ye-logo.v1.2

Українці в Румунії: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

Суспільство 6635
Понад 600 тисяч українців з початку війни виїхали до Румунії
Понад 600 тисяч українців з початку війни виїхали до Румунії. Фото: Суспільне Буковина

До Румунії з початку російського вторгнення з нашої країни виїхали понад 600 тисяч українців.

Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення росії на територію України, з нашої країни виїхали понад 4 мільйони людей, з яких понад 600 тисяч осіб виїхали до Румунії. Частина поїхала далі - у напрямку Болгарії або Чехії, але багато хто залишився.

“Сайт Є” вже писав про те, що потрібно знати переселенцям про Польщу, Чехію, Словаччину. Тепер розповімо про Румунію.

Умови в’їзду до Румунії

Біженці виїжджають до Румунії з України через пункти пропуску Порубне, Дякове, Солотвине та інші. Також потрапити до Румунії можна через пункти пропуску з Молдовою: Костешти-Стинка, Джурджулешти-Галац, Липкани-Редеуць-Прут.

Для перетину кордону достатньо закордонного біометричного паспорта. Якщо він відсутній — можна скористатися українським паспортом. Крім того, можна в’їхати до Румунії без будь-якого документа, що посвідчує особу, попросивши притулку на пункті пропуску. Діти віком до 16 років, які їдуть з батьками, мають мати свідоцтво про народження. Крім того, діти мають право перетнути кордон з одним із батьків (без офіційного дозволу іншого з батьків). Якщо дитина їде зі знайомими чи родичами, то потрібен дозвіл на виїзд, завірений у нотаріуса, одного з батьків.л

Для в’їзду в Румунію з України не потрібно пред’являти довідку про вакцинацію або діючий ПЛР-тест.

На всіх прикордонних переходах є представники неурядових організацій, які на кордоні допомагають людям з продуктами харчування та сприяють в усіх питаннях.

Більше інформації на dopomoha.ro/uk

Гаряча лінія прикордонної поліції Румунії українською мовою: +40219590

Безкоштовний транспорт

Біженці від війни з України можуть безкоштовно їздити по Румунії з CFR Calatori. Також,' безкоштовними є поїздки біженців з Румунії в Угорщину. Отже, CFR Calatori видає безкоштовні квитки до кордону, а провідник MAV з кордону по території Угорщини до Будапешта або до наступного кордону.


Все більше європейських країн надають безкоштовні квитки на поїзди для українських біженців. Досі безкоштовний проїзд залізницею для тих, хто втікає від наслідків війни в Україні, був застосований у Польщі, Австрії, Данії, Чеській Республіці, Словаччині, Угорщині, Німеччині та Франції.

Як повідомляє УНІАН, у Тіміші, Марамуреші, Сучаві, Джурджі, Тульчі та Бухаресті працюють волонтерські центри, які допомагають українцям з розміщенням. З центру в Сіреті курсують автобуси до залізничних станцій. Також на автобусі можна дістатися в іншу країну - безкоштовно або зі знижкою. Детальна інформація про надання допомоги українцям в Румунії представлена на офіційному сайті.

Тимчасовий притулок

Тимчасовий притулок надається на 1 рік — з можливістю продовження (ще двічі по одному року). Заявку на притулок можна подати безпосередньо в пункті перетину кордону або пізніше в будь-якому місці Румунії, але до закінчення терміну дії вашої візи (для українців з біометричним паспортом це 90 днів). Ви не можете подати заяву про румунський притулок за межами території Румунії.

В притулку видають бланк заяви про притулок, який можна заповнити з допомогою посадової особи або посадовою особою. Форму можна заповнити рідною мовою заявника. Не обов’язково використовувати румунську чи англійську.

Для цього треба подати всі наявні у вас документи, які стосуються вашої особистої ситуації, а також документ для перетину державного кордону, після чого ви отримаєте документ: тимчасовий документ, що посвідчує особу для шукачів притулку, виданий Генеральною інспекцією з питань імміграції (IGI).

В Румунії ви можете звернутися до одного з шести Регіональних Центрів надання Житла та Процедур з отримання Притулку.


Житло в Румунії

У Румунії відкрили шість центрів, де можуть безпечно розміститися біженці: Тіміш, Марамуреш, Сучав, Джурдж, Тульч та Бухарест. Також можуть залучати й інші об'єкти для притулку українців, зокрема школи та готелі.

Варто мати на увазі, що туристичний сервіс Booking.com у партнерстві з низкою європейських готелів надає знижку розміром 50% на бронювання проживання для українських біженців.

"Разом із партнерами - власниками об'єктів розміщення ми надаємо можливість безкоштовного проживання або бронювання з істотними знижками для людей, що вимушено виїхали з України. Ми пропонуємо знижки від 50% або повністю безкоштовне проживання (без урахування податків і зборів)", - ідеться в повідомленні на сайті Booking.com.

Згідно з ним, житло має бути заброньоване не раніше, ніж за три дні до заїзду. В деяких випадках може знадобитися сплата туристичного податку. Така акція діє і на території Румунії.

Також працюють декілька онлайн-платформ для пошуку житла, зокрема, sprijindeurgenta.ro та unacoperis.ro.

Медична допомога

Українці, які шукають прихисток в Румунії, мають право на первинну медичну допомогу та лікування, невідкладну медичну допомогу в стаціонарі, а також безкоштовну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю.

У всіх містах і більшості сіл є аптека «farmacie» (фармачiе), де персонал, принаймні у великих містах, може розуміти англійську, французьку чи німецьку. Аптеки, зазвичай, відкриті з понеділка по суботу з 9:00 до 18:00, хоча в усіх містах і більшості населених пунктів має бути принаймні одна аптека, яка працює цілодобово. Якщо вона зачинена - наберіть номер служби екстреної допомоги, який відображається у вікні аптеки.

Існують також клініки, що надають підтримку людям в уразливих ситуаціях або які потребують екстреної медичної допомоги, такі як: Sanador / Санадор (див. бухарестські клініки тут), Regina Maria / Реджина Марія (пропонує безкоштовні медичні послуги громадянам України, в усіх поліклініках і партнерських центрах по всій країні), Medicover / Медікавер (підтримує українських матерів-біженців безкоштовними педіатричними консультаціями і спостереженням за вагітністю - див. клініки тут). Щоб отримати доступ до необхідних медичних послуг якомога швидше та легко, Medicover надає унікальний номер, за яким жінки-біженки з України можуть отримати інформацію: +4021 796 7391 (відповідає україномовний оператор та п’ять англомовних операторів).

Працевлаштування

Українські біженці від війни зможуть працювати в Румунії не раніше, ніж через 3 місяці після написання заяви на отримання притулку.

Громадяни України, що прибули в Румунію через війну, також можуть скористатися стимулами для працевлаштування і захистом у рамках системи страхування по безробіттю на умовах, передбачених законом для громадян Румунії, за умови, що вони зареєструються в повітових агентствах зайнятості і у Бухарестському агентстві зайнятості. Можна проглянути список безкоштовних послуг, пропонованих ANOFM (Національним агентством по працевлаштуванню).

Додаткову інформацію можна отримати:
(+4) 0219590 — Румунська прикордонна поліція;
(+4) 0214107513 — Головна інспекція з питань імміграції;
112 — Служба екстреної допомоги.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую