ye-logo.v1.2

Де обміняти пошкоджені гривні та копійки, які вийшли з обігу

Суспільство 24499
Пошкоджені купюри та неактуальні копійки можна обміняти
Пошкоджені купюри та неактуальні копійки можна обміняти. Фото: автора

Зіпсовані купюри доведеться віддавати на дослідження, а копійки номіналом 1, 2, 5 і 25 банки обмінюватимуть ще протягом року.

Не рідко трапляється, що людина випадково порвала грошову купюру, або у скарбничці виявили дрібні монети, які вже зняті з обігу... Також часто на купюрах можна зустріти дрібніші пошкодження, з якими їх відмовляються приймати в магазинах. Тож що робити з пошкодженими паперовими грошима й куди подіти неходові копійки – сайту «Є» розповіли фахівці Національного банку України.

Ще з 1 жовтня 2019 року українці не можуть для розрахунку використовувати монети номіналами 1, 2 та 5 копійок, а з 1 жовтня 2020 року 25 копійок теж перестали бути платіжним засобом. Наразі в нашій державі в обігу залишилися лише копійки номіналом 10 та 50. Про це повідомили на «гарячій лінії» в НБУ .

«Якщо в когось залишилися такі монети, їх можна обміняти у відділі грошового обігу Національного банку України, – повідомив представник цієї фінансової структури. – Такі відділи є в представництвах НБУ в Києві, Дніпрі, Одесі, Львові та Хмельницькому».

Також, за словами представника Нацбанку, монети, виведені з обігу, мають приймати уповноважені НБУ банки: АТ «Ощадбанк», АТ КБ «ПриватБанк», «Райффайзен Банк» та АТ «Пумб». Проте він стверджує, що не всі ці банки приймають такі монети. Тому радить перед візитом у фінансову установу зателефонувати туди та дізнатися, чи обміняють копійки.

Згідно з інформацією НБУ, українці зможуть безкоштовно й без обмежень обмінювати монети 1, 2, 5 та 25 копійок до 30 вересня 2023 року на монети та банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу.

Що робити, якщо пошкоджені паперові купюри?

«Якщо купюра в національній валюті пошкоджена, її можна обміняти у відділі грошового обігу НБУ, – повідомили на «гарячій лінії» Нацбанку. – Утім, варто знати, що її заберуть на дослідження, після результатів, якщо пошкодження буде не більше 55 відсотків, то її безкоштовно обміняють на нову».

Представник НБУ додав, що дослідження сумнівної гривневої паперової купюри, або навмисно пошкодженої, згідно з нормами, має тривати не більше 60 робочих днів. Аналіз просто пошкодженої – не більше 120 діб».

У коментарі сайту «Є» на «гарячій лінії» Національного банку України повідомили, що, згідно з Постановою НБУ № 134, банкноти не придатні до обігу поділяються на зношені банкноти, значно зношені та банкноти з дефектами виробника.

Зношені банкноти це такі, які мають одну або більше з таких ознак зношення або пошкодження: потертості, часткову втрату фарби на зображеннях, розпушення паперу, втрату папером жорсткості. А також мають забруднення, плями, написи, відбитки штампів/печаток, крім штампів або написів про погашення "до обміну", "неплатіжна" (включаючи видимі під дією ультрафіолетових променів), площа кожного з яких менше або дорівнює 400 квадратних міліметрів, колір яких контрастує з кольором навколишнього зображення або навколишньої незадрукованої ділянки банкноти. Крім того, до зношених купюр відносять такі, що містять надриви або надрізи довжиною кожний понад 5 міліметрів, що можуть бути склеєні прозорою клейкою полімерною або за допомогою клею паперовою стрічкою завширшки не більше ніж 10 міліметрів у спосіб, який би не призводив до склеювання сусідніх банкнот у корінці, які мають отвори та проколи, відірвані краї або кути, площа кожного з яких більша ніж 10 квадратних міліметрів.

Згідно з постановою Нацбанку, юридичні особи зобов’язані без будь-яких обмежень приймати зношені банкноти за всіма видами платежів та для переказів, а банки, небанківські фінансові установи, національний оператор поштового зв’язку також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви.

Крім пошкоджених банкнот у Нацбанку існує класифікація значно пошкоджених банкнот. Їх зобов’язані приймати лише банки без будь-яких обмежень від фізичних і юридичних осіб.

Як розрізнити банкноти, що є значно пошкодженими?

Це банкноти, пошкоджені внаслідок дії хімічних речовин, води, вогню та/або з утраченими частинами (отворами), що зберегли цілу частину, площа якої не менше ніж 55% початкової площі банкноти.

Банкноти, розірвані або розрізані на дві частини, на яких збереглись обидва однакові серійні номери, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти.

Банкноти, складені або склеєні з двох суміжних частин різних банкнот одного номіналу та дизайну, якщо одна з частин має не менше ніж 50% початкової площі, а загальна площа цих частин становить не менше ніж 98% початкової площі банкноти.

Такі банкноти містять забруднення, плями, написи, відбитки штампів/печаток, крім штампів або написів про погашення "до обміну", "неплатіжна" (уключаючи видимі під дією ультрафіолетових променів) площею кожні понад 400 квадратних міліметрів, колір яких контрастує з кольором навколишнього зображення або навколишньої незадрукованої ділянки банкноти.

Банкноти, які внаслідок забруднення мають свічення під дією ультрафіолетових променів по всій площині банкноти, або оброблені спеціальними хімічними реактивами під час проведення оперативних заходів чи слідчих дій.

Банкноти, склеєні неправильно, що перешкоджає їх обробленню на автоматизованих системах оброблення, заламіновані банкноти.

Банкноти, розірвані або розрізані на дві частини, на яких немає хоча б одного серійного номера, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти.

Банкноти, розірвані або розрізані на три або більше частин, включаючи склеєні.

Банкноти, пошкоджені під час надзвичайного режиму.

Банкноти, значно пошкоджені внаслідок дії хімічних речовин, води, вогню та/або мають свічення під дією ультрафіолетових променів, деструкцію та обвуглення паперу на окремих ділянках або по всій площі банкноти, і площа яких під час приймання та оброблення може стати меншою, ніж 55% початкової площі банкноти, або внаслідок чого створилася цілісна група пошкоджених банкнот, яку неможливо розділити.

Банкноти, забруднені хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини.

Банкноти, зафарбовані спеціальним розчином унаслідок несанкціонованого втручання в спецпристрій для зберігання цінностей або мають характерне контурне забарвлення, що може бути наслідком спрацювання спецпристрою для зберігання цінностей.

Як повідомили в Нацбанку, якщо суб’єкти підприємницької діяльності відмовляються брати гривневі купюри з невеликим пошкодженням, то в такій ситуації слід звертатися до Держспоживслужби. У Хмельницькій області – за номером (0382) 650-734.

Номер гарячої лінії НБУ, за яким можна отримати додаткову інформацію щодо обміну монет та паперових банкнот: 0-800-505-240.

Читайте також: У Хмельницькому чотири фірми торгувалися за будівлю банку, який раніше належав росіянам

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую