ye-logo.v1.2

Обстріли Хмельниччини, електроенергія та масові виїзди за кордон: тижнева підбірка ворожих фейків

Суспільство 1807
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: suspilne.media

Цього тижня росіяни активно поширювали фейки про Хмельницьку область.

Цей тиждень пройшов під знаком великої кількості російських фейків, пов'язаних із масовим ракетним обстрілом території України. В основному вони були спрямовані на створення паніки у період, коли на території Хмельницької області були проблеми з електропостачанням. При цьому, з одного боку пропагандисти вихваляються ракетними обстрілами, а з іншого - намагалися скласти провину за них з себе.

Фейки про обстріли

Наприклад, російська пропаганда намагається посіяти сумніви, що проблеми з електропостачанням - це результати ракетних обстрілів зі сторони країни-агресора. Саме тому в мережі пропагандисти починають поширювати різноманітні фейки. Так, 12 жовтня окупанти намагалися поширити одразу два фейки: перший - аварії на енергетичних об’єктах - це диверсії СБУ, а другий - “найбільш ефективними удари НАТО були у Львові, Харківській, Хмельницькій і Сумській областях”.

Також цього тижня, як писав "Сайт "Є" пропагандисти поширили одразу декілька фейків, які стосуються вибухів у Шепетівці.

Остання дезінформація - про нібито знищення залізничного вузла на Хмельниччині.

“Шепетівський залізничний вузол повністю знищений, повідомила газета “Известия”, - так звучить фейк, який поширюють пропагандисти. До його розповсюдження долучилися як російські змі, так і соціальні мережі, зокрема, телеграм-канали.

Для спростування цього фейку достатньо подивитися розклад потягів та побачити, що робота залізничного вузла не припинялася. Більше того, 11-12 жовтня, коли почали розповсюджувати цей фейк, жодних ракетних обстрілів Шепетівки не було. Єдина активність, яка була - це знищення безпілотника іранського виробництва на території області.

15 жовтня в соціальних мережах росіяни продовжують поширювати фейки про обстріли. Нагадаємо, що окупанти протягом кількох місяців обстрілюють Харків з території Білгорода ракетами С-300. Цього тижня декілька ракет впали при запуску на території російського міста. Зокрема, 13 жовтня, в Білгороді ракета впала на багатоповерхівку, а до цього повідомлялося, що в місті працює ППО. Цілком ймовірно, що саме зенітна ракета і впала на дім, оскільки цей випадок не поодинокий, а ракети від комплексу "Панцир", якого немає на озброєнні України, вже неодноразово знаходили на місці "прильотів".

14 жовтня харківці повідомляли у телеграм-каналах про запуски ракет з території Білгорода. Потім з’явився відеозапис прильоту у білгородську ТЕЦ "Луч" з’явився в місцевих телеграм-каналах.

Пожежа, як повідомляється, була незабаром загашена, проте частина міста все одно продовжує сидіти без світла. Ліквідувати наслідки обіцяють протягом найближчих годин.

Одразу після події міська влада заявила, що обстріл нібито є справою рук Збройних сил України. Але до заяви місцевої влади в мережі з’явилися повідомлення про те, що перед відключенням світла щонайменше чотири ракети вибухнули одразу після запуску.

Тож російська пропаганда невдалі запуски власних ракет намагається видати за українські обстріли.



Для російської аудиторії вигадують фейки про обстріли України

Більше того, 15 жовтня зранку у соціальних мережах росіяни пишуть нібито про відповідь з обстріли по Білгороду.

“Незабаром бандерлогам прилетіла крута відповідь за Білгород. Ракетні удари завдано по об'єктах у Київській, Львівській, Тернопільській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Хмельницькій, Одеській, Миколаївській, Вінницькій областях”. Але вночі був лише приліт по енергетичному об’єкту у Київській області. Тож це черговий фейк російської пропаганди.

Фейкові історії про українців, які чекають на росіян

Паблік “Нота Єнота” розповів, що декілька російських телеграм-каналів запустили низку історій нібито з України про те, як тутешні мешканці їх чекають і підтримують. Частину цих історій публікують під хештегом «русскийшепот» - нібито це українці з Києва пишуть свої історії російським пропагандистам.


Настав час фейкових історій. Приклад "Нота Єнота"

Наприклад, симоньян та коц опублікували історію такої собі Олі, яка сидить в Києві без світла і пише російським пропагандистам про те, що вона дуже чекає на росіян і не може про це говорити, бо інакше не доживе до «вашей победьІ».

“Звернули увагу на те, як пише так звана Оля російську літеру ы? Передає її українським м’яким знаком та літерою І. Певно, у Києві та Україні заборонено встановлювати російську розкладку клавіатури. Саме ось це написання і «спалило» пропагандистів: якщо ви уважно прочитаєте текст, то побачите російську літеру Э, якої нема в українській мові на відміну від літери Є:)”, - пишуть фактчекери.

Ще один із постів під таким хештегом розповідає про історичні скрєпи, як дівчині за часів СРСР дали паспорт і написали, що вона українка, хоча у неї російське прізвище. І взагалі в історії українізацію у 1920-1930-х років, виявляється, проводили насильно і саме СРСР створили українців.

Насправді це стара технологія «свідчення очевидців» - писати фейкові повідомлення та листи від імені людей, яких нібито ображають «нацисти», які чекають на «освободітєлєй» і які розкривають «істинну суть» того, що відбувається на конкретній території. Спрямована ця технологія на внутрішню аудиторію, щоб виправдати втрати і програші - мовляв, нас там чекають, там ображають усіх, хто говорить російською і тп. Ймовірно, що таких повідомлень буде більше із просуванням російських наративів.

Фейк про масові виїзди за кордон після обстрілів

Центр протидії дезінформації попереджає, що окремі пропагандистські медіа рф повідомляють, що внаслідок масованих ракетних ударів 10-11 жовтня ЗС рф по Україні, люди почали масово виїжджати за кордон.
«Після останніх подій, я думаю, багато хто всередині самої України прийме рішення вчергове виїхати за межі України. Куди вони поїдуть? Ну, звісно, в Європу», - йдеться у повідомленнях.



Однак така інформація не відповідає дійсності.

Як повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, до 10 жовтня загальний пасажиропотік через держкордон склав 90 тисяч осіб за добу в обох напрямках. «Що ж до 10 та 11 жовтня, то пасажиропотік через держкордон знизився до 75 тисяч осіб за добу в обох напрямках, причому, переваги виїзду над в’їздом не було».
«Зважаючи на агресію, люди навпаки свідомо поставилися до власної безпеки та не скупчувалися в чергах на кордоні», – наголосив Андрій Демченко.

Подібні повідомлення спрямовані на створення паніки.

Старий фейк про відключення електроенергії

У вайбер-чатах масово поширюють старий фейк про відключення електроенергії. Це фейкове повідомлення розлетілося по соцмережах ще в лютому, у перші дні повномасштабного вторгнення росіян. Зараз, схоже, його підняли знову, пише проєкт “Брехунець”.

Так, поширюють наступне повідомлення:

«На ніч вимкніть із розеток абсолютно всю техніку, починаючи з 23.30. Переключатимуть на українське живлення, стрибатиме напруга. Може все згоріти. Повідомте всіх».

По-перше: у нас і так українське живлення електромереж, тому ніякого підключення не буде.

По-друге: енергетики вже не вперше спростовують цей фейк, слід якого тягнеться ще з 24 лютого 2022 року і нагадують, що про жодні масові відключення не йдеться, а в такий нелегкий час, для української енергосистеми буде краще, якщо споживачі не вмикатимуть потужні електроприлади одночасно з 17.00 до 23.00.

Тож це фейк, а такі заклики спрямовані виключно на те, щоб завдати удару по українській енергосистемі. Не підігравайте ворогу, не поширюйте недостовірну інформацію. Споживайте електроенергію відповідально і не ведіться на ворожі провокації.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую