ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Фейк про прогноз погоди взимку та російська пропаганда про псевдореферендуми: підбірка тижня

Суспільство 765
Підбірка фейків тижня
Підбірка фейків тижня. Фото: forpost.medi

В соцмережах поширюють "думку експертів" про надзвичайно холодну зиму.

Доки російська пропаганда зайнята виправдовуванням мобілізації та поширенням фейків про “псевдореферендуми” на окупованих територіях, в українських медіа та соціальних мережах з’являються фейки про холодну зиму.

Розвінчання фейків про прогноз погоди на зиму

Український гідрометеорологічний центр вважає науково необґрунтованими повідомлення, що зима у 2022-2023 роках буде надзвичайно суворою.

Така реакція пов'язана з повідомленнями у ЗМІ та соцмережах про прийдешню "надзвичайно сувору зиму".


Синоптики вважають, що прогнозувати, якою буде погода взимку, ще зарано

Як пояснюють у гідрометцентрі, сучасний розвиток метеорологічної науки у всьому світі не дозволяє складати прогнози розвитку атмосферних процесів з такою великою завчасністю.

Водночас завдяки 80-100-річним метеорологічним спостереженням у більшості областей, у вітчизняних метеорологів є створені відповідні бази даних, які дозволяють визначати тренди у температурному режимі в Україні.

За результатами аналізу температурних показників за останні десятиліття, у гідромедцентрі розповідають, чого можна чекати українцям від цієї зими:

  • середня температура зими на 1-2 градуса очікувано буде вищою за норму, розрахованою за період 1991-2020 років;
  • ймовірність тривалих холодів у зимовий період в Україні є мінімальною;
  • можуть бути короткочасні суттєві похолодання на 1-5 днів;
  • рішення переносити дату початку опалювального сезону на пізніше, а завершувати раніше є обґрунтованим і підтверджується метеорологічними розрахунками.

Фейкові референдуми

Видання “Арміяінформ” пояснює чому псевдореферендуми, які проводять окупанти, не мають жодної юридичної сили.

Нині російські поширюють черговий фейк про буцімто «правомірність такого голосування згідно зі Статутом ООН». Псевдореферендуми, які зараз нагально проводять на захоплених територіях, так само як і «референдум» 2014-го у Криму, не визнає жодна цивілізована країна у світі. Адже голосування під дулами російських автоматів із вигаданими «високими результатами» за всіма міжнародними документами вважатимуться нелегітимними.

По-перше, широкомасштабне вторгнення росії до України вже саме по собі є грубим порушенням Статуту ООН, згідно з яким «кожна держава має утримуватися від будь-яких дій, спрямованих на часткове чи повне порушення національної єдності та територіальної цілісності будь-якої іншої держави».

Окрім цього, у статті 2 Статуту ООН, на яку посилається лавров, наголошується, що члени цієї міжнародної організації не можуть зазіхати на територіальну недоторканність чи політичну незалежність будь-якої держави. Схоже цей пункт документа, що він мав би знати, лавров навмисно пропустив.


Роспропаганда просуває наративи про "псевдореферендуми"

Також кремль своїм «референдумом» нехтує й українським законодавством. Адже в умовах воєнного часу в Україні заборонено проводити будь-які вибори органів влади, вносити зміни до законодавства чи Конституції України, а також проводити референдуми.

В цілому ж, за даними Центру протидії дезінформації, ЗМІ рф спекулюють питаннями «мобілізації» та «референдумів» на тимчасово окупованих територіях України.

Проводяться фейкові опитування, де «більшість респондентів нібито бачать регіон у складі рф».

Проведення псевдореферендумів і мобілізації в росії пов’язані між собою та мають ознаки приготування рф до нової хвилі шантажу під гаслом «ми ще навіть не починали» для отримання територіальних гарантій від Заходу. Варто зазначити, що західні лідери відреагували на рішення путіна про часткову мобілізацію та бачать у цьому ознаки провалу війни в Україні.

"Фальшиві референдуми та мобілізація є ознаками слабкості, провалу росії", - зазначила посол США в Україні Бріджит Брінк.

"Вона запевнила, що США ніколи не визнають претензій Росії на нібито анексовану українську територію", - пише ВВС.

Фейки на деокупованих територіях

Центр протидії дезінформації підкреслив, що окупанти продовжують ведення інформаційно-психологічних операцій, покликаних демонізувати ЗСУ та знизити рівень довіри до них на деокупованих територіях.

Так, телеграм-канали пропагандистів поширили «документ» про нібито «організацію каральних заходів» на деокупованих територіях, велику кількість втрат у лавах ЗСУ та примусову мобілізацію осіб, «арештованих за співпрацю з окупаційною владою».


Однак «документ» є фейковим, оскільки у ньому містяться помилки, не притаманні українському діловому мовленню: «задля пророблення проходів», «на території, звільненої», «роботу організуємо якнайшвидше». У «документі» неналежним чином оформлено поле «Адресат», а його штрих-код розміщено з порушенням правил офіційного документообігу.

Фактчекери закликають перевіряти підозрілі «документи» та пам’ятати, що необачне поширення таких фейків лише допомагає ворогу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую