Гаряча тема:
- Війна
Мінімальна зарплата, відсторонення від роботи й тисяча від Зеленського — зміни у грудні
Хмельницька область має шанс у грудні вийти з «червоної» зони карантину.
Рік завершується, а його останній місяць року принесе низку новацій у різних сферах життя. Певно найбільше кожного з нас цікавлять саме зміни, які стосуються наших гаманців. Зокрема, на українців очікує чергове, хоч і не надто значене, підвищення мінімальних зарплат, пенсій і прожиткових мінімумів. Крім того, вакцинованим громадянам президент і уряд обіцяють додаткову тисячу гривень. Однак не всі зміни можна назвати приємними. Наприклад, нещепленим представникам деяких професій загрожує відсторонення від роботи без збереження зарплатні.
Якою буде мінімальна зарплатня
Деякі зміни, пов’язані з грішми, не є якоюсь несподіванкою. Вони були передбачені законом «Про Державний бюджет України на 2021 рік». Найперше це стосується мінімальної зарплатні. Якщо зі січня цього року вона у місячному розмірі становила 6 тисяч гривень, то з 1 грудня вона зросте до 6 тисяч 500 гривень. Натомість у погодинному розрахунку її у наступному місяці підвищать з 36 гривень 11 копійок до 39 гривень 12 копійок. Остання стосується лише підприємств, які платять своїм працівникам погодинно.
Розмір мінімальної зарплатні впливає на нарахування деяких виплат. Наприклад, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами. За інформацією видання «Головбух», у грудні мінімальний розмір декретних становитиме 26 тисяч 904 гривні 78 копійок. Зростання зарплатні також означає збільшення податків і пенсій.
Мінімальна пенсія та її окремі види у грудні
За інформацією Пенсійного фонду України, для непрацюючих українців старше 65 років (зі стажем роботи 30 років у жінок і 35 років у чоловіків) з 1 грудня мінімальна пенсія зросте до 2 тисяч 600 гривень. Для порівняння, раніше вона становила 2 тисячі 400 гривень. Також зазнають змін окремі види пенсійних виплат. Вони становитимуть:
- мінімальний розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника на одного утриманця — 1 тисяча 934 гривні;
- мінімальний розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника на двох утриманців — 2 тисячі 320 гривень 80 копійок;
- мінімальний розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника на трьох утриманців і більше — 2 тисячі 901 гривню;
- мінімальний розмір пенсійних виплат для учасників бойових дій — 4 тисячі 61 гривню 40 копійок;
- мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни 1 групи — 12 тисяч 571 гривню;
- мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи — 10 тисяч 153 гривні 50 копійок;
- мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи — 6 тисяч 962 гривні 40 копійок;
- підвищення учасникам бойових дій — 483 гривні 50 копійок;
- підвищення для осіб з інвалідністю внаслідок війни 1 групи — 967 гривень;
- підвищення для осіб з інвалідністю внаслідок війни 2 групи — 773 гривні 60 копійок;
- підвищення для осіб з інвалідністю внаслідок війни 3 групи — 580 гривень 20 копійок;
- підвищення учасникам війни, нагородженим орденами й медалями колишнього Радянського Союзу за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Другої світової війни — 386 гривень 80 копійок;
- підвищення іншим учасникам війни — 290 гривень 10 копійок.
Також зросте прожитковий мінімум: на що він впливає
Прожитковий мінімум — це своєрідний споживчий кошик з достатньою кількістю продуктів, непродовольчих товарів і послуг, необхідних для підтримки життєдіяльності людини. Однак в Україні ця величина вже давно не відповідає реальному стану речей. Наприклад: з 1 грудня для працездатних осіб прожитковий мінімум зросте до 2 тисяч 481 гривні, хоча ще у цінах червня з урахуванням обов’язкових платежів мав би становити понад 5 тисяч (експертний висновок до проєкту держбюджету на 2022 рік — авт.).. Попри це його розмір залишається важливим, адже вливає на розрахунок окремих видів пенсійних виплат, пільг, субсидій, аліментів і податку на доходи фізичних осіб.
Отож, прожитковий мінімум для основних груп населення з 1 грудня становитиме:
- для дітей віком до 6 років — 2 тисячі 100 гривень (впродовж липня-листопада 2 тисячі 13 гривень);
- для дітей віком від 6 до 18 років — 2 тисячі 618 гривень (впродовж липня-листопада 2 тисячі 510 гривень);
- для працездатних осіб — 2 тисячі 481 гривню (впродовж липня-листопада 2 тисячі 379 гривень);
- для осіб, які втратили працездатність — 1 тисячу 934 гривні (впродовж липня-листопада 1 тисяча 854 гривні).
Тисяча гривень для вакцинованих українців
З 19 грудня має стартувати анонсована Володимиром Зеленським програма зі заохочення українців робити щеплення від коронавірусу. Громадянин, який пройшов повний курс вакцинації отримає тисячу гривень. Таку ініціативу люди сприйняли по різному й охрестили її «Вовиною тисячею»: за аналогією до «Юліїної тисячі» (програма уряду Юлії Тимошенко щодо виплат вкладникам «Ощадбанку» Радянського Союзу).
На нещодавньому засіданні Кабміну прем’єр-міністр Денис Шмигаль закликав українців реєструватися на порталі або мобільному застосунку «Дія», щоб отримати тисячу гривень. Саме через нього кошти будуть надходити на віртуальні платіжні картки громадян. Щоправда, тисячу гривень можна буде витратити лише на придбання квитків у кінотеатри, театри й на концерти, на заняття спортом у фітнес-центрах і подорожі Україною залізницею чи літаком.
Підписатися на канал "Є" в Youtube
Відсторонення від роботи або розширення списку професій «обов’язкової» вакцинації
З 9 грудня представників деяких професій можуть відсторонити від роботи без збереження зарплатні за відсутності у них хоча б одного щеплення від COVID-19. За місяць до цього Міністерство охорони здоров’я розширило список професій, для яких вакцинація стала обв’язкою. Серед них: працівники закладів і установ соціального захисту, реабілітаційних центрів, підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, або мають стратегічне значення. До останніх належить, наприклад, держане підприємство «Новатор», яке розташоване у Хмельницькому.
Скасування «червоної» зони та посилення обмежень у «жовтій»
На території Хмельницької області зменшуються епідеміологічні показники до допустимого рівня. Відтак, якщо така тенденція спостерігатиметься надалі, Хмельниччину невдовзі виведуть з «червоної» зони. Ймовірно впродовж другого тижня грудня. Однак навіть у такому випадку послаблення карантину буде досить умовним, адже урядовці вирішили оновили правила «жовтої» зони. Однак відповідну постанову досі не опублікували на порталі Кабміну.
За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, пропонується дозволити закладам громадського харчування, культури, спорту, приймати відвідувачів лише за певних умов. А саме: наявності в усіх працівників і відвідувачів COVID-сертифікатів про проведення вакцинації чи одужання від коронавірусу або негативного тесту. Подібні вимоги нині діють лише у «червоній» зоні, але на відміну від неї у «жовтій» достатньо хоча б одного щеплення.
Оновлено. На порталі Кабміну вже опублікували відповідну постанову. Згідно з нею, зміни набудуть чинності з 6 грудня. Крім запровадження додаткових обмежень, урядовці дозволили громадському транспорту всередині міст перевозити більше пасажирів. Якщо раніше вимагалося, що їх кількість має відповідати кількості місць для сидіння, то невдовзі можна буде заповнювати ще й 50 відсотків місць для стояння. Таке правило діятиме у «зеленій», «жовтій» і «помаранчеві» зонах. Детальніше: у матеріалі «Мінімальна зарплата, відсторонення від роботи й тисяча від Зеленського — зміни у грудні».
Читайте також: Новий штам коронавірусу «Омікрон», або Якими є можливі сценарії пандемії COVID-19
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: