ye-logo.v1.2

Українці під час війни демонструють хороший рівень життєстійкості — результати опитування

Суспільство 3412
Жінки почуваються вдвічі більш психологічно виснаженими, ніж чоловіки
Жінки почуваються вдвічі більш психологічно виснаженими, ніж чоловіки. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Радість і гордість за свою країну найбільше сприяють хорошому психологічному стану громадян.

Соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати восьмого загальнонаціонального опитування, присвяченому психологічному стану українців в умовах війни. Воно складалося з трьох основних блоків: адаптація до стресових станів, рівень життєстійкості та рівень психологічного виснаження. Як виявилося, на другий місяць масштабної війни в українців зросло емоційне напруження. Попри це вони демонструють доволі хороший рівень життєстійкості.

За інформацією групи «Рейтинг», соціологічне дослідження проходило 6 квітня. Тоді було опитано 1 тисячу 200 респондентів в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму й Донбасу. Рівень статистичної похибки не перевищує 2,8 відсотка.

Адаптація до стресових станів

За час масштабної війни з росією індекс емоційного напруження українців зріс із 2,7 до 3,5. Як наслідок, майже половина населення оцінює свій стан як дуже напружений або напружений. Спокійними виявилися лише 8 відсотків опитаних. Для порівняння, до вторгнення окупантів цей показник коливався в межах 22-26 відсотків.

Найбільш емоційно напруженими є старші люди. Подібна ситуація спостерігається серед жінок, які зазвичай емоційніше реагують на складні ситуації. З них майже 60 відсотків мають високі й надвисокі рівні емоційної напруги. Натомість серед чоловіків таких лише 35 відсотків.

Найбільш емоційно напруженими є старші люди. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Найбільш емоційно напруженими є старші люди. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Стратегії поведінки у складних ситуаціях

Загалом 5 відсотків респондентів зазначили, що перебувають у складній ситуації. Натомість 44 відсотків мають терпимі труднощі, а 51 відсоток перебувають у відносно нормальних обставинах. Найбільше складнощів відчувають ті, хто вимушено змінили місце проживання. Особливо мешканці східних областей. Легше тим, хто має роботу, або хоча б часткову зайнятість.

Дещо більше як половина опитаних нині перебуває у відносно нормальних життєвих обставинах. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Дещо більше як половина опитаних нині перебуває у відносно нормальних життєвих обставинах. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

У складних життєвих обставинах людина може обирати різні стратегії поведінки. Наразі половина опитаних намагаються активно розв'язувати свої проблеми. Для умов війни це показник хорошої адаптації до ситуації та прийняття відповідальності за своє життя на себе. Натомість 35 відсотків респондентів намагаються перечекати, не поспішають з рішеннями, тобто займають пасивну позицію. Й 13 відсотків — шукають підтримки в інших людей.

Найменш активну стратегію поведінки використовують мешканці східних регіонів. Вони ж більше за інших звертаються за допомогою. Молодь більше схильна перечекати та не поспішати з рішеннями. Жінки більше, ніж чоловіки шукають підтримку в інших людей і набагато менш схильні до активного розв'язання своїх проблем.

Половина українців намагаються активно розв'язувати свої проблеми. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Половина українців намагаються активно розв'язувати свої проблеми. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Спостерігається хороший показник атмосфери взаємин і довіри

Україна згуртувалася у боротьбі з ворогом і у підтримці один одного. Загалом 94 відсотків опитаних оцінюють свої стосунки з рідними як миролюбні. Зі сусідами — 89 відсотків, а з незнайомцями — 67 відсотків.

Водночас майже третина уникають контактів з незнайомцями. Агресивні стосунки з іншими практично відсутні. Отже, навіть з незнайомцями більшість нормально взаємодіє. Це хороший показник атмосфери взаємин і довіри та низький рівень підозрілості до співгромадян. Найбільше уникають незнайомців жителі центральних і південних областей України, люди середнього віку, жінки та ті, хто через війну не змінив місце проживання.

Рівень життєстійкості

Українці на другому місяці війни демонструють хороший рівень життєстійкості — 3,9 бала з 5 можливих. Низький показник мають лише два відсотки респондентів. Натомість у 56 відсотків він перебуває на середньому рівні, а високу стійкість все ще зберігають 39 відсотків громадян.

Загалом цей індекс складається з двох показників: психологічної стійкості та підтримки фізичного здоров’я. Перший пов’язаний з інтересом до життя, відчуттям себе корисним, здатністю приймати рішення, наявністю планів на майбутнє та відсутністю жалю за минулим. Українці щодо цього є достатньо сильними. Однак втоми не відчувають лише третина, а повноцінний сон мають лише 40 відсотків. Крім того, половина громадян слідкують за своїм здоров’ям, а нормально харчуються 83 відсотків.

Українці на другому місяці війни демонструють хороший рівень життєстійкості. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Українці на другому місяці війни демонструють хороший рівень життєстійкості. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

«Загалом в усіх категоріях опитаних психологічна життєстійкість є вищою за фізичний стан. Дещо вищий рівень психологічної витривалості, готовності до тривалої боротьби виявляють люди до 50 років. Переважно це чоловіки й ті, хто повноцінно працює, перебувають у відносно нормальних обставинах і здатні активно розв'язувати проблеми та не змінили місце проживання у зв’язку з війною. Тому зрозумілим є прагнення багатьох швидше повернутися до дому», — зазначили представники групи «Рейтинг».

Рівень психологічного виснаження

Нині високий рівень виснаження мають лише два відсотки опитаних, а 71 відсотка — середній, 27 відсотків — низький. У більшості виснаження проявляється в сумному настрої, зниженні довіри до інших, думках про власну безпорадність і що з ними може статися щось погане. Жінки почуваються вдвічі більш психологічно виснаженими, ніж чоловіки. Для них війна є травматичнішим досвідом як в емоційному, так і фізичному планах. Також відносно вищий рівень психологічного виснаження у тих, хто нині не працює або був змушений змінити місце проживання, та у молоді.

Нині високий рівень виснаження мають лише два відсотки опитаних. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Нині високий рівень виснаження мають лише два відсотки опитаних. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Поведінкова стратегія на активне розв'язання проблем як сприяє низькому рівню психологічного виснаження. Також результати опитування доводять, що радість і гордість за власну країну найбільше сприяють хорошому психологічному стану. Повернення додому за першої можливості теж зміцнює людину та допомагає відновитися швидше.

Читайте також: Більшість українців надалі вірить у перемогу над окупантами — результати опитування

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую