ye-logo.v1.2

Російська пропаганда поширювала фейки про конфлікт Зеленського і Залужного та золотовалютні резерви України: підбірка тижня

Суспільство 2088
Чергова порція фейків від роспропаганди
Чергова порція фейків від роспропаганди. Фото: leopolis.news

Росіяни за допомогою брехні намагаються послабити ЗСУ

Цього тижня російська пропаганда активно поширювала фейкову інформацію про нібито конфлікт між Президентом України Володимиром Зеленським та Головнокомандуючим ЗСУ Валерієм Залужним.

Фейки про конфлікт Зеленського та Залужного

Для поширення цієї пропаганди росіяни підключили велику кількість другорядних сайтів, а також пабліки в соціальних мережах. Зокрема, серед тих, хто поширював цей наратив був російський пропагандист Анатолій Шарій, який знаходиться у розшуку за “державну зраду”, “російські воєнкори “ тощо.


Фейк поширюють російські пропагандисти

Цікаво, що на деяких ресурсах пропагандисти знов невдало скористалися перекладачем та назвали Залужного “Заливним”.

Те, що це пропаганда росіян вже зрозуміло з джерел поширення, однак. подібні інформаційні вкиди доводиться спростовувати, бо новину про нібито існуючий конфлікт можна було зустріти у різних варіаціях та у різних джерелах, включно з “будинковими чатами у Вайбері”.

Тож саме тому багато офіційний джерел вирішили спростували фейк.

Ось що про цей фейк написав Центр протидії дезінформації.

"Прокремлівські ЗМІ та Telegram-канали почали повідомляти "інсайдерську" інформацію про розпалювання конфлікту між командами президента України Володимира Зеленського та Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного", - зазначили в ЦПД.

Формальною причиною конфліктів російські пропагандисти називають "некомпетентність і зраду" в безпосередньому керуванні бойовими діями й "у поразці українського війська за два роки правління Володимира Зеленського".

Фактичною причиною, за словами окупантів, є те, що "згідно з закритими опитуваннями, рейтинг Валерія Залужного показує, що на президентських виборах він може обійти чинного президента, оскільки не має накопиченого Володимиром Зеленським антирейтингу".

"Насправді ж такі інформаційні "вкиди" є частиною деструктивної інформаційно-психологічної операції, покликаної розколоти українське суспільство та створити осередки політичної нестабільності", - наголосили в Центрі при РНБО.

Також було спростування й від міністерства оборони, адже, в деяких варіаціях Залужному нібито пропонували посаду керівника оборонного міністерства.

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, тактичною метою цієї інформаційної операції ворога є максимальне розповсюдження потрібної йому ідеї, виклик емоційної реакції на неї і, як наслідок, маніпуляція сприйняттям подій загалом.

Оперативна мета - створити конфлікт усередині військово-політичного керівництва України та всередині суспільства. Стратегічна - послабити центр прийняття державних рішень, а також оборонний і наступальний потенціал українського суспільства.

Видання nv.ua в редакційні статті повідомили, що за їх інформацією, в Офісі Президента України задоволені діями Залужного і не планують його змінювати.

Після низки спростувань, в російських ЗМІ з'явився інший фейк: “США не дозволили звільнити Залужного”.


Нова варіація фейку від окупантів.

Мета всіх цих фейків - це створення конфліктів у керівництві держави та зміна головнокомандуючого, який успішно керує обороною держави.

Фейки про виплати від ЄСПЛ


ЦПД спростував низку фейків про виплати через ЄСРЛ

Центр протидії дезінформації спростовує основні фейки про компенсації для українців, які постраждали від агресії рф.
Так, серед поширених фейків йдеться про те, що “приватний будинок зруйнували і нічого нам не відшкодовують”.
ЦПД зазначає, що для відшкодування необхідно подати заяву до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Завантажити документ на комп‘ютер, роздрукувати, покласти у конверт та наклеїти на нього адресу ЄСПЛ (вона сформується автоматично при заповненні заяви на сайті). Потім необіходно надіслати заяву в одному з відділень Укрпошти (для відправника послуга безоплатна).

Також можна заповнити заяву за родича, якщо він не може подати її самостійно. Термін розгляду заяви може становити від одного року.

Якщо у вас виникли питання щодо допомоги та формування заяви, зверніться до громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у вашому місті.

В ЦПД зазначають: є поширений фейк, що “Поки дійде черга до мене – пройдуть роки. Не бачу сенсу у цій заяві”. Однак, у Центрі наголошують, що кожна заява важлива, тому що допомагає особисто вам отримати компенсацію за завдану матеріальну чи моральну шкоду та кожному українцю досягти засудження дій агресора і запобігти новим злочинам.

Українці, які постраждали від агресії рф, можуть отримати компенсацію від 5 000 до 30 000 євро. Для цього потрібно подати заяву до 16 січня 2023 року. Заяви розглядаються в порядку черги, а розмір компенсації – на підставі первинних доказів відео- та фотофіксації.

Фейк про золотовалютний запас України

Російські ЗМІ поширили інформацію про те, що нібито заступник голови Нацбанку України Сергій Ніколайчук в інтерв’ю журналу Rabbit Hole визнав, що Україна «передала» Польщі на зберігання власні золотовалютні резерви «до нормалізації ситуації», і що тепер Києву навряд чи вдасться повернути їх назад.


Фейк про передачу золотовалютних резервів Польщі


Але це фейк. Топ-менеджер НБУ нічого подібного в інтер’ю не казав.

Гіперпосилання у публікаціях кремлівських ЗМІ веде зовсім не на джерело цієї інформації – інтерв’ю Сергія Ніколайчука, – а на статтю в маргінальному виданні «Новый День». Саме в цій публікації і повідомляється про інтерв’ю Сергія Ніколайчука для журналу Rabbit Hole, в якому нібито й пролунала скандальна заява, пише видання “Стоп Фейк”.

«Водночас, на яку суму золотовалютних резервів зараз залишилося в Україні, заступник голови Нацбанку не уточнив. Також він не сказав, які саме цінності та яким способом було передано Польщі на зберігання», – пишуть пропагандисти.

StopFake вдалося знайти інтерв’ю заступника голови Нацбанку України Сергія Ніколайчука для видання Rabbit Hole, яке він давав наприкінці червня 2022 року – «Sergii Nikolaychuk on the Economics of War». Немає сумніву, що в публікації йдеться саме про це інтерв’ю.

Хоча пропагандисти для більшої переконливості і наводять справжню цитату Ніколайчука («Ми значною мірою покладаємося на міжнародну підтримку для накопичення ресурсів та фінансування видатків»), проте ані в цьому, ані в якомусь іншому своєму інтерв’ю заступник голови Нацбанку України не заявляв, що золотовалютні резерви України було вивезено до Польщі. Навіть більше, в інтерв’ю для Rabbit Hole взагалі жодного разу не згадується доля золотовалютних запасів України. У матеріалі йдеться лише про те, з якими викликами зіштовхується українська економіка під час війни: забезпечення цінової та фінансової стабільності в країні, запуск економіки у відносно спокійних регіонах, іноземна допомога тощо.

Для того, аби переконатися, що в текст інтерв’ю не були внесені зміни, StopFake перевірив збережені копії статті Rabbit Hole за допомогою сервісу web.archive.org. Сторінка «Sergii Nikolaychuk on the Economics of War» за останні два місяці зберігалася 15 разів, зокрема і в день публікації інтерв’ю, 30 червня. Проте в жодній зі збережених копій не спостерігається внесення змін – ніде немає «зізнання» Ніколайчука про вивезені з України золотовалютні резерви країни.

На сьогодні немає підстав вважати, що золотовалютний запас України, зокрема золотий запас України, справді було вивезено за кордон. Золотовалютний резерв або міжнародний резерв – це резерви України, які включають активи, визнані світовою спільнотою як міжнародні та призначені для міжнародних розрахунків. Наразі, згідно з даними НБУ, більшість золотовалютних резервів України складають державні облігації країн з високим кредитним рейтингом, зокрема облігації державного боргу США – 54,9%. Ще 38,4% резервів України складають готівкові гроші і кошти на депозитних та інших рахунках у центральних банках інших країн. Золото та інші дорогоцінні метали становлять 6,7% золотовалютних резервів. Золотий запас України зберігається у Державній скарбниці Національного банку України та на металевих рахунках, відкритих Національним банком України у центральних банках інших країн та комерційних банках, зокрема в іноземних. Як бачимо, золотовалютний запас України – це сукупність резервів України, розосереджених у різних місцях та формах. Це виключає припущення, ніби увесь золотовалютний резерв України було перевезено до Польщі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую