Гаряча тема:
- Війна
Життя зібране у рюкзак, а серце вдома – евакуйовані в Хмельницькому

Історія однієї людини, коли додому прийшла війна.
«24 лютого рано-вранці мене розбудила подруга телефонним дзвінком. Вона в паніці кричала: «Тут бомблять, ми виїжджаєм!». Одразу ще один дзвінок - подзвонила свекруха зі словами: «Ми спокійні, ми п'ємо заспокійливе і тихенько збираємо речі». Я встала, випила заспокійливі таблетки і на автоматі збирала речі, які можна кинути в машину. Хоча ми не знали, чи будемо їхати. Чоловік і свекруха були на роботі, а поки вони прибули додому, було запізно – місто потонуло в страшенних заторах», - розповідає Марина Закревська.
Вона з чоловіком та його сім’єю мешкала в Києві. Працювала в престижному салоні, паралельно намагалася розвивати свою справу, а ще мала амбітні плани на майбутнє. Це було трохи більше тижня тому. А потім її життя, як і життя мільйонів українців, поділилося на «до» та «після». Сьогодні задумавшись, промовляє: виявляється, все було неважливе. Насправді ж головне, щоб всі були здорові, в безпеці та рідні люди поруч.
Проживши майже шість днів забарикадована в коридорі зі свекрухою, сестрою і двома собаками, називає себе щасливицею. Бо іншим так не повезло.
«У нас були зібрані тривожні рюкзаки завчасно. Поступово в них все підзбирували, хоч не вірили, що знадобляться. Там був одяг, їжа, ліки, корм для собак. З розрахунку, що з таким запасом ми зможемо кілька днів прожити в лісі. Знали, якщо Київ почнуть гатити, ми навряд зможемо проїхати автівкою через міст, а ліс поруч», - говорить дівчина.
Нашу розмову перериває звук сирени на моєму телефоні. Спрацював додаток, який сповіщає про повітряну тривогу в Хмельницькому. Треба йти в укриття. Замість теплого чаю - холодний підвал, зате в безпеці.
«Мене лякає цей звук. Ми всі ці дні його не чули. До нас не доходило сповіщення сирени, радіо було зламане. Подібні попередження ми тільки читали. Так легше сприймати», - згадує вона.
В укритті теж із собаками.
Сім'я вирішила перечекати бойові дії, залишаючись вдома у столиці. Не вірили, що це буде довше, ніж день. Ніж два. Ніж три...
«Не було усвідомлення ситуації, але був великий страх. Думали, ну завтра це закінчиться. До того ж, нам пощастило з районом. Біля нас відносно спокійно. Поруч немає адмінспоруд, військових частин, важливих заводів, які цікавлять ворогів. По інших районах гатили сильно. Ми бачили, як горіли там будинки, - ділиться Марина. - Але ти закриваєш всі вікна і двері, барикадуєш двері пружинним матрацом. Сидиш в коридорі між стінами і вибухи легше сприймаються. Спали теж в коридорі, де найбільш міцні стіни. Нас троє - я, свекруха, сестра чоловіка і дві собаки. Пробували засинати поки нічого не чути. Перших дві ночі було важко, а потім ти втомлюєшся в цьому жити. Організм ослаблений і просто спиш».
Сашу, чоловіка Марини, прийняли в тероборону на другий день. Першого дня не взяли, було надто багато добровольців. Після того одного разу він приходив поїсти супу, а так лише короткі дзвінки і повідомлення: «Люблю». На війні й провів свій день народження. Хоча (Марина посміхається) свято в нього виявилося днем пізніше, коли вдалося прийняти душ.
«Я розуміла, що їхати без чоловіка нікуди не хочу. З іншого боку знала, що йому буде легше, якщо буду далі від небезпеки. Ми щодня обговорювали, чи залишатись в місті, чи переїжджати до родичів на околицю, чи до моїх батьків у Хмельницький. Плюс ускладнювали ситуацію дві собаки, - пояснює Марина. - На центральний залізничний вокзал ми б не змогли дістатись, а тут побачили повідомлення про евакуаційні потяги, які відправляються з лівого берега. Зрозуміли, що це наш шанс. За 10 -15 хвилин я і сестра зібралися, накинули сумки і вирушили до вокзалу. Нікому не сказали, що їдемо. Бо не знали, чи нам вдасться».
На вокзалі була паніка та хаос. Жінки волали, діти плакали, а чоловіки билися. Здавалося, що у той потяг хоче втиснутися чи не половина людей, які залишилися в місті. Турнікет був один відкритий, але народ навалою пірнав попід інші.
«Це був додатковий потяг на Львів. Він мав прийти на одну платформу, а прийшов на іншу. Люди з дітьми на руках, з тваринами метнулися бігти через колії. Одна дитина впала перед самим потягом. Всі чомусь кинулися тиснутися в один вагон. Було кілька осіб, які мали контролювати процес, але вони не справлялися з натовпом. На центральному вокзалі таких людей більше, можливо там трохи простіше, - розповідає Марина. - Ми ж домовилися – якщо в потязі треба буде стояти на одній нозі, дихаючи в потилицю комусь, то не поїдемо. Так і вийшло. Потяг відправився напханий повністю людьми. Думали, що він останній. Всі не влізли, ми теж».
Потяги заповнені не лише людьми, але й домашніми улюбленцями.
Вирішивши затриматися на вокзалі, дівчатам пощастило. Невдовзі на платформу прибув інший потяг. Він мав відправлятися о 5-ій ранку, але запізнився і приїхав лише в обід. Це був потяг на Хмельницький.
«Він був дуже довгий, але в нього мало людей заходило. Ми вирішили спробувати. Без штовханини, без квитків і запитань щодо собак спокійно зайняли вільне купе. До нас вже на центральному вокзалі підсіла подружня пара. Потім доєдналася мама чоловіка, який з нами в купе їхав. Вона розповідала, що ця ситуація їй нагадує евакуацію з Чорнобиля. Людей у вагонах було багато, пасажири сиділи в коридорах, - каже дівчина. – Ми їхали дуже довго, але комфортно. Хоча це не додавало спокою. Не хотілося ні лягти, ні рухатися. Потім люди у тій самій паніці вибігали з потягу в приміщення хмельницького вокзалу. Може, той поспіх був через наближення комендантської години. Я боялася загубити в натовпі сестру, вона не місцева і не орієнтувалася куди йти. Легше стало, коли сіли до тата в автівку в Хмельницькому».
Відіспавшись вночі в безпеці, вже наступного дня вона збирала одяг пораненим бійцям. Тепер дуже хвилюється за тих, хто залишився в столиці. Радіє Сашковим повідомленням «Доброго ранку!». Говорить, що вже знає, чим займатиметься після перемоги. Залишилося ще трішки.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: