ye-logo.v1.2

Фейки про причину подорожчання яєць та платний Viber: підбірка тижня

Суспільство 2103
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: kanaldom.tv

Не забуває російська пропаганда поширювати фейки про мобілізацію в Україні

Цього тижня російська пропаганда продовжила розповідати фейки про “брудну бомбу”, а також поширювати дезінформацію про актуальні для України теми. Зокрема, подорожчання яєць

Фейк про причину подорожчання яєць

Видання “Стоп Фейк” спростувало фейк, що нібито курячі яйця подорожчали через відсутність кормів на птахофабриках, адже усе зерно вивезли до Європи

Російські ЗМІ й деякі користувачі мережі поширили інформацію про те, що зростання цін на курячі яйця нібито спричинене відсутністю кормів на птахофабриках, оскільки після часткової деблокади трьох портів Україна нібито «вивезла все зерно до Європи».


Російська прпоаганда часто звинувачує Європу у вивозі майна з України

Справді, за даними Антимонопольного комітету України (АМКУ) від 20 жовтня 2022 року, приріст вартості яєць у вересні 2022 року порівняно з червнем 2022 року становив близько 54%. Однак заява про те, що подорожчання яєць пов’язане з розблокуванням українських портів, є неправдою. Пояснюємо, чому.

До основних чинників, що зумовили активний приріст цін на яйця, належать сезонність, поголів’я птахів, збільшення витрат на корми, енергоносії, оплату праці, ветеринарні препарати та інші витрати.

Фінансово-економічний аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин у коментарі для видання Фокус звертає увагу на те, що ціни на яйця мають яскраво виражену сезонність, оскільки значна частка виробництва яєць (близько 50%) припадає на домогосподарства. Тобто в міру скорочення світлового дня та зниження температури в Україні пропозиція від господарств населення зменшується, а ціна на яйця починають зростати.

Крім того, через війну в Україні суттєво скоротилося поголів’я курей-несучок. Зокрема, спостерігається зменшення промислового виробництва яєць через окупацію частини територій України, яке, за підрахунками науковців Інституту аграрної економіки, досягло 25-30%.

Варто зазначити, в Антимонопольному комітеті наразі не бачать об’єктивних причин для подорожчання яєць одразу на 54% за три місяці, навіть з огляду на тяжкі економічні наслідки війни. В АМКУ зазначають, що зростання загального індексу споживчих цін та індексу споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості яєць. У зв’язку з цим Комітет оголосив про початок розслідування причин збільшення цін на яйця, в ході якого має намір провести широкий аналіз усіх чинників впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання й уже направив їм вимоги про надання всієї інформації.

Фейк про платний Viber

Освітній паблік “Нота Єнота” розповів про реінкарнацію старого фейку “Вайбюер скоро стане платним”.

Днями його знову почали розганяти в мережі.


Цей фейк використовують не вперше

Фактчекери розібрали повідомлення "Viber вже в наступну суботу вранці стане платним" детально.

Зокрема, у повідомленні йдеться про суботу, але в яку конкретно "наступну суботу" можна тільки здогадуватись, адже деталей немає. Проте в повідомленні зазначають час доби – вранці, таким чином намагаючись додати правдивості інформації. Мовляв, ми впевнені у тому, що говоримо, бо навіть знаємо приблизний час.

"Якщо у вас є принаймні 10 контактів, надішліть їм це повідомлення" – такими закликами закінчується кожен фейк, за допомогою якого хочуть розігнати певну інформацію. Мовляв, дізнався сам – розкажи друзям. Принаймні 10 контактів у кожного користувача вайберу точно є, а у кожного наступного – своїх 10, і так вибудовується піраміда поширення фейку.

"(Як було описано в документі сьогодні)" – однак не вказано ні в якому саме документі, де його можна знайти та почитати самому, ні коли це "сьогодні", адже з цим словом можна надсилати повідомлення кожного дня, і щоразу це буде "того ж дня". Прислівник "сьогодні" тут вжитий для того, щоб актуалізувати інформацію. Так фейкомети зможуть розсилати одне й те саме повідомлення протягом кількох днів чи місяців.

"Viber обійдеться в 0,01 євро за повідомлення. Надішліть це повідомлення 10 контактам. Коли ви зробите це, світло стане синім (в іншому випадку вайбер активує рахунок) – цікаво, як Viber мав би змусити користувача сплачувати за користування без укладення попередньої угоди та оприлюднення реквізитів для оплати? Цього, ясна річ, у повідомленні не пояснюють. Проте вдруге нагадують про розсилку користувачам і зміну кольору логотипа”, - розбирають фейк фактчекери.

Напрошується висновок: фейкове повідомлення такого змісту розсилають саме з метою його розповсюдження.
Фейк старий як світ. Ймовірно, що його розсилають щоб зібрати аналітику сприйняття таких фейків, адже вона покаже, яка частина людей досі готова поширювати фейки без найменшого сумніву в інформації, опираючись виключно на доволі хиткі аргументи, наведені у тексті повідомлення. Потім ці дані фейкомети використовуватимуть у створенні наступних фейків і просуванні брехні чи маніпуляцій.


Дезінформація про мобілізацію

Центр протидії дезінформації відмічає, що російський агресор здійснює інформаційно-психологічну спецоперацію, спрямовану на дискредитацію мобілізаційної кампанії в Україні.


Чергові російські фейки про мобілізацію в Україні

Під час моніторингу інформаційного простору Центр зафіксував велику кількість закликів, що сіють паніку серед українців, які поширювались через дезінформаційні повідомлення про мобілізацію в Україні.

Приклади ворожих повідомлень: заклики до чоловіків покинути Україну; повідомлення про великі втрати ЗСУ; інформація про тотальну мобілізацію всіх чоловіків в Україні; акції, на кшталт, «приведи друга до військкомату та отримай грошову винагороду»; «Інструкції» як уникнути мобілізації.

Також зазначимо, що цього тижня як в Україні, так і в світі росія продовжує поширювати фейки про підготовку Україною “брудної бомби”.

Раніше “Сайт “Є” писав, що різні пропагандисти розповідають різні історію: від підготовки нападу на Кремль до вибуху на українській території, щоб виправдати ядерну відповідь західних країн.


Експерти відмічають, що таким чином пропагандисти намагають заздалегідь покласти відповідальність за Україну на випадок можливої ядерної ескалації.

Ще нагадаємо: майже щомісяця російська пропаганда під новим виглядом поширює старий фейк, що нібито Польща хоче окупувати частину України. Цього разу фейк, який просували цього тижня, стосувався будівництва лінії електропередачі від Хмельницької атомної електростанції до польської підстанції Жешув.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую