ye-logo.v1.2

Жоден із ресторанів Хмельницького не працює на належному рівні

Суспільство 3799
Фото: Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

Принаймні, такої думки дотримуться завідувач відділення гігієни харчування санітарно-епідеміологічної служби міста Валентина Щавінська

Кишкові інфекції – це справжнє нашестя, яке найчастіше уражає нас в спекотну пору року. І хоча кожен із нас хоч би раз у житті стикався з цими неприємностями, та про причини виникнення захворювань знаємо небагато. Бо є як пояснити те, що з підвищенням температури повітря без будь-якого остраху п’ємо некип’ячену воду з-під крана, споживаємо немиті або миті нашвидкуруч овочі й фрукти, налягаємо на продукти, які швидко псуються – м'ясо, молоко та рибу, не цікавлячись їхньою безпечністю для наших шлунків... Як уникнути кишкових розладів та що для цього робить санітарно-епідеміологічної служби Хмельницького, ми поцікавилися у завідувачки відділення гігієни харчування цієї установи Валентини Щавінської.
– Кишкова інфекція – це велика група заразних захворювань, які ушкоджують шлунково-кишковий тракт. Причиною інфекції можуть стати віруси, бактерії, а також продукти їхньої життєдіяльності (токсини). За статистикою, кишкові інфекції можна віднести до справжніх сезонних захворювань, пік яких припадає саме на літній період.
– Пані Валентино, які заходи проводяться санітарно-епідеміологічною службою для попередження виникнення кишкових інфекцій у населення?
– Щоб запобігти харчовим отруєнням та шлунково-кишковим захворюванням, останні 4 роки ми проводимо систематичні рейди по всіх закладах громадського харчування, магазинах, супермаркетах, санкціонованих та стихійних ринках. В першу чергу напередодні випускних вечорів перевірили 35 найпопулярніших ресторанів. Їх не лише оглянули візуально, але й взяли для аналізів зразки найуразливіших у спеку продуктів – страв із фаршу, паштетів, холодців, салатів, желе. А також – змив з кухонних меблів, робочого обладнання і рук працівників закладів харчування населення. Результати показали: жоден із ресторанів міста не функціонує на належному рівні. Ми виявили дуже багато відхилень, а власників – оштрафували. Другим етапом наших рейдів стала перевірка закладів громадського харчування, що знаходяться на головній вулиці Хмельницького – Проскурівській. Це місця, у яких щодня скупчується і харчується найбільша кількість городян. Крім того, перевірили супермаркети та стаціонарні торгові точки, що продають хот-доги і шаурму. В них також не обійшлося без огріхів, деякі закривали навіть без результатів аналізів.
– Чи є в Хмельницькому «безпечні» заклади, куди Ви радили б хмельничанам ходити без зайвого страху?
– Ми така організація, що порушення знайдемо завжди (сміється – авт.)! Іноді навіть без ретельних аналізів видно, що дошки для нарізки не миються, ножі не дезінфікуються, огірки та капуста прополіскуються абияк у стоячій воді, ганчірка, якою працівниця кіоску витирає стіл, не пралася вже кілька днів, під столом відро з помиями, а на шафах обдерлася фарба... Тоді власника штрафуємо, а торгову точку закриваємо до встановлення результатів аналізів змивів та приведення закладу харчування у відповідність. Як правило, до наступної перевірки все довкола сяє чистотою.
– Нещодавно в місцевих фаст-фудах заборонили використання майонезу, розкажіть, що стало причиною такого кардинального рішення і скільки діятиме ця заборона?
– Майонез – не найкращий продукт для приготування страв у майже сорокаградусну спеку, проте повністю відмовитися від нього неможливо. Але якщо у закладі немає відповідних умов для зберігання страв із майонезом (скажімо, є холодильник, але немає кондиціонерів) – ми забороняємо його використання. Реалізація ж салатів з майонезом, виготовлених на кухнях супермаркетів, за дотримання відповідних санітарно-гігієнічних умов є цілком законною. Хоча, заправляти салат майонезом найкраще безпосередньо перед його придбанням, та й то лише на прохання покупця. Капуста, морква, огірки також опинилися у зоні ризику. У більшості хмельницьких кіосків, які продають фаст-фуд, немає води навіть для того, щоб помити руки… Тож відтепер і аж до настання холодів хмельницькі хот-доги, гамбургери та шаурму робитимуть лише з кетчупом.
– Вже кілька тижнів в усіх на слуху розмови про майже епідеміологічно небезпечну курку гриль. Чи безпечно їсти «наших» курей, смажених на грилі?
– Не така страшна курка-гриль, як її малюють (якщо, звичайно, якість її бездоганна)... В першу чергу, як і будь-де, найважливішим і найнебезпечнішим є людський фактор: там не домили дошку для нарізки, тут не помили руки чи ножі, столова ганчірка не змінювалася кілька днів... При температурі 250 градусів, коли готується курка, усі мікроби гинуть. Але від немитих рук продавчині, від цих брудних дощок, ножів, ганчірок – бактерії з’являються одразу і на птиці. Тому, у першу чергу, потрібно звертати увагу на робоче місце працівника. Якщо щось викликає сумніви, не ризикуйте, – шукайте курей у іншому місці. Хоча найкращий варіант: купити свіженьку курочку на санкціонованому ринку і запекти її вдома власноруч.
– Що Ви порадили б нашим читачам в якості профілактики у період загострення шлунково-кишкових хвороб?
– Не купуйте продукти на стихійних ринках. Гривня або дві, зекономлені на базарі, завтра можуть вилитися у сотні, а то й тисячі гривень витрачені на ліки. Здоров’я – це не те, на чому варто економити. Найкраще робити покупки у супермаркетах, і особливо це стосується літньої пори року. Якщо виникли якісь запитання щодо якості або терміну придатності того чи іншого продукту, не подобається колір, смак чи запах, – обов’язково звертайтеся до ветеринарного лікаря. Можливо, не всі про нього знають, але ветеринарний лікар – штатний працівник будь-якого супермаркету, або ринку, котрий зобов’язаний надати роз’яснення, а за необхідності пред’явити відповідні документи на продукти. Якщо купуєте на ринку, то не соромтеся перевіряти експертний висновок. Якщо немає напису «якість перевірена» і підпису ветеринарного лікаря – не беріть.
– Пройшли рясні дощі, а отже, за тиждень можна чекати грибів. Санітарно-епідеміологічна служба Хмельницького до грибного сезону уже готова?
– Ми завжди готові, бо подібна ситуація повторюється з року в рік. Коли з’являться гриби, грибники і ті, кому до них ще дуже далеко, почнуть збирати їх скрізь: в парках, садках, при дорозі... За своє життя я багато чого надивилася. Бачила, як господиня варила гриби, а тоді, знявши пінку, що над варивом зібралася, намастила на хліб і дала її дитині... Коли розпочинається сезон грибів на людей ніби щось находить. Хоча це далеко не той продукт, без котрого важко обійтися. А дітям вживати гриби не те що не рекомендується, а взагалі заборонено.
– А що варто знати, купуючи кавуни і дині?
– Аби не повторюватися про шкоду при купівлі на стихійних ринках, скажу, що вибирати ці ягоди потрібно, коли вони лежать на столах. І в жодному разі не з землі. Адже крім мікробів з вулиці, тут ще й бігають коти та собаки, розносячи бруд, власні фекалії та всілякі інфекції. Принісши плід додому, його неодмінно потрібно ретельно вимита гарячою водою з щіткою та милом. Висока температура кавуну не зашкодить, у нього товста шкірка, а ось вам та вашим дітям це принесе лише користь.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую