ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Черепахи на Хмельниччині – екзотика чи аборигени: де живуть та що про них відомо

Суспільство 5831
Черепахи – досить лякливі створіння. Часто при наближенні людини вони одразу ж втікають
Черепахи – досить лякливі створіння. Часто при наближенні людини вони одразу ж втікають. Фото: Віктора Севідова зі сторінки Жаби, ящірки та змії у фейсбуці

23 травня – Всесвітній день черепах.

Виявляється, немає нічого дивного в тому, щоб у нас на Хмельниччині зустріти поблизу водойми… черепаху. Вони люблять грітися на сонці, вибравшись на повалене дерево. Адже черепахи як і всі плазуни – холоднокровні. Їм потрібне тепло. Тому вони шукають сонячне місце, щоб вигріватися.

То яких і де черепах можна у нас зустріти? Екзотика це чи аборигенний вид? Що робити, якщо ви побачили черепаху, скажімо, на дорозі? Про це сайту «Є» розповів Мар’ян Тарасенко, зоолог, доцент кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

Черепахи люблять приймати сонячні ванни

Як розповідає зоолог, в Україні у дикій природі живе один вид черепах – це черепаха болотяна. Вона належить до родини прихованошийних черепах, які поширені по всьому світу. В нас в Україні – це єдиний аборигенний вид, який можна зустріти на водоймах, адже болотяна черепаха – прісноводна.

«На Хмельниччині болотяну черепаху можна побачити на всій території області – від півдня до півночі. Але все ж, більше їх саме на півночі. Там більше зручних місць для проживання – боліт, озер, водойм зі стоячою водою» - каже зоолог.

Болотяні черепахи – хижаки. Полюють вони на земноводних – жаб, тритонів, а також на мілку та хвору рибу, можуть харчуватися молюсками та личинками комарів. Через це їх називають санітарами водойм.

«Навесні та на початку літа черепахи особливо активні, - каже Мар’ян Тарасенко. – Це період розмноження. В цей час їх можна побачити на повалених стовбурах дерев, які лежать у водоймах. Черепахи люблять збиратися групами. Вони гріються. Їм потрібне тепло, адже черепахи холоднокровні, тому вони будуть шукати сонечко та вигріватися».

Черепах часто можна побачити на повалених стовбурах дерев, які лежать у водоймах. Фото: facebook.com/npptsuman

Загалом, каже зоолог, черепахи – досить лякливі створіння. Часто при наближенні людини вони одразу ж втікають. Але іноді можуть підпустити і ближче. Їх часто бачать рибалки.

Водяні черепахи – безпечні. У них, як і в птахів, немає зубів. Утім щелепи мають гострі краї, вкриті ороговілим чохликом, щоб ловити і утримувати здобич.

«Болотяні черепахи повністю пристосовані до життя у водному середовищі: мають перетинки між пальцями, здатні затримувати повітря під водою, мають характерне маскуюче «болотяне» забарвлення», - каже зоолог.

Хто витісняє болотяних черепах та до чого тут червоновуха черепаха

Хоча черепаха болотяна – єдиний вид, який мешкає в наших водоймах, нині в природі іноді можна зустріти й інший вид – черепаху червоновуху. За словами Мар’яна Тарасенка, це чимала проблема, створена необдуманою поведінкою людини.

«В наших зоомагазинах часто продають водних черепашок. Як правило, американських червоновухих, - каже зоолог. – Вона - родичка нашої болотяної черепахи, поширена в Північній Америці. І бувають випадки, коли люди, потримавши таку черепаху в акваріумі, випускають на волю біля водойм».

І тоді, за словами Мар’яна Тарасенка, відбувається, дуже непростий процес, коли в процесі акліматизації чужих видів, які займають ті ж самі екологічні ніші, що й наша болотяна черепаха, страждають саме види-аборигени».

Простіше кажучи, червоновуха черепаха починає займати території і місця проживання болотяної.

Червоновуха черепаха починає займати території і місця проживання болотяної. Фото: Tetiana Kuzmina, зі сторінки Жаби, ящірки та змії у фейсбуці

«Неодноразово можна побачити, що в природі вже фотографують саме червоновухих черепах, - каже зоолог. - І не виключено, що вони вже й розмножуються в наших умовах. Це проблема, створена необдуманою поведінкою людини. І небезпека в тому, що ці види-вселенці стають конкурентами для наших аборигенних видів».

Що робити, якщо побачили черепаху на дорозі

Іноді, частіше навесні, болотяних черепах можна зустріти навіть на дорозі.

«Вони мігрують, - пояснює Мар’ян Тарасенко. - Навесні черепахи перебираються з місць зимівлі чи з однієї водойми до іншої. Часто люди публікують в соцмережах фото, що знайшли черепашку на дорозі та питають що робити. Головне правило, яке діє щодо всіх диких тварин – її не треба чіпати. Черепаха не потрапила в біду. Якщо ви побоюєтеся, щоб її не переїхав транспорт, можете забрати її з автошляху і перенести на 15-20 метрів від дороги в тому напрямку, в якому вона рухалася, і відпустити. Черепаха знайде, куди їй далі іти. В жодному разі не можна тварину вилучати з дикого середовища».

Додає, що черепахи дихають легенями як і інші плазуни, тож можуть легко долати значні дистанції, мігруючи від водойми до водойми.

Скільки живуть черепахи та як охороняються

Живуть болотяні черепахи кілька десятків років. Розмножуються, відкладаючи яйця.

«Для цього їм потрібен субстрат, у який їх відкласти, - пояснює зоолог. - От саме тому болотяних черепах частіше можна зустріти в нас в області саме на півночі. Там більше піщаних берегів. Вибираючись з води самка риє ямку і відкладає туди яйця. Вилуплюються черепашача невеличкі, розміром з металеву гривню».

Шкаралупа з кладки яєць черепахи болотяної. Фото: facebook.com/npptsuman

Варто додати, що болотяна черепаха - один з видів, занесених до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, а також охороняється Конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі. І найбільша популяція цього виду в світі збереглася саме на території України. Утім, через те, що часто на них полюють браконьєри, виловлюючи для продажу, а також через осушення боліт, обміління невеличких водойм, чисельність виду, на жаль, скорочується.

Починаючи з 2000 року 23 травня в світі започаткували Весвітній день черепах, щоб привернути увагу до проблем загибелі великої кількості черепах через сусідство з людьми.

Читайте також:  Життя поза кліткою: як на Хмельниччині рятують ведмедів від життя в неволі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую