ye-logo.v1.2

Життя без пластикових пакетів: досвід хмельничан

Суспільство 2963
Один пластиковий пакет розкладається понад 100 років
Один пластиковий пакет розкладається понад 100 років. Фото: p-p.in.ua

Містяни знайшли альтерантиву поліетилену.

Якщо ви досі не відмовились від пластикових пакетів, то з наступного року вас змусять це зробити держава. Днями президент підписав закон про заборону використання пластикових пакетів в Україні, який регулює їх обіг та має на меті стимулювати розвиток виробництва біорозкладних пластикових пакетів. Ймовірно на простих жителях це не позначиться, більше «вдарить» по підприємцях, яким доведеться замінити на полицях супермаркетів такі зручні пакетики для фруктів, овочів, круп, м'яса на відповідники з екологічних матеріалів.

Сайт «Є» зібрав історії трьох хмельничан, які, не чекаючи ухвалення закону, замислювались та замислюються про довкілля і знайшли альтернативу «маєчкам» та іншому поліетилену. Також, вони радять, з чого і як варто починати мінімізовувати такі відходи.

 Анна Маєвська, депутатка

«Для мене все розпочалось, мабуть, років три тому зі звичайної соціальної реклами, коли я зрозуміла, що продукти, які ми використовуємо впливають не тільки на моє особисте здоров'я, а й на інших. Думаю, багато хто бачив відео із черепахою, в якої витягають з носа соломинку. Тоді розумієш, що найелементарніше від чого можеш відмовитись, це пластикові пакети, які приносиш додому у ненормованій кількості із супермаркетів чи іншого магазину», - згадує Анна Маєвська.

Анна Маєвська уже декілька років намагається не користуватись пластиковими пакетами. Фото: із фейсбуку Анни Маєвської

Депутатка впевнена, що громадяни можуть мінімізувати використання пакетів, бо є чимало продуктів, які можна принести додому без них, типу лимони, банани. Ми всі не ідеальні, тому брати їх менше це вже краще, ніж набирати окремо на кожен продукт.

«Не всі готові відмовитися від пакетів для риби чи полуниці, проте можна відмовитись від чогось простішого. Якщо говорити про екологічну свідомість, сортування і повну відмову від пластику, то заміна цим пакетам, багаторазові торбинки для таких продуктів, які можна туди насипати й вони не протечуть і не посиплються. Бувають вони сіточками для фруктів та овочів, і цупкіші для круп. Згадайте як наші бабусі греку купували, так можна нам і зараз. Якщо говорити про м'ясо, то його складайте у багаторазові пластикові лотки», - ділиться досвідом Анна.

Поліетилену майже завжди можна знайти заміну. Фото: із фейсбуку Анни Маєвської

Додає, що ніколи не мала проблем у магазині, коли приходила зі своїм лотком. Каже, люди дивуються, але не відмовляють, а спокійно відтаровують ємність і кладуть продукт.

На думку Анни, єдина сфера, де важко відмовитись від пластику - це медицина: бахіли в лікарнях, стаканчики для аналізів, пакетики з ліками. Тут радить робити акцент на здоров'ї, а не екології.

Із старих парасольок можна зробити багаторазові бахіли. Фото: із фейсбуку Анни Маєвської
Приклади бахіл. Фото: із фейсбуку Анни Маєвської

 

«Не потрібно різко відмовитись від всіх пакетів і бігати зі своїми лотками. Ви швидко переживете цю тему і вона набридне, бо це певний дискомфорт. Якщо робити це поступово, то все вийде. Придбайте екоторбу чи шопер, металеву трубочку, якщо полюбляєте пити каву, і носіть у сумочці. Все починається з малого», - радить Анна Маєвська.

Валерій Гринчук, ведучий

Не так давно почав обмежувати себе у використанні пластикових пакетів хмельницький ведучий Валерій Гринчук. За його словами, його крок цілком усвідомлений і рано чи пізно суспільство буде жити без цих речей.

Валерій Гринчук намагається обмежити використання пластикових пакетів. Фото: із фейсбуку Валерія Гринчука

«Продукти у супермаркеті, замість того щоб складати у пакет, я їх так беру, важу, а потім іду на касу, після чого кидаю собі в екоторбу. Це такий буденний приклад. Загалом намагаюсь там, де пропонують ці пакети, від них відмовлятись, маю на увазі в магазині. Не вдається обійтись без пакетиків із м’ясною та фасованою продукцією. Загалом, я недавно почав таке практикувати, а от-от вийшов закон про заборону пластикових пакетів і це стало додатковим поштовхом», - розповідає Валерій.

Додає, що намагається також сортувати сміття – складає його у коробку і везе до Центру управління відходами, де розкладає по контейнерах.

Пластикові пакети забруднюють довкілля і довго розкладаються

Для тих, хто тільки задумується над відмовою від пластикових пакетів Валерій радить поцікавитись, наскільки вони забруднюють довкілля і як важко переробляються за умови їх сортування, а не потрапляння на сміттєзвалище. Альтернативою їм можуть стати декілька екоторб.

Світлана Каритун, фахівчиня офісу «Розумне довкілля. Хмельницький»

«Я почала відмовлятися від поліетиленових пакетиків і одноразових пластикових пляшок десь у 2018-2019 роках. Одразу знайшла альтернативи усім цим речами - воду беру з собою у багаторазовій тарі, а замість пакетиків використовую тканинні торбинки. Часом використовую латочки, якщо хочу придбати фрукти, зараз це черешні й полуниця», - каже Світлана

Світлана радить запастись екоторбами. Фото: із фесбуку Світлани Каритун

Пластикові пляшки екоактивістка відсортовувала від іншого сміття і викидала у спеціальний контейнер біля її будинку. Після появи Центру управління відходами, почала вдома окремо складати те, що іде на переробку, зокрема і пластикові упакування.

«Попри це, я не можу повністю відмовитися від поліетилену. Наприклад, м'ясо чи овочі легше заморожувати у пакетиках. Це, мабуть, єдиний момент, коли я генерую таке сміття. Але і цьому, думаю, можна знайти альтернативу. Оскільки до цього підходжу поступово, то з часом я все ж знайду їм і в заморожуванні заміну», - зазначала Світлана Каритун.

Пластикові пакети можна здати на переробку до Центру управління відходами, що на проспекті Миру, 7

Хмельничанам, які хочуть також почати відмовлятись від пластикових пакетів, екоактивістка радить почати відмовлятись від них там, де вони фактично не доцільні. Так, беручи з полиці йогурт, нам не потрібно його класти у пакет, адже й так зрозуміло, що він не протече.

«Перший крок - це не купувати поліетиленові пакети тоді коли вони не потрібні, а пробувати їх використовувати за потребою. Другий крок – спробувати переходити на багаторазові альтернативи – екоторбинки. Їх зараз багато в супермаркетах, можна прибрати й користуватися. Торбинки, які у мене з'явились два роки тому і досі є, з ними нічого не трапилось, я час від часу їх перу, вони доволі в гарному стані. Так само можна використовувати багаторазові пляшки і лотки», - уточнила Світлана.

 Читайте також: Торба замість пакета: як робити покупки, щоб зменшити вплив на екологію

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую