліцеях, вони вже навчаються. Тому, хочу сказати, що особливо цікавий момент, який зараз цікавить батьків, це коли будуть створюватись ліцеї і коли можна буде продовжити навчання у них. Це, фактично, буде школа третього ступеню. В законі прописана можливість здобувати базову освіту в ліцеї, тобто деякі ліцеї за рішенням органів місцевого самоврядування або обласної ради, можуть мати ще і гімназійні класи. Фактично школа майбутнього не може складатися з трьох ступенів. Тобто, не може бути в одній школі, відповідно до цього закону, початкових класів, гімназійних і ліцейних. Можна об’єднати два ступені, тобто школа-гімназія може мати початкові класи. Ліцей, у разі виключення, яке може зробити орган місцевого самоврядування, може мати гімназійні класи, але три ступені ці школи об’єднати не можуть.

Заступник міського голови Хмельницького Михайло Кривак каже, що не є прихильником шокової терапії в провадженні освітньої реформи

Заступник міського голови Хмельницького Михайло Кривак каже, що не є прихильником шокової терапії в провадженні освітньої реформи. Фото Артема Баландіна.

- Уточню, за новою реформою школа може складатися, це максимум, 1-9 класи, або 5-12.

- Так, так.

- Але батьки дітей-дев’ятикласників, звісно, хочуть, аби їхні діти в наступному навчальному році вчилися в 10 класі саме в тій школі, в якій вони зараз навчаються. Але є розмови, що їм доведеться переводитись в іншу школу. Отож, у Хмельницькому з 1 вересня 2021 року дійсно буде така ситуація? Чи, до прикладу, вони вже в травні цього року мають визначитися, що йдуть навчатися…

- Як і йшли раніше.

- Куди?

- Я зрозумів ваше питання. Тому що, власне, найбільшу частину своєї трудової діяльності я провів у школі. Для мене не дивина, що діти після дев’ятого класу ідуть кудись навчатися.

- Кудись, але ж не в 10-й клас?!

- До прикладу, у 14 школі, яку я очолював 14 років з чотирьох дев’ятих класів ми робили один десятий. Чомусь ніхто не задавався питанням і не робив трагедії з того, що три класи дітей ішли продовжувати своє навчання, здобувати повну загальну середню освіту в інших закладах. Це може бути медичне училище, може бути кооперативний технікум, який нині по-іншому називається – політехнічний коледж. Це можуть бути інші заклади, які гарантовано дають, наприклад, професійно-технічна освіта, інші школи, якщо ми говоримо про…

- А от давайте на прикладі, рідної для вас, 14-ї школи. Раніше було з чотирьох дев’ятих набирали один десятий. В цьому році, 2021, з цих чотирьох, я не знаю чи прийнято ще рішення, чи залишиться цей один десятий клас чи ні?

- Ви ставите конкретне питання, а я хотів би трошки по-іншому пояснити дану ситуацію. Я, коли вчився у школі, було реформування освіти, до мене теж було реформування освіти, коли працював – теж було реформування освіти. В даному випадку я не експерт, я не можу судити за депутатів Верховної Ради. Але я не вважаю, що цей документ - Закон «Про повну загальну середню освіту», абсолютно досконалий. І я бачу моменти, які просто суспільством, людьми, будуть вимагатися змінити. Тому хочу сказати хмельничанам, що, припускаючи можливість реформування реформуванням, ми не будемо поспішати з негайним виконанням цього закону вже зараз і вже в цьому році, і вже з вересня. По-перше, в нас є можливість і час детально вивчити всі аспекти цього питання. Спочатку скласти план поетапного переходу. Я вже, створивши неформальне об’єднання директорів шкіл, поставив перед ними завдання запобігти шоковому переходу. Для мене це неприйнятно. І, якщо людям буде пропонуватись реформа мережі закладів освіти в Хмельницькому, то це обов’язково буде м’який, не шоковий перехід, де мають бути враховані всі аспекти. Звичайно, дискомфорт буде для всіх учасників навчально-виховного процесу. Як для малих учнів початкових деяких шкіл, так і старших, ми говоримо вже про 5-9 класи, так і для вчителів.

Для вчителів, наприклад, те, що в одних школах в якийсь період загальне педагогічне навантаження зменшиться, а в інших – збільшиться. Дискомфорт для батьків може з’явитися там, де нам доведеться змінити мережу класів у закладах…

Читайте також: Хмельницький хоче позичити гроші для завершення добудови школи на Озерній

Я не знаю чи будуть зміни для міст з населенням у понад 50 тисяч, але в законі вимагається від нас створити умови для створення профільних ліцеїв. І ми це обов’язково повинні зробити. Тому що ми не зможемо… я практик і я знаю, що неможливо забезпечити рівний доступ, однакові умови в усіх навчальних закладах, тобто в ідеалі, щоб батьки, наприклад, вимагали від нас: «Залиште все, як є», «Назвіть всі школи ліцеями, і нехай там будуть і початкові класи, і гімназія, і 10, 11, 12-й класи». Можна було б шукати якісь лазівки і так зробити. Але, вибачте, в усіх школах однаково ми не зможемо дати освіту, ми й раніше не могли цього дати. Але замилювали, фактично, очі. Говорили, що ми можемо забезпечити, умовно кажучи, в 14-й школі і в 2-й гімназії однакову якість освіти. І це не правда.

Дуже багато чинників. І, щоб не обманювати один одного та виконати закон, потрібно буде зробити цю реорганізацію. Доведеться на базі певної частини шкіл створити гімназії. Це будуть школи з структурним підрозділом «початкові класи», які зможуть навчати дітей перші дев’ять років. Після того дитина може зробити вибір де їй навчатись для того, щоб здобути якісну освіту.

Михайло Кривак, заступник міського голови Хмельницького.

Михайло Кривак, заступник міського голови Хмельницького. Фото Артема Баландіна.

Ми повинні створити мережу академічних ліцеїв, де за різними профілями діти зможуть здобувати повну загальну середню освіту. Ми можемо створити і спеціалізовані ліцеї. Наприклад: наукові, мистецькі, спортивні, військові. Це те, що передбачається законом. Але ми повинні створити в тій кількості, щоб задовільнити попит. Тобто діти матимуть можливість крім академічних ліцеїв, піти навчатися у професійно-технічні ліцеї. Вони зможуть піти в ті заклади, про які я вам розповідав, коледжі, училища тощо. Але, все таки, ми повинні створити умови для того, щоб обдаровані діти змогли здобувати повну загальну середню освіту у наших академічних ліцеях. Власне, вже є попереднє бачення, де ці ліцеї повинні бути.

- Ви вже якось прораховували скільки в місті чи вже в Хмельницькій громаді може бути таких ліцеїв?

- Ми збираємо інформацію, аналізуємо і, думаємо, найближчим часом ми вийдемо з цією інформацією. Поки, мені здається, зарано про це говорити. Чому? Тому що є дуже багато нюансів.

- Якщо я правильно зрозумів, в місті Хмельницькому лише почали вивчати це питання, а ці всі розмови та занепокоєння передчасні?

- Повідомлення, які розсилають в інших містах, в принципі людей, я маю на увазі класних керівників, можна було б і притягати до відповідальності за таку інформацію. Тому, що в законі прописано, що засновник або особа, яка уповноважена, повинна забезпечити умови для неперервності освіти і для здобуття повної загальної середньої освіти всіма учнями. Тобто, не можна сказати батькам «Ідіть і шукайте», ми повинні запропонувати. Я думаю не про те, щоб просто шоково перейменувати заклади, змінити вивіски і все, «Ідіть шукайте». Ми не хочемо таким чином, ми не хочемо цього шоку для батьків. Ми хочемо все прорахувати, спочатку батьків проінформувати про те, як можуть розвиватися події. Якщо цей шлях потребує корекції – ми будемо його коригувати, і потім приймати відповідні рішення. І повідомлень від класних керівників у місті Хмельницькому не буде. Батьки будуть знати із засобів масової інформації, спочатку ми будемо інформувати вас – журналістів, а потім ви будете доносити цю інформацію.

- Ви не відповіли напряму на моє запитання. То зараз в Хмельницькому – це передчасне занепокоєння батьків? Всі ж керуються інформацією від вчителів, знайомих, незнайомих з інших міст...

- У чому занепокоєння?

- Не знаю, мабуть у незручності. Зараз сфантазую, бо не можу навести конкретний приклад. В мене дитина в 9 класі в школі на Гречанах і вона планувала йти в 10 клас, а зараз не буде там 10 класу, а тому їй доведеться їхати в 14 школу, яка майже в Раковому.

- По-ідеї… Те як я це бачу. Ці діти, які зараз навчаються у школі – вони повинні і закінчити навчання до певного ступеню в цій школі. Тобто не буде такого, що ми закриваємо певні класи і все… «до побачення». Діти мають закінчити навчання. Тобто, якщо ці діти, які зараз у 5 класі, вони повинні в цій школі довчитись і до 9-го. А ті діти, які в 9-му – відповідно до рішень органу місцевого самоврядування, якщо на базі цієї школи буде створена гімназія – то звичайно, що в цій школі не буде десятого класу. Але чи цього року таке рішення буде прийнято чи наступного, чи… Я залишаю за собою право залишити цей люфт, чи будуть якісь зміни цього закону – це теж можна припустити.

- Тобто остаточного рішення по якійсь конкретній школі в Хмельницькому немає?

- Немає. Тому можна заспокоїти батьків, адже такі рішення прийматиме міська рада. Якщо вони будуть, то їх оприлюднюватимуть і громада буде про них знати. Якщо таких рішень немає на сайті міської ради, значить їх ще немає.

Але до 1 вересня 2024 року ця реорганізація має бути здійснена. Нині 2021 рік. Хтось вже зробив цю реорганізацію, хтось її тільки планує, але всі мають виконати закон.

- Тобто з 1 вересня 2024 року по всій Україні має бути…

- Будуть гімназії і будуть ліцеї… Наприклад, у законі прописано норму, що у ліцеях має бути не менш, ніж 4 класи на паралелі. Тобто, щоб створити ліцей, потрібно мати щонайменше 4 класи в 10-му, 4 в 11-му, а згодом стільки ж в 12-му. Наприклад, наші керівники шкіл висловлювали побоювання, чи зможемо ми набрати дітей в такій кількості. Задекларуємо, що це ліцей, а дітей немає. Я особисто дивлюсь на це трошки по-іншому. Я вважаю, що дітей буде багато. Тому що ми свідомо не будемо створювати… Кожна друга школа не буде ліцеєм. І дітей буде, насправді, багато, і в них буде велика кількість паралельних класів. Я прогнозую по 6-7 класів, якщо це буде суто ліцей.

- Тоді в нас більшість шкіл будуть гімназіями.

- Більшість будуть гімназіями. Можу навести приклад Славути – у них 9 шкіл. Вони вже зробили реорганізацію, в них 6 гімназій і 3 ліцеї.

- Але Славута значно менша за Хмельницький в плані пересування. Ми ж говоримо також про зручності…

- Дивіться, в законі передбачено, що для початкових шкіл і для гімназій буде визначатись мікрорайон, територія обслуговування. Тобто діти гарантовано матимуть можливість здобути…

- Це по-суті те, що й зараз є, за місцем проживання?

- До 9 класу діти матимуть прив’язку до певного закладу початкової школи чи гімназії з структурним підрозділом «початкова школа» і гарантовано зможуть її завершити, отримати базову освіту. А далі ці діти будуть вступати або в ліцей, або в інші заклади. І здобувати профільну підготовку або професійну разом з повною загальною середньою освітою. Мені здається, що переважна більшість людей після тої інформаційної компанії, яку ми проведемо, дуже швидко зорієнтуються і ніяких проблем в них не буде. Але звісно, що будуть незадоволені, бо будь-які новації викликають спротив, вихід з комфортного середовища і незадоволені будуть, я це розумію.

Читайте також: Стартувала реєстрація на ЗНО-2021: що потрібно знати

Детальніше інтерв’ю з Михайлом Криваком дивіться у відео сайту «Є»:

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую